Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanıcıların yeni teknolojilere hızlı ve sorunsuz erişimi için çeşitli standartlar geliştirilmiştir. Bu standart biri de WPS dir. İnternet bağlantısı kurabilen yeni nesil cihazlarda görmeye başladığımız WPS tuşu ne işe yaramaktadır? WPS nedir? Hayatımızın hangi alanında bu tuşa ihtiyacımız bulunuyor? Bugün ki yazımızda bu sorularımıza cevap bulmaya çalışacağız.

WPS (Wi Fi Protected Setup ) Kelime olarak Wi Fi Korumalı Kurulum anlamına gelmektedir. Yeni nesil modemlerde ve kablosuz ağ bağlantısı kurabilen cihazların büyük bir bölümünde WPS butonu bulunmaktadır. WPS butonu olan cihazlarda kablosuz ağ şifresine ihtiyaç duyulmadan bağlantı sağlanabilmektedir.

WPS butonuna basıldığında WPS ışığı yanıp sönmeye başlayarak şifreli ya da gizli olan kablosuz ağ bağlantısını, kablosuz olarak bağlantı kuracak cihaz için hazır hale getirir. WPS ile bağlantı kuracak cihaz, WPS bağlantısını açtığında hazır olan ağ adını ve şifresini görerek kolayca bağlantısını tamamlar.

WPS butonu sayesinde evinize ya da iş yerinize gelen misafirlerinize özel olarak oluşturduğunuz karmaşık yapıdaki wifi şifresini vermeden bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz.

Her teknolojide olduğu gibi WPS bağlantısında da 2 farklı bağlantı yöntemi bulunmaktadır.

1-PIN kodu girerek bağlantı:

PIN yönteminde WPS destekli cihazların yazılımlarından ya da üstlerindeki bir etiketten okunacak bir PIN numarası, WPS anlaşmasını gerçekleştirecek aygıttaki uygun yere yazılır. Bu anlaşmayı gerçekleştirecek aygıt genellikle kablosuz ağ erişim noktasıdır.

PİN KODU İLE WPS BAĞLANTISI

Bu işlem pin kodunu gidereceğiniz cihaz marka ve modellerine göre değişmektedir. Pin kodları genellikle modemlerin arka bölümünde yer alan barkod içerisinde yer almaktadır. Bu pin kodu bağlantı kurulacak cihaza girilerek bağlantı sağlanabilir.

Bir diğer pin ile bağlantı yöntemi de cep telefonları üzerinden pin ile bağlantıdır. Aşağıda pin kodu ile giriş nasıl yapılır göstermeye çalışacağız.

Öncelikle cep telefonunuzun wifi bölümüne geliniz. Burada sağ üst köşede yer alan “DAHA FAZLA” seçeneğine tıklayınız.

Açılan bölümde “WPS PİN GİRİŞİ” sekmesine tıklayınız

Yeni sayfada cep telefonunuz bir pin kodu üretecektir. Bu pin kodunu bağlantı kuracağınız cihaza girerek bağlantı sağlayabilirsiniz.

2- WPS Butonu ile Bağlantı:

WPS bağlantısında en kolay ve tercih edilen yöntem bu yöntemdir.

 Bir cep telefonundan WPS bağlantısı nasıl kurulur: öncelikle bağlantı kuracağınız modem yada cihaz üzerinde bulunan WPS butonuna basınız. Daha sonra cep telefonunuzun wifi bölümüne tıklayınız. Açılan wifi bölümünde bağlantı kuracağınız ağlar gözükmektedir. Sağ üst köşede yer alan “DAHA FAZLA” seçeneğine tıklayınız.

Açılan bölümde WPS tuşu seçeneğine tıklayınız.

Yeni sayfada aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi cep telefonunuz ile modeminizin WPS özelliği eşleşmeye başlayacaktır. Eşleşme tamamlandığında bağlantınız otomatik olarak yapılacaktır.

Görüldüğü gibi WPS butonu karmaşık yapıdaki wifi şifrelerini kolay ve zahmetsiz şekilde cihazlarımıza girmemiz için oldukça önemli bir butondur.

Bu butonu kullanarak misafirlerinizi, özel olarak oluşturduğunuz şifrenizi paylaşmadan ağınıza dahil edebilirsiniz.