Dsl ışığım yanmıyor, link ışığım yanmıyor, adsl ışığım yanmıyor, vdsl ışığım yanmıyor, Modemimde DSL ışığı yanmıyor, Modemimin ADSL ışığı yanmıyor, Modemimin link ışığı yanmıyor, DSL ışıgı yanmıyor, Modemimde internet ve dsl ışığı yanmıyor, ADSL ışığım neden yanmıyor, Modemde DSL ışığı yanmıyor Türk Telekom, Dsl ışığı yanmıyor TurkNet, Dsl ışığı yanıp sönüyor, Modemin Dsl Işığı Sabitlenmiyor, Modem DSL ışığı yanıp sönüyor, Modem adsl ışığı yanıp sönüyor, DSL ısıgı sürekli yanıp sönüyor, Türk Telekom Modemim DSL Işığı Yanıp Sönüyor, Modemin tüm ışıkları yanıp sönüyor, modem ışıkları yanıp sönüyor, ADSL ışığı yanmıyor Vodafone,modem,modem ışıkları,dsl ışığı,link ışığı,adsl ışığı,modem ışığı,

Bilindiği üzere internet bağlantısı yapabilmemizi sağlayan en önemli araç modem ve modem ekipmanlarıdır. Modem olmadan servis sağlayıcıdan gelen internet sinyalini alamayız ve internete çıkamayız.

Modemler üzerinde çok sayıda led lambalar bulunmaktadır. Bu led lambalar bizlere modem çalışıyor mu? internet bağlantımız var mı? Ip alıyor muyuz? Modemin wifi ayarları yapılmış mı? Gibi birçok konuda bilgi vermektedir. Bazı durumlarda modem üzerinde yer alan ADSL, DSL ya da LINK olarak isimlendirilen led ışığın yanmadığını görürüz. Bu durumda yani dsl ışığınızın yanmadığı durumlarda modeminize internet bağlantı sinyali gelmiyor anlamına gelmektedir. Bu durumun çeşitli nedenler olabilir. Sırası ile adsl ışığınız neden yanmıyor incelemeye çalışalım.

ZTE ZXHN H168A MODEM IŞIKLARI VE ANLAMLARI

1-ADSL KABLO BAĞLANTILARINIZ HATALI YAPILMIŞ OLABİLİR;

Evde ev telefonu kullanıyor iseniz modem kutusu içerisinden bir adet kibrit kutusu büyüklüğünde splitter cihazı çıkmaktadır. Splitter bağlantılarınızın doğru yapılandırılması gerekmektedir. Hatalı yapılan bağlantılarda modem üzerinde bulunan dsl ışığınız sabitlenmeyecektir.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI VE SPLİTTER NASIL BAĞLANIR BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

2-SPLİTTER ARIZALI OLABİLİR;

Modem kutusu içerisinden çıkan splitter ayırıcı cihazlar kimi zaman kutularından arızalı çıkabilmektedir. Ya da belirli bir süre kullanımdan sonra arızalanabilmektedir. Hattınızda splitter takılı iken dsl ışığınız yanmıyor ise aradaki splitterı devre dışı bırakınız. Dışarıdan gelen ana hattı direkt olarak modemin arkasında yer alan adsl/dsl girişine(RJ11) takınız. Ana hattı direkt modeme taktığınız dsl ışığınız yanmaya başlıyor ise splitter cihazınız arızalanmış demektedir. Bir bilgisayarcıdan uygun fiyata temin edebilirsiniz.

SPLiTTER NEDiR? NASIL BAĞLANIR? SPLiTTER BAĞLANTI SORUNLARI NELERDİR? BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

3-MODEM BAĞLANTI KABLOLARINIZ KOPUK OLABİLİR;

Modem bağlantısı yapıldığı sırada birkaç adet rj11 kablo kullanılmaktadır. Kablo yapısı gereği ince tellerden oluşmaktadır. Bu nedenle kimi zaman bu kablolar deforme olabilmekte, kablo uçları çıkabilmektedir. Kablolardan birin de oluşacak kesiklik modemde dsl ışığının yanmamasına sebebiyet verecektir. Bu kabloların sağlam olup olmadıkları varsa kablo ölçüm cihazları ile yoksa telefon cihazı ile test edilmelidir.

4-DAİRE İÇ TESİSAT ARIZALI OLABİLİR;

Dsl hatları iki şekilde dairelere getirilmektedir. Bazı yerlerde internet hatlarının daire içerisindeki prizlerden geldiği görülür iken bazı dairelerde iç tesisat olmadığı için internet hatları camdan, kapıdan vs.. gibi alanlardan direkt olarak (Harici bağlantı dış tel) verilmektedir. Normal şartlarda bina girişinde bulunan lokal kutudan daire içine iç tesisat kablosu gelmektedir. Daire içine kadar gelen telefon hattı kapı girişindeki buattan daire içinde prizlere dağıtılmaktadır. Bu bağlantılarda oluşabilecek herhangi bir sorunda dsl ışığınız yanmayacaktır. Bu nedenle buat bağlantılarınızda ya da evin içinde dağılan prizlerde herhangi bir kısa devre olmamalıdır.

