WİNDOWS 7 GÜNCEL DNS AYARLARI NASIL YAPILIR? DNS NASIL DEĞİŞTİRİLİR? WİNDOWS DNS DEĞİŞTİRME ADIMLARI? GÜNCEL DNS AYARLARI

DNS, internet uzayını bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan, bilgisayar, internet veya özel bir ağa bağlı herhangi bir kaynak için hiyerarşik dağıtılmış bir adlandırma sistemidir. İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Web tarayıcılarında adres satırına yazmış olduğumuz alan adını ip ye çevirerek diğer sistemler ile haberleşmeyi kolaylaştıran sisteme dns denilmektedir.

Dns Nedir? Dns Ne İşe Yarar? Dns Değişikliğinin Faydaları Nelerdir? Buradan Ulaşabilirsiniz

Dns ve dns sunucuları hakkında detaylı bilgiye yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Daha önceki yazımızda Windows 10 işletim sistemlerinde dns ayarları nasıl değiştirilir incelemiştik. Bugünkü yazımızda Windows 7 işletim sisteminde dns ayarları nasıl değiştirilir incelemeye çalışacağız.

Bilgisayar ekranınızda “Başlat Menüsü” içerisine “Denetim Masası” sekmesine tıklayınız.

Denetim masası ekranınızda “Ağ ve Paylaşım Merkezi” bölümüne tıklayınız.

Yeni açılan ekranda, ekranın sol bölümünde yer alan “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” linkine tıklayınız.

Açılan ekranda kablolu ve kablosuz olmak üzere hangi şekilde bağlantı sağlıyor iseniz bu ağ bağlantısı üzerinde mause üzerinde sağ tuşa basarak “Özellikler” linkine tıklayınız.

Açılan ağ bağlantısı özellikleri bölümünde “İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IP4) linkine çift tıklayınız ya seçim yaparak özellikler butonuna basınız.

Açılan bölümde kutucuk içine işaretlediğimiz “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini seçiniz. Sağ tarafta açılan dns bölümünde tercih ettiğiniz bir güncell dns adresi giriniz. Güncel ve güvenilir bir dns girmeniz güvenliğiniz için fayda sağlayacaktır.

Güncel DNS Sunucu IP adreslerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Aynı işlemleri cep telefonunuz içinde yaparak yasaklı ve kısıtlanmış sitelere kolaylıkla giriş sağlayabilirsiniz.

İPHONE İOS işletim Sistemlerinde Dns Nasıl Değiştirilir Buradan Ulaşabilirsiniz

ANDROİD İşletim Sistemlerinde Dns Nasıl Değiştirilir Buradan Ulaşabilirsiniz