LİNKSYS X6200 VDSL MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? LİNKSYS X6200 VDSL MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? LİNKSYS X6200 VDSL KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

LİNKSYS X6200 VDSL teknolojisine sahip modem kesintisiz medya akışı, sörf ve çevrimiçi oyun oynama için 2,4 GHz ve 5 GHz çift Wi-Fi bantlarına ve N300 + AC433 Mbps hızlarına sahiptir.

Kısaca modemin teknik özelliklerini öğrendik. Modem kurulumuna geçebiliriz. Modem kurulumunu geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olmalısınız. Hatalı yapılan bağlantılarda modeminiz üzerinde yer alan dsl link ışınız sabitlenmeyecektir.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebilirsiniz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranına Kullanıcı adı:  “admin”   Şifre:  “admin”  yazarak oturum aç butonuna basınız.Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Açılan modem arayüzü ekranında “Ayarlar” –“Temel ayarlar” sekmesine tıklayınız.

Aşağı doğru açılan ekranda “DSL” seçeneğini işaretleyiniz.

VDSL tarifelerde için vdsl kurulumu yapılmalıdır. Vdsl tarife kullanıyor iseniz DSL MODU bölümünde  “PTM” seçeneği seçilmelidir. Eğer adsl kullanıcısı iseniz aşağıdaki adımlarına takip edebilirsiniz.

LİNKSYS X6200 ADSL MODEM KURULUMUNA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

PTM seçeneğini seçtiğinizde ekranınıza aşağıdaki şekilde cihazı yeniden başlatmanız için uyarı ekranı gelecektir. Tamam butonuna basarak cihazınızın PTM (VDSL) moduna geçişini sağlayınız.

Cihazınız yeniden başladığında modem ara yüzüne tekrar giriş yapınız. Açılan bölümde sırası ile rakamlarla gösterdiğimiz gibi ayarlarınızı yapınız. VDSL modunda VLan etkinleştir seçeneği işaretli olmalıdır. VLAN ıd olarak 35 giriniz. Kullanıcı adı ve şifre alanına servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgisini giriniz. Kullanıcı adınızı sonuna servis sağlayıcınıza göre @domain adınızı yazınız. Domain adınızı bilmiyorsanız BURADAN öğrenebilirsiniz.

Ayarlarınızı aşağıda belirttiğimiz şekilde yapılandırdı iseniz ayarları kaydet butonuna basarak modeminizin kablolu ayarlarını tamamlayınız.

LİNKSYS X6200 KABLOSUZ MODEM KURULUMU

Modem ayarlarınızı yukarıda belirttiğimiz şekilde yapılandırdı iseniz modeminizin kablosuz ayarlarına geçebiliriz. Yine modem ara yüzü ekranında “Kablosuz” sekmesine tıklayınız. Açılan bölümde “El ile” seçeneğini işaretleyiniz. Açılan bölümde modeminizin 2,4GHz ve 5 GHz kablosuz ayarları için 2 alanında doldurunuz. Her hangi bir tanesini kullanmak istemiyor iseniz devre dışı bırak seçeneğini işaretleyebilirsiniz. İşlemleriniz tamamlandı ise Ayarları kaydet butonuna basabilirsiniz.