VPN NEDİR? VPN BAĞLANTISI NASIL YAPILIR? VPN BAĞLANTI ÇEŞİTLERİ NELERDİR? YASAKLI SİTELERE ERİŞİM UZAKTAN ERİŞİM VPN NEDİR? SİTEDEN SİTEYE VPN NEDİR?

Her ülkenin internet  servis sağlayıcısı tarafından yönetilen yurt dışı çıkış kapasiteleri bulunmaktadır. Bazı durumlarda internet sistemlerinde  yaşanan genel yavaşlığın sebebi bu yurt dışı çıkış kapasiteleridir. Son günlerde yaşanılan bu yavaşlık sorununu atlatmak için çoğu kullanıcı VPN bağlantılarını tercih etmektedir. VPN bağlantıları bulunduğunuz ülke yerine seçtiğiniz başka bir ülke üzerinden internete çıkmanızı sağlamaktadır. Bu nedenle bazı kullanıcılar amaca uygun olmasa da yasaklı sitelere giriş için VPN sistemleri kullanmaktadır.

Peki VPN Nedir? genel olarak ne için kullanılır gelin birlikte incelemeye çalışalım.

VPN (Virtual Private Network) Türkçe anlamı bakımından Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. VPN bağlantısı istediğiniz ağlara şifreli olarak uzaktan erişim sağlamanıza olanak sağlayan sanal sistemlerdir. Kullanıcı bağlanmak istediği sunucular için bir sanal bağlantı oluşturarak Noktadan noktaya bağlantı (Uzaktan Erişim) kurulmak istenen sunucuya istekte bulunur. Sunucu ile istekte bulunan kullanıcı arasında daha önceden belirlen şifre ile bağlantı doğrulanır ve kullanıcının sunucu üzerindeki ağa VPN bağlantısı ile bağlantısı gerçekleştirilir. Sunucu ile kullanıcı arasındaki bu bağlantı özel bir şifreleme yöntemi ile şifrelenerek dışarıdan erişime engellenir. Kullanıcılar arasında oluşan bu şifreleme sayesinde haberleşme görünmez olmasa da anlaşılamaz hale getirilir.

VPN bağlantıları servis sağlayıcıların uyguladığı kısıtların kırılması, hızlı erişim, yasaklı sitelere erişim gibi birçok alanda kullanıcıların tercihleri arasındadır.

Kullanıcıların tercih ettiği 2 çeşit Vpn bağlantısı bulunmaktadır.

1-Uzaktan Erişim VPN: Evde ya da ofiste çalışan kullanıcıların şirket ağı dışında olduklarında uzaktan erişim ile Vpn bağlantısı oluşturarak şirket ağına bağlandıkları sistemlerdir. Bu bağlantıda kullanıcılar için şirket bilgi işlemcileri tarafından bir VPN ağ şifresi oluşturulmaktadır. Bu şifre ile kullanıcılara Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar İnternet üzerinden şirket ağlarına erişme imkanı sağlanmaktadır. Bu özelliği nedeni ile özellikle sahada çalışan şirket çalışanlarının tercihleri arasındadır.

2- Siteden siteye VPN: İki farklı kuruluş arasındaki ortak bir özel ağ üzerinden, yönlendirilmiş iki farklı ağın birbiri ile bağlantı kurmasını sağlayan sistemlerdir.

Görüldüğü gibi VPN uygulaması iş hayatında çalışanların hayatlarını kolaylaştırır iken diğer yandan servis sağlayıcılarının uyguladığı kısıtların atlatılması için kullanılmaktadır.

İnternette gezinti sırasında izinizi kaybettirmek istiyor iseniz Proxy kullanabilirsiniz. Proxyler ile ilgili buradan  makalemizi inceleyebilirsiniz.

İnternet ortamında çok sayıda ücretli ve ücretsiz VPN programı bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçını sizler için incelemeye çalışacağız.

VPN Bağlantı Programları:

Opera Free VPN: Çoğu VPN uygulamasında hız limiti uygulanır iken Opera Free VPN uygulaması hız limit kısıtlaması yapmadığı için rakiplerinin bir adım ötesinde bir performans sunmaktadır

ZenMate VPN: Ücretli olarak sunulan program hız olarak iyi gözükse de deneme sürümü sunması olumsuz yanlarından bir tanesi. Ayrıca program ile zararlı yazılım ve reklam içerikleri otomatik engellenmektedir.

SuperVPN Free VPN Client: Programın ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonunda saat sınırlaması bulunur iken ücretli versiyonunda herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

CyberGhost :Servisin 30’a yakın ülkede sunucusu bulunmaktadır. Servisin ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmaktadır. Ücretli sürümde herhangi bir kısıt yok iken ücretsiz sürümde sadece saat sınırlaması bulunmaktadır. 3 saatte bir çıkış/giriş yapmanız gerekmektedir.