WİFİ SİNYALİNİ ARTTIRMAK İÇİN ÇÖZÜMLER

Kullandığımız kablosuz wifi modemimizin sinyali çeşitli nedenler ile düşebiliyor. Hatta bazı durumlarda modemin yanında olsak dahi düşük wifi sinyali alabiliyoruz. Bu durumun birkaç sebebi olabilir. Kablosuz bağlantı sinyalimizin güçlenmesi için kontrol etmemiz ve yapmamız gerekenler nelerdir? wifi sinyalimizi arttırmak için çözümler nelerdir? birlikte inceleyelim.

1-Kullandığınız modemi ya da erişim noktası cihazlarını merkezi bir noktaya yerleştirmek.

Kablosuz modeminizin sinyali uzak noktalara ulaştırabilmesi için bulunduğu ortam çok önemlidir. Eğer mümkünse kablosuz cihazlarınızı evinizde merkezi bir noktaya yerleştirin. Kablosuz cihazlarınızı dış duvara yakın noktalara yerleştirmek, kablosuz sinyalinizin dağılımını etkileyecek ve yeterli performans sağlamanızı engelleyecektir. Modemin yerde olmamasına dikkat ediniz. Eğer kullandığınız bilgisayarlar ile kablosuz cihazlarınız farklı katlarda ise mümkünse modemi yüksekçe bir raf üzerine yerleştirmek faydalı olacaktır. Modemin merkezi konumda olması sinyalin kör noktalara kadar ulaşmasını ve kapsama alanının genişlemesini sağlayacaktır.

2. Kullandığınız modemi ya da erişim noktası cihazlarını zararlı etkenlerden uzakta tutmak.

Kablosuz cihazlarınızın sinyal ve bağlantı kalitesinin düşmesini önlemek için cihazlarınızı kablosuz sinyali bölebilecek metal yapıların ve duvarların yakınında konuşlandırmayınız. Ayrıca modemin yakınlarında çalışan telsiz(Dect) telefon, plazma tv, mikrodalga fırın ve bluetooth gibi aygıtlardan uzakta tutmaya özen gösteriniz.

3. Kablosuz kanal değişikliği.

Kablosuz cihazlar birkaç farklı kablosuz bant üzerinden yayın yaparlar. Ortamda aynı kanal bandında çalışan cihazlar varsa (örneğin aynı apartmandaki kablosuz cihazlar) birbirlerinin sinyal seviyelerine olumsuz etkide bulunabilirler. Modeminizin kablosuz ayarları kısmında kanal seçimini değiştirerek sinyal kalitenizi deneyebilirsiniz

4. Kablosuz cihazlarınızın yazılımlarını güncellemek.

Kablosuz cihazlarınızın sinyal ve bağlantı kalitesini en iyi hale getirmek için Kablosuz cihazlarınızın yazılımını eğer mevcut ise yenileri ile güncellemek faydalı olabilir. Kullandığınız modemin ya da erişim noktasının yazılımını güncellemek için modem firmanızdan destek alabilirsiniz.

Bunun yanında bilgisayarlarınızda kullandığınız ve modemler ile iletişim kuran kablosuz ağ kartlarınızı da güncellemeniz önerilir. Bilgisayarlarınızın üretici firması ya da destek bölümlerine başvurarak kablosuz kartların güncellenmesi ile ilgili destek alabilirsiniz.

5. Erişim noktası eklemek.

Bulunduğunuz ortamda kablosuz sinyal ve bağlantı kalitesinde azalma ya da kablosuz ağı görmeme gibi sorunlar bulunuyorsa, ağınıza yeni bir erişim noktası ekleyerek kablosuz bağlantının zayıf olduğu bölgeyi güçlendirebilirsiniz. İki aynı marka cihaz arasında MESH olarak adlandırılan sistemi kullanarak kablosuz modeminizden gelen sinyali, kablosuz erişim noktasına aktararak erişim noktasını farklı bir bölüme konuşlandırarak bağlantınızın güçlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

6. Yeni standartları yakalamak.

Teknoloji ilerledikçe kablosuz bağlantı standartlarında da gelişmeler yaşanmaktadır. Daha önceki senelerde 54Mbps bağlantı hızı destekleyen “802.11g” standardı mevcut iken gelişen teknoloji ile 300Mbps’e varan hızlar kullanan “802.11n” standardı kullanılmaya başlanmıştır. Şuan yeni satışa çıkan cihazlarda ise “802.11ac” standardı kullanılmaya başlanılmıştır. Yeni cihazlar alırken yüksek hız standardına sahip cihazları tercih etmek bağlantı kalitesi bakımından faydalı olacaktır.

Wifi Protolleri ve Hız Sorununa Etkisi Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

7. Yeni sinyal güçlendiriciler almak.

Bu çözüm önerilerinin yeterli gelmediği durumlarda yeni modem temini ya da ACCESS POİNT ve HOMEPLUG POWERLİNE ADAPTÖR tercih edebilirsiniz.

HOMEPLUG HAKKINDA DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Son olarak tüm ayarları ve kontrolleri yapmanıza rağmen modeminiz hala düşük sinyal veriyor ise modeminizin kablosuz özelliğinde problem olabilir. Modem Çağrı Merkezinden destek alabilirsiniz.

freeteknoloji

Geçmişten Günümüze Teknoloji Ve İnovasyon.

WİFİ SİNYALİNİ ARTTIRMAK İÇİN ÇÖZÜMLER” için bir yorum

MERHABALAR, SORUNUZA YORUMLAR BÖLÜMÜ ÜZERİNDEN DESTEK VEREMİYORUZ.KONU İLE İLGİLİ TÜM SORU,İSTEK VE TALEPLERİNİ SOSYAL MEDYA KANALLARIMIZ ÜZERİNDEN BİZE İLETEBİLİRSİNİZ. FACEBOOK, İNSTAGRAM,TWİTTER VE YOUTUBE GİBİ SOSYAL MEDYA HESAPKARIMIZA SAĞ ÜST KÖŞEDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

%d blogcu bunu beğendi: