ANDROİD TELEFONLARDA DNS AYARLARI NASIL YAPILIR? ANDROİD DNS DEĞİŞTİRME, DNS NEDİR? DNS NE İŞE YARAR?

Web tarayıcısına girilen alan adlarını, bilgisayarlar tarafından okunabilen bir IP adresine çeviren, bir nevi  “telefon rehberi” gibi geliştirilen sistemlere DNS (Domain Name System) denir. Basit bir ifade ile web tarayıcınızın adres satırına yazmış olduğunuz örneğin www.google.com adresini 172.217.19.196 gibi ıp adresine çevirerek diğer networkler ile bağlantı kurulmasını sağlayan sisteme dns denilmektedir. DNS ler hakkında kısa bir bilgilendirme yaptık.

Dns Nedir? Dns Ne İşe Yarar? Dns Değişikliğinin Faydaları Nelerdir? Buradan Ulaşabilirsiniz

Dns değişikliğini bilgisayar sistemlerinde yapabildiğimiz gibi aynı zamanda cep telefonları üzerinden den yapabiliriz. Hali hazırda güncel teknolojileri kontrol ettiğimizde Dünya genelinde genellikle İOS ve Android işletim sistemi tabanlı cep telefonlarını üretilmektedir. Üretici firma markaları farklı olsa da kullanılan yazılım aynı olduğu için aşağıdaki ayarları tüm android işletim sistemi kullanan cep telefonlarında uygulayabilirsiniz.

İPHONE İOS işletim Sistemlerinde Dns Nasıl Değiştirilir Buradan Ulaşabilirsiniz

Android sistemlerde DNS ayarlarını 2 ayrı yoldan ulaşabilirsiniz. Birinci yöntemde uygulamalar arasından “Ayarlar” menüsüne tıklayınız. Açılan ekranda “Wİ-Fİ” menüsüne tıklayınız.

Yeni açılan ekranda cep telefonunuzun bağlı olduğu kablosuz ağ adı üzerinde 1-2 saniye kadar basılı tuttunuz.

Karşınızda gelen ekranda “Ağ ayarlarını yönet” seçeneğini seçiniz. Seçim işleminizin ardından gelen ekranda “Gelişmiş seçenekleri göster” seçeneğini seçiniz.

Bu ekranlara ulaşmak için diğer bir yöntem de cep telefonu ekranınızda yukarı bölümde gizli olan ayarlar alanını aşağı doğru çekmektedir. Açılan ayarlar bölümünde Wi-Fİ simgesi üzerinde 1-2 saniye kadar basılı tutunuz. Açılan ekranda bağlı olduğunuz kablosuz ağ adı üzerinde 1-2 saniye kadar basılı tutunuz. Açılan ekranda “Ağ ayarlarını yönet” seçeneğine tıklayınız.

Aşağıdaki ekranlar yukarıdaki 2 yöntem için ortaktır. Yukarıdaki ekranlardan sonra karşınıza gelen ekranda “IP ayarları” bölümünde DHCP yazan alanda “STATİK” seçeneğini seçiniz.

Sayfayı aşağı doğru kaydırınız. DNS1 ve DNS2 bölümünde kullanmak istediğiniz güncel dns adreslerini yazınız. Bu alana gireceğiniz dns adresinin güncel ve güvenilir olmasına dikkat ediniz.

GÜNCEL DNS ADRESLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yukarıdaki güncel dns adreslerini aşağıda gösterdiğimiz alanlara yazdıktan sonra kaydet butonuna basarak ekranları kapatınız.


Tebrikler cep telefonunuzun dns adreslerini güncellediniz. Dns kullanmak istemediğiniz durumlarda Ip ayarları bölümünde yeniden DCHP seçerek modem üzerinden, yani internet servis sağlayıcınız üzerinden otomatik dns kullanabilirsiniz.