İPHONE DNS DEĞİŞTİRME AYARLARI NASIL YAPILIR? İOS DNS DEĞİŞTİRME AYARLARI NASIL YAPILIR? DNS NEDİR? GÜNCEL DNSLER? DNS NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Daha önceki yazılarımızda Dns Nedir? Dns Ne İşe Yarar? Dns Değişikliğinin Faydaları Nelerdir? gibi sorulara cevap bulmuştuk.Yine de kısaca değinmek gerekir ise DNS (Domain Name System) internet adres çubuğuna yazmış olduğumuz adresi, ıp adresine çeviren sitemdir.Örneğin www.freeteknoloji.com adresinin internet dünyasında bir ıp karşılığı vardır.Bu sistem ile yazmış olduğumuz adres ıp ye çevrilerek diğer networkler ile haberleşme sağlanmaktadır. Ana amacı, ağ üzerinden gelen ve uzunluğu 256 karaktere kadar ulaşabilen site adlarını ıp ye çevirmek ve internette dolaşmayı kolaylaştırmaktır.

İPHONE Dns Nedir? İPHONE Dns Ne İşe Yarar? Dns Değişikliğinin Faydaları Nelerdir? Buradan Ulaşabilirsiniz

Bugünkü yazımızda Apple ürünleri olan iphone, İpad, ipod gibi ios yazılımı kullanan cihazlarda iphone dns ayarları nasıl değiştirilir, iphone dns 2019, iphone dns değiştirme ios 12, hücresel veri dns değiştirme ios, iphone 8 dns değiştirme, iphone ip değiştirme 2018,iphone ıp adresi değiştirme 2019,2020 iphone proxy değiştirme,iPhone Telefonlarda 5 Adımda DNS Değiştirme, incelemeye çalışacağız.

Tüm Apple ürünlerinde ios yazılımı kullanıldığı için ayarlar küçük farklılıklar ile aynıdır. Bu nedenle tüm apple ürünleri için iphone dns değiştirme ,ios dns değiştirme ayarları için aşağıdaki ayarları kullanabilirsiniz.

Öncelikle kullanmakta olduğunuz iphone cihaz menüsü üzerinde “Ayarlar” bölümüne tıklayınız.

Açılan ekranda “Wİ-Fİ” Bölümüne tıklayarak bağlı olduğunuz wifi ağına tıklayınız

Yeni açılan ekranda bağlı olduğunuz wifi ağının sağ tarafında yer alan “i” “info” seçeneğine tıklayınız.

Yeni açılan info ekranında sayfayı aşağı doğru kaydırınız. Alt bölümde yer alan “DNS’i Ayarla” seçeneğine tıklayınız.

Yeni açılan sayfada siz bir değişiklik yapmadı iseniz dns ayarlarınız otomatik olarak gelecektir. Bu ekranda dns ayarlarımızı değiştireceğimiz için “Elle” seçeneğini seçiniz.

Alt bölümde yer alan “Sunucu Ekle” butonuna 1 kez tıklayarak ilk dns sunucu adresinizi giriniz. Yazdığınız ıp blokları arasına nokta koyunuz. Birinci girişten sonra tekrar “Sunucu Ekle” butonuna basınız. Açılan ekranda ikinci Dns sunucu ıp adresinizi giriniz.

Dns bölümlerine ekleyeceğiniz Dns sunucu adreslerinin güncel ve kullanılabilir durumda olduğundan emin olunuz.

Güncel Dns Sunucu Adreslerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Güncel Dns sunucu adreslerini yukarıdaki bölümden kontrol ettiyseniz ayarlara devam edebiliriz.

Görüldüğü gibi İOS cihazlarda dns kullanmak oldukça basit yapıdadır. Bazı durumlarda dns sunucularında aşırı yavaşlık veya dns sunucu ıp adresinin değişmesi gibi problemler yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda aşağıdaki güncel dns sunucu ıp adreslerini kullanabilirsiniz. Ya da kırmızı eksi butonlarına tıklayarak girmiş olduğunuz dns adreslerini silebilirsiniz.