İnternet bağlantısının sağlıklı çalışabilmesi için evinizde bulunan priz bağlantılarını devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Eğer ana hat buat üzerinden evin bütün odalarına paralel bağlantı yapıldı ise bağlantı sinyaliniz modemde oturmayacaktır. Bu nedenle mümkünde tüm prizleri iptal ederek tek bir noktadan ana hattı direk modeme bağlayarak arıza tespitinde bulunabilirsiniz.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI VE SPLİTTER NASIL BAĞLANIR BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

5-MODEMİNİZ ARIZALI OLABİLİR;

Bazı durumlarda modeminiz sıfır kutusundan çıksa da arızalı olabilmektedir. Modemi mevcut çalışan bir hatta taktığınızda modemde dsl ışığınız yanmıyor ise arızalı olma durumu olabilir.

Aynı hat üzerinde başka bir modem çalışıyor fakat sizin modeminiz çalışmıyor ise arıza durumu olabilir. Bu tür durumlarda modemi aldığınız yere iade edebilirsiniz.

MODEM ÇAĞRI MERKEZİ NUMARALARI VE ADRESLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

6-MODEMİNİZ ALDIĞINIZ HIZI DESTEKLEMİYOR OLABİLİR;

Günümüz dsl teknolojisinde ADSL ve VDSL olmak üzere iki tip modem kullanılmaktadır. VDSL özellikli modemler hem adsl hem de vdsl tarifelerde çalışabilmektedir. Fakat Vdsl tarifesi olan bir kullanıcıda adsl modem çalışmamaktadır. Dsl ışığı yanmamaktadır. Bu nedenle kullandığınız modemin hangi özellikte olduğunu ve tarifenizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

ZTE ZXHN H168A MODEM ÖZELLİKLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

7-İÇ TESİSATINIZ ALDIĞINIZ HIZI DESTEKLEMİYOR OLABİLİR;

Dsl tarife hızları daire iç tesisat sorunları, modem uyumsuzluğu, santral mesafesi gibi nedenlerle düşmektedir. Santral mesafesinin uzak olması durumunda evinize gelen sinyal kayıplarına uğrar, daha sonra düşük olarak gelen sinyal iç tesisatın yetersiz olması durumunda yeniden kayba uğrar. Bu durumda dış etkenlere maruza kalmış internet sinyali modem düşük db lerde ulaşır fakat modemde oturmaz. Bu durumda da modem üzerindeki dsl ışığı yanıp söner ya da hiç buluşmaz. Bu durumlarda servis sağlayıcınızdan destek almanız gerekmektedir.

TÜM SERVİS SAĞLAYICI ÇAĞRI MERKEZİ NUMARASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

8-DAĞITIM KUTUSU(LOKAL KUTU) ARIZALI OLABİLİR

Servis sağlayıcılar tarafından müşteri binalarına kadar lokal kablolar vasıtası ile dağıtım kutuları getirilmektedir. İnternet sinyali Dağıtım kutuları üzerinde bulunan regletler üzerinden kullanıcı daire tesisatlarına verilmektedir. Dağıtım kutularında oluşabilecek arıza, kopuk, toprak vs.. durumlarında dsl ışığınız yanmayabilir. Bu durumlarda servis sağlayıcınıza kontrol için arıza kaydı bırakılmalıdır.

9-SAHA DOLABINDA GENEL ARIZA OLABİLİR;

İnternet sinyalleri evlerimize, mahalle ortalarında bulunan saha dolapları vasıtası ile iletilmektedir. Saha dolaplarında oluşabilecek genel arıza (Kart arızası, Port arızası, Fiber kesinti vs.) durumlarında dsl ışığınız yanmayacaktır. Bu tür durumlarda servis sağlayıcılar önceden ya da anlık bilgilendirme yolu ile tahmini çalışma süreleri konusunda bilgi verecektir. Servis sağlayıcı çağrı merkezinden destek alabilirsiniz.

10-HAT AKTİVASYON İŞLEMİNİZ YAPILMAMIŞ OLABİLİR;

İlk bağlantılarda bazı sistemsel sorunlar nedeni ile hattınıza onay verilemiyor olabilir. Bu durumlarda modeminiz üzerinde buluna dsl ışığı yanmayacaktır. Aktivasyon işlemleri konusunda servis sağlayıcıdan bilgi alabilirsiniz.

TÜM SERVİS SAĞLAYICI ÇAĞRI MERKEZİ NUMARASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

 Yukarıda 10 maddede aktarmaya çalıştığımız adımları yapmanıza rağmen dsl ışığınız yanmıyor ise modem firmasından ya da servis sağlayıcınızdan 7/24 destek alabilirsiniz.

İNTERNET IŞIĞIM YANMIYOR IP ALAMIYORUM İNTERNET IŞIĞI KIRMIZI YANIYOR BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

2 yorumComments are closed.