HUAWEİ HG630A ACCESS POİNT AYARLARI NASIL YAPILIR? HUAWEİ HG630A AP AYARLARI. HUAWEİ MODEMLERDE ACCESS POİNT AYARLARI NASIL YAPILIR?

Genel itibarı ile bütün modemlerde Access point ayarları standart şekilde yapılmaktadır. Ana mantık modemin DHCP sunucusunu kapatmak ve kullandığımız modemlerin aynı IP grubunda olmasını sağlamaktadır.

Bugün ki yazımızda Huawei Hg630a modeminde Access point ayarları nasıl yapılır birlikte inceleyeceğiz. Bu model için göstereceğimiz ayarları tüm huawei modemler için kullanabilirsiniz.

Access point olarak ayarlamak istediğiniz modeminiz ile bilgisayarınız arasında Ethernet kablo bağlantısını oluşturunuz. Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne ulaşınız. Açılan modem şifre ekranında kullanıcı adı admin şifre olarak ttnet yazarak giriş butonuna basınız. Huawei nin farklı bir modeli elinizde ise modem şifresini BURADAN öğrenebilirsiniz.

Modem şifrenizi ekrana girdiğinizde açılan yeni sayfada şifrenizi değiştirmenizi isteyen yeni bir ekran gelecektir. Bu ekranda isterseniz standart ttnet şifrenizi değiştirebilir isterseniz de değiştirmeden geç butonuna basarak aynı şifre ile devam edebilirsiniz.

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem şifre ekranlarını geçtiniz. Artık ayarlarımızı yapılandıracağımız modem arayüz ekranımız açılmıştır.  İlk arayüz ekranı kolay kurulum ekranı olacaktır. İlerleyen aşamalarda modem arayüzüne ulaşmanız kısıtlanacağı için kablosuz ağ adı ve şifrenizi bu ekranda değiştirebilirsiniz.

Kablosuz ayarlarınız yapılandırdı iseniz ekranın sol bölümünde yer alan “Temel”-“WAN” sekmelerine tıklayınız. Yan ekranda modeminizin özelliğine göre wan bağlantıları gelecektir. Burada “DSL İnternet” sekmesine tıklayınız. Açılan bölümde yer alan tüm işaretleri kaldıralım. Sadece “WAN bağlantısı” ve “İNTERNET”seçeneklerini işaretleyelim. Bağlantı tipi bölümünde “Bridged” seçeneğini seçelim. Bu seçeneği seçmemizdeki amaç modemi artık köprü-dağıtıcı olarak kullanmamızdır. Bu ekranda son olarak Gönder butonuna basınız.

Şimdi sıra modemin DHCP sunucusunu kapatmaya geldi. Ekranın sol bölümünde yer alan “Temel”-“LAN”sekmelerine tıklayınız. Açılan dhcp bölümünde yer alan “DHCP sunucusunu etkinleştir” üzerindeki işareti kaldırınız ve gönder butonuna basınız. Yaptığınız bu işlem ile modeminiz artık ıp dağıtmayacaktır.

Son olarak Access Point olarak kullanacağınız modem ile hali hazırda internete çıkış yaptığınız modemin aynı ıp grubunda olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Örneğin bazı markalarda ıp bloğu 192.168.2.1 iken bazılarında 192.168.1.1,  ya da 10.0.0.2 gibi olabilmektedir. Modem IP bloklarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Eğer modeminiz ile aynı ıp bloğunda iseniz çakışma olmaması için ıp adresinin sonundaki ıp yi değiştirebilirsiniz. Biz 192.168.1.10 olarak belirledik. Sonra gönder butona basınız.  Bu işlemleri yaptığınız anda daha önce DHCP sunucusunu kapattığınız için modem arayüzünden düşeceksiniz. Modem ıp üretmediği içinde modem arayüzüne giremeyeceksiniz.

Modeminiz ile Access pointiniz farklı ıp bloklarına sahip ise Ip adres bölümünde aynı bloktan farklı bir ıp belirleyiniz ve kaydet butona basınız.

Modem ayarlarınız tamamlandı. Artık internete çıktığınız modeminiz ile Access pointiniz arasına LAN portlarından bir Ethernet kablosu bağlayarak Access pointinizi özgürce kullanabilir, kapsama alanınızı genişletebilirsiniz.

Bu son derece kolay çözüm yöntemini ana fikir aynı olduğu için diğer marka ve modellerede uygulayabilirsiniz.

HUAWEİ HG630A MODEM KURULUM ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