D-LiNK DSL-2740U MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? D-LiNK DSL-2740U MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR?  D-LiNK DSL-2740U MODEM KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

D-LİNK DSL-2740U 4 adet ADSL portu, 1 adet Ethernet WAN desteği ve bir adet ADSL hattına bağlanmak için ADSL portu ile donatılmış modemdir. DSL-2740U  Dahili 4 portlu switch, Ethernet adaptörleri, oyun konsolları ve diğer cihazlar ile donatılmış bilgisayarları ağınıza bağlamanıza izin verir.  DSL-2740U modem ile Evde veya ofiste hızlı bir şekilde bir kablosuz ağ oluşturarak çalışanlarınızın veya ailenizin üyelerinin hemen hemen her yerden (kablosuz ağınızın kapsama alanı dahilinde) kablosuz bir ağa bağlanmasına izin verebilirsiniz. 

Modem özelliklerini kısaca tanıdık. Modem kurulum adımlarına devam edebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modeminizin ethernet ve dsl kablo bağlantılarını doğru yapmanız gerekmektedir. Hatalı yapılan bağlantı işlemlerinde modeminizin dsl ışığı yanmayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki bağlantı şemasına göre yapılandırdı iseniz kurulum işlemlerine geçebilirsiniz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem şifre ekranına ulaşınız. Modeminiz ilk kuruluyor ise şifre ekranı gelmeyecektir. Daha önceden kurulum yapıldı ise kullanıcı adı ve şifre ekranı gelecektir. Şifrenizi biliyor iseniz yazınız. Genel kullanıcı adı ve şifre admin- admin dir. Bilmiyor iseniz modeminizi resetleyerek aşağıdaki ekranlara ulaşabilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlk kurulum ekranında karşınıza gelen başlat butonuna basınız.

Dil seçeneklerinden Türkçe seçeneğini seçiniz.

Bu ekranda isterseniz gelişmiş ayarlara giderek isterseniz de DEVAM butonuna basarak ilerleyebilirsiniz. Devam butonuna basınız.

Açılan ekranda Bağlantı Tipi olarak kullandığınız tarifeye göre seçim yapmanız gerekmektedir. Modemimiz adsl özellikli bir modem olduğu için ADSL seçeneğini seçiniz.

Bağlantı tipi seçim işleminizin ardından İLERİ butonuna basınız.

Açılan yeni arayüz ekranında,

Bağlantı Tipi olarak PPPEO seçiniz.

VPI:8

VCI:35

olarak giriş yapınız.

PPP Kullanıcı adı ve şifre bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerini giriniz.Kullanıcı adınızı bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızdan öğrenebilirsiniz.

Servis sağlayıcısı çağrı merkezi numaralarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılarına göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

Tüm servis sağlayıcılarına ait domain adına BURADAN ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki işlemlerin ardından İLERİ butonuna basınız.

D-Link DSL-224 KABLOSUZ MODEM AYARLARI

Yukarıdaki ekranlara modeminizin kablolu ayarlarını yapılandırdınız. Kablosuz ayarları için Kablosuz ağ adı bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz ağ adını belirleyiniz.

Kablosuz şifre alanda en az 8 haneli kablosuz ağ şifresi belirleyerek ileri butonuna basınız.

Tivibu kullanımı yapıyor iseniz seçim yapınız. Kullanmıyor iseniz ileri butonuna basınız.

İnternet üzerinden voip telefon kullanıyor iseniz seçim yapınız. Kullanmıyor iseniz ileri butonuna basınız.

Yeni ekran ilk kurulum yapıldığı durumlarda gelecektir. İlk kurulumda ilk giriş ekranında şifre girişi yapmadan girmiştik. Aşağıdaki ekranda modeme gireceğiniz şifreyi kendiniz belirlemelisiniz. Unutmamak için genel şifre admin tercih edebilirsiniz. İleri butonuna basınız.

Uygula butonuna basınız.

Karşınıza özet ekran gelecektir. Bu ekranda değiştirdiğiniz ayarları kontrol ediniz ve uygula butonuna basınız.

Ayarlarınızın kaydedildiğine dair yeni bir yükleme ekranı gelecektir. Bu ekranda bir süre beklemeniz gerekmektedir. İşlem çubuğu sona gelene kadar bekliyoruz.

Son olarak az önce belirlediğimiz şifre ekranı gelecektir. Kullanıcı adı ve şifreyi yazdığımızda modem ana sayfası gelecektir.

Tüm web arayüz ekranlarınızı kapatarak internete bağlanabilirsiniz.