Wifi Kablosuz Ağ Sinyalini Etkileyen Çevresel Koşullar ve Etkileri

Wifi Kablosuz Ağ Sinyalini Etkileyen Çevresel Koşullar ve Etkileri Nelerdir? En Kötü Wifi Sinyali Hangi Ortamda Alınır?

Çoğu zaman ev ve iş yerlerimizde kullandığımız internet bağlantımızın kablosuz bağlantıda kötü olduğunu bununda modemden kaynaklandığını düşünürüz. Tabi bazı durumlarda modem kaynaklı sorunlarda yaşanabilir. Fakat yapılan testlerde wifi sorunlarının genellikle çevresel faktörlerinin etkisinden kaynaklandığı görülmektedir.

Modem cihazının bulunduğu ortamlar ve ortamda bulunan cihazların olumsuz etkileri kablosuz sinyalin kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bunları sırası ile incelemeye çalışalım.

1-Kablosuz Ağ Ortamının Wifi Sinyaline Etkisi

Kapalı alanlarda kullanılan farklı yapı malzemeleri , wifi sinyal kalitesinin ortamlara göre değişmesine sebep olmaktadır.

Teoride bir sinyalin bir ortamdan diğerine geçerken gücünde ki 3 db lik kayıp sinyal gücünün yarısını eritme anlamına gelir. Burada ki zayıflamanın sebebi ise malzemelerin içeriğinde bulunan su miktarı ile alakalıdır.

Örneğin tahta engeller sinyalin %5 ‘ini yok ederken alçıpan gibi yapı malzemeleri sinyalin yarısını %50 sini yok eder. Yani bu şu anlama gelmektedir. Tahta ile kaplı bir ortamda bulunan wifi ağı açıpan ile kaplı wifi ağına göre daha verimli bir wifi kullanımı sağlar.

Aşağıdaki grafiğimizde ortamlarda kullanılan yapı malzemelerinin wifi sinyalini öldürme gücü görülmektedir. En kaliteli sinyal tahta ortamlarda alınır iken en kötü sinyalin alçıpan ortamlarda alındığı görülmektedir.

2-Kablosuz Ağ Ortamında Bulunan Cihazların Wifi Sinyaline Etkisi

Wi-Fi sinyali bir Radyo Frekansı olduğundan elektromanyetik dalgalar şeklinde yayılım yapmaktadır. Dalganın yayılması için hem güce hem de elektriksel bir alana ihtiyaç duyacağınızdan sahip olduğunuz sinyalin hem voltu hem de bir amper değeri bulunur. Bu nedenle modemi konumlandıracağınız yer ile herhangi bir elektronik cihaz ( DVD player, stb, oyun konsolları, telsiz – telefon, hoparlör vs. ) arasında en az 3-4 metre mesafe bırakmanız gerekecektir.

Kablosuz bağlantı sorunları ve wifi kanallarının kablosuz sinyalinize olan etkisi hakkında detaylı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

freeteknoloji

Geçmişten Günümüze Teknoloji Ve İnovasyon.

MERHABALAR, SORUNUZA YORUMLAR BÖLÜMÜ ÜZERİNDEN DESTEK VEREMİYORUZ.KONU İLE İLGİLİ TÜM SORU,İSTEK VE TALEPLERİNİ SOSYAL MEDYA KANALLARIMIZ ÜZERİNDEN BİZE İLETEBİLİRSİNİZ. FACEBOOK, İNSTAGRAM,TWİTTER VE YOUTUBE GİBİ SOSYAL MEDYA HESAPKARIMIZA SAĞ ÜST KÖŞEDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

%d blogcu bunu beğendi: