Teknoloji çağının getirdiği gereksinimler ile birlikte evlerimizde iş yerlerimizde modem üzerinden wifi ağları yardımı ile alınan internet bağlantısı artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bankacılık, Alışveriş, Gazete, Kitap, sosyal medya uygulamaları gibi hayatın her alanında internet bağlantısına olan ihtiyaç her geçen artmaktadır. Kullanıcıların oturduğu yerden bütün bu online işlemleri yapabilme arzusu yeni teknolojilerin, yeni wifi protokollerinin yeni modemlerin geliştirilmesini de beraberinde getirmiştir.

Kullanıcılar internette geçirdikleri zamanın daha keyifli olması için servis sağlayıcılardan yüksek hızlarda internet paketleri satın almaktadır. Alınan bu internet paket hızlarını da yaptıkları hız testlerinde görmek istemektedirler. Fakat yapılan hız testlerinde yapılan ya da göz ardı edilen birkaç önemli nokta bulunmaktadır.

Bir hız testi yapılır iken doğru sonuçlar elde etmek için teste başlamadan önce şu işlemlere dikkat edilmelidir.

  • Hız testi yapılacak modem üzerinde sadece 1 adet bilgisayar bulunmalıdır. Aynı ağ üzerinde internet kullanan tüm cihazlar devre dışı bırakılmalıdır.
  • Hız testi wifi üzerinden yapılmamalıdır. Hız testi Ethernet bağlantısı üzerinden yapılmalıdır.
  • Hız testi yapılacak bilgisayar üzerinde arka planda internet üzerinden çalışan herhangi uygulama, indirme programı vs.. olmamalıdır.
  • Hız testi yapılan bilgisayar ve modem sistem gereksinimlerini karşılamalıdır.
  • Hız testi yapılan cep telefonu veya bilgisayar wifi protokollerinin aynı olması sağlanmalıdır.(wifi protokollerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz)
  • Hız testi wifi üzerinden yapılacak ise modeme yakın bir nokta seçilmelidir.
  • Santrallerden evlere gönderilen sinyal üzerinde şebeke, iç tesisat ve modem kaynaklı kayıplar yaşanabileceği için bu kayıplar göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan testlerde %20 lik hız kaybı normal olarak karşılanmalıdır.

Hız sorunlarında kullanıcıların en çok şikayet ettiği paketler arasında 50, 75  ve 100 mbit aboneleri gelmektedir.

Bu paketleri kullanan kullanıcılarından gelen şikayetler incelendiğinde kullanıcıların genellikler hız testlerini cep telefonları üzerinden yaptığı görülmektedir.

Cep telefonu üzerinden yapılan testlerde dikkat edilmesi gereken wifi protokolüdür. Eskiden yeniye cep telefonlarında wifi protokolleri güncellenerek günümüze ulaşmıştır.

Tüm telefonları aynı wifi protokolünü kullanmadığı için yapılan testlerde alınan değerlerde değişkenlikler olabilmektedir. Bu nedenle yapacağınız testte cep telefonunuzun hangi wifi hızını desteklediğini bilmeniz önemlidir.

Sizin için wifi protokolleri ve desteklediği hızları aşağıdaki tabloda gösterdik.

Protokol       Desteklediği Hız    

802.11a         54   Mpbs

802.11b         11   Mpbs

802.11g         22   Mpbs

802.11n         130 Mpbs

802.11ac       1.3  Gpbs

2015 ve daha eski cihazlarda genellikle 802.11a/b/g protokolü kullanılmaktadır.

Bu tabloya göre 100 mbitlik bir paket kullanan internet kullanıcısının cep telefonu, tableti veya bilgisayar wifi kartı 802.11a ağ protokolünde ise yapacağı hız testi sonucunda alacağı max hız 54 mpbs olacaktır.

Başka bir ifade ile 802.11g protokolü kullanan cep telefonu ile alacağı hız max 22 mbit olacaktır.

KABLOSUZ / WİFİ AĞ ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR AŞAĞIDAKİ YOUTUBE KANALIMIZDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.