WiFi ŞİFRESİ NASIL BULUNUR? KABLOSUZ AĞ ŞİFRESİ NASIL BULUNUR? KOMUT SATIRI YARDIMI İLE WiFi AĞ ŞİFRESİ ÖĞRENME

Daha önce giriş yaptığınız fakat sonradan unuttuğunuz wifi şifrenizi nasıl bulabileceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise sizin için hazırlamış olduğumuz makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kablosuz ağ güvenliği internet kullanıcılarının dikkat etmesi gereken en önemli sorunların başında gelmektedir. Kablosuz ağınıza koyacağınız şifrenin basit yapıda olması dışarıdan yapılacak müdahaleleri kolaylaştırarak internet ağınıza istenmeyen girişlerin yapılmasına yol açacaktır. Bu nedenle kablosuz ağ güvenliğiniz için belirleyeceğiniz wifi şifrenizin en 8 haneli olmasına,  içerisinde 1 büyük harf, 1 küçük harf ve 1 rakam içermesine dikkat edilmelisiniz.

Kablosuz ağ şifrelerinin yukarıda belirttiğimiz şekilde karmaşık yapıda olması nedeni ile bazı kullanıcılar daha önce giriş yaptığı wifi şifresini unutabiliyor. Ya da evinize gelecek misafiriniz wifi şifrenizi sorduğunda hatırlamayabiliyorsunuz.

Bu durumun üstesinden gelmenin farklı yolları bulunuyor.

1-Eğer teknik bilgiye sahip iseniz modem arayüzüne giriş yaparak kablosuz ağ şifrenizi görebilirsiniz. Kablosuz şifrenize modem arayüzü üzerinden nasıl ulaşacağınıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

2-Modeminizin wps özelliği var ise; wps butonuna basarak gelen misafirinizin cep telefonu ile modeminizi eşleştirebilir misafirinize şifrenizi paylaşmadan kendi ağınıza dahil edebilirsiniz. WPS nedir? nasıl kullanılır BURADAN ulaşabilirsiniz.

3-Komut satırı ile wifi şifrenizi öğrenebilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapacağınız hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

KOMUT SATIRI YARDIMI İLE WİFİ AĞ ŞİFRESİ ÖĞRENME

Bilgisayarınızdan daha önce bir wifi ağına bağlandığınızda Windows sisteminiz  wifi ağ şifresini hafızasına alarak bir sonraki girişinizde size şifre sormadan bağlantı oluşturmaktadır. Bazı durumlarda bu şifreyi unutabiliriz ya da gittiğimiz ortamda wifi şifresini öğrenmek isteyebiliriz.

Bu tür durumlarda aşağıdaki işlemleri sırası ile uygulayarak wifi şifrenizi öğrenebilirsiniz.

1-Bilgisayarınızın çalıştır ya da arama bölümünde “cmd” yazarak entere basınız.

2-Açılan komut satırı bölümüne;

netsh wlan show profile name=FREETEKNOLOJİ  key=clear

yazarak entere basınız. Burada name= bölümüne kendi kablosuz ağ adınızı yazınız ve entere basınız. Bizim modemimizin kablosuz ağ adı “FREETEKNOLOJİ” olduğu için biz bu şekilde belirledik. Sizde kendi ağ adınızı yazmalısınız. Kısa bir süre bekleyiniz.

3- Kısa bir süre beklediğinizde ekranlarınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada kablosuz ağ adınızı ve wifi şifrenizi görebilirsiniz.

SSID Name bölümünde kablosuz ağ adınızı

Key Content bölümünde kablosuz ağ şifrenizi görebilirsiniz.

Macintosh sistemlerde  ise Terminal’i açarak aşağıdaki komut satını girmeniz gerekmektedir. (“FREETEKNOLOJİ” yazan yere ağın ismini yazmayı unutmayınız).

security find-generic-password -ga FREETEKNOLOJİ ” grep password

Yapılması gereken işlemler sırası ile bu kadar. Bu işlemleri uyguladığınızda istediğiniz wifi şifresini kolayca öğrenebilirsiniz.