FİBER İNTERNET BAĞLANTISI

FİBER İNTERNET BAĞLANTISI NASIL YAPILIR? FİBER BAĞLANTI NEDİR? BİNAYA KADAR FİBER BAĞLANTI NEDİR? DAİREYE KADAR FİBER OPTİK BAĞLANTI NEDİR? FİBER BAĞLANTI ÇEŞİTLERİ

Kullanılan alt yapı teknolojisine göre internet bağlantı hızları, kullanılan cihazlar ve modem bağlantı şekilleri değişkenlik göstermektedir. Daha önceki yazılarımızda eve kadar, iç tesisata kadar bakır sistemlerde kullanılan bağlantı şekilleri hakkında bilgi vermiştik. Yapılan bağlantılar belirtilen şemaya uygun olarak yapılandırılmadığında modem üzerinde bulunan dsl ışığı sabitlenmeyeceği için bağlantı kurulamayacaktır. Bu nedenle modem kurulum adımlarına geçmeden önce bakır ya da fiber bağlantıların doğru olarak yapılandırıldığından emin olunuz.

Bakır Alt Yapıda Modem Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Bina altlarına hatta daire içlerine kadar olan fiber internet bağlantılarında bakır bağlantı şeklinden farklı olarak çeşitli yöntemler uygulanmaktadır.

1-Yöntemde bina altına yerleştirilen cihaza(T11,T19,T21) kadar fiber optik bağlantı yapılır. Cihazdan 1Gbps (1000Mbps) sinyal alınabilmektedir. Cihazdan alınan fiber internet sinyali dairelere bakır kablolar yada cat5 kablolar vasıtası ile dağıtılır. Bu bağlantıda daire bakır tesisatına bağlı olarak 100 mbite kadar bağlantı kurulabilmektedir. Fibernet tarife satışı yapılmaktadır.

Bağlantı şekli diğer bakır alt yapılarda olduğu gibidir. Daire iç tesisatında bakır tesisat var ise yukarıdaki şemaya uygun bağlantı yapabilirsiniz. Daire içerisinde ethernet bağlantısı (cat5, cat6) var ise aşağıdaki 2. yöntem bağlantıya uygun olarak bağlantılarınızı yapılandırabilirsiniz.

2-Yöntemde Bina altına kadar fiber optik kablo gelir, burada fiber kablo MDU cihazında sonlanarak dairelere dağıtılır. MDU cihazından 1Gbps (1000Mbps) sinyal alınabilmektedir. Bu tip bağlantının yapıldığı binalarda daire iç tesisatlarına cat5 ya da cat6 kablolar çekilmiştir. Bina altına yerleştirilen MDU cihazlarından alınan fiber internet sinyali dairelere Cat5 ya da cat6 kablolar ile taşınmaktadır. Cat5 ya da cat6 kablo mesafesine bağlı olarak daire içinden 100 mbite kadar sinyal almak mümkündür. Bu binalarda fiber internet tarife satışı yapılmaktadır.

Binaya Kadar Fiber Optik, Dairede Ethernet Kablosu ile Bağlantı Şeması Modem bağlantısı aşağıdaki şemaya uygun olarak yapılandırılmalıdır.Bu bağlantı çeşidinde her dairede iç tesisata bina altında yer alan mdu cihazından ethernet kablosu çekilmiştir. Daire iç tesisatı ethernet prizi ile fiber modeminizin WAN girişine modeminizin kutusu içinden çıkan ethernet kablonuzu takınız. Daha sonra modem ayarlarınızı yapabilmeniz için modeminizin LAN girişi ile bilgisayarınızın LAN girişleri arasına bir ethernet kablosu takınız. Modeminizin enerji kablosunu takarak çalıştırınız. Kurulum adımlarına devam edebilirsiniz

3- Yöntemde bina altına kadar fiber optik kablo gelir. Bir ayrıştırıcı dağıtıcı vasıtası ile tüm daire iç tesisatlarına fiber optik kablo ile fiber sinyali gönderilir. Daire içlerinde fiber optik sonlandırıcısı ONT cihazı bulunmaktadır.

ONT Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz

ONT cihazından 1Gbps (1000Mbps) sinyal alınabilmektedir. Daire iç tesisatlarına fiber optik kablolar çekilmiştir. Daireye uçtan uça fiber optik sinyal gönderilmiştir.Bu bağlantıda ise kayıpsız 100 mbit sinyal almak mümkündür. Bu tip binalarda Fiber internet tarife satışı yapılmaktadır.

Daire İçine Kadar Fiber Optik Kablosu Bağlantı Şeması

Bu bağlantı yönteminde bağlantı şekli aşağıdaki şemaya uygun olarak yapılandırılmalıdır. Daire içerisine kadar gelen fiber optik kablo iç tesisatınızda bir fiber optik prize bağlıdır. Fiber optik priz ile fiber dönüştürücü ONT cihazınız arasında fiber konnektör kablosunu takınız. ONT cihazınız ile fiber modeminizin WAN girişi arasına bir ethernet kablosuz takınız. Modem ayarları yapabilmeniz için bilgisayarınız ile fiber modeminiz arasına ethernet kablosuz takınız. Ayarları yapabilmeniz için tüm cihazlarınızı bir elektrik prizine takarak çalıştırınız.Bağlantı adımlarını tamamladınız. Modem kurulum adımlarına geçebilirsiniz.

Yukarıdaki bağlantı şekilleri binaya kadar fiber, Daireye kadar fiber bağlantı yapılan yerler için gösterilmiştir. Dairenizde bakır kablo bağlantısı var ise diğer bir ifade ile iç tesisatınızda telefon prizi var ise aşağıdaki bağlantı yöntemi uygulanmalıdır.

DAHA DETAYLI VE UYGULAMALI OLARAK AŞAĞIDAKİ YOUTUBE SAYFAMIZDAN DESTEK ALABİLİRSİNİZ

freeteknoloji

Geçmişten Günümüze Teknoloji Ve İnovasyon.

FİBER İNTERNET BAĞLANTISI” için 20 yorum

MERHABALAR, SORUNUZA YORUMLAR BÖLÜMÜ ÜZERİNDEN DESTEK VEREMİYORUZ.KONU İLE İLGİLİ TÜM SORU,İSTEK VE TALEPLERİNİ SOSYAL MEDYA KANALLARIMIZ ÜZERİNDEN BİZE İLETEBİLİRSİNİZ. FACEBOOK, İNSTAGRAM,TWİTTER VE YOUTUBE GİBİ SOSYAL MEDYA HESAPKARIMIZA SAĞ ÜST KÖŞEDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

%d blogcu bunu beğendi: