ZTE ZXHN H108N MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? ZTE ZXHN H108N V2.5 MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ZXHN H108N KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

ZTE ZXHN H108N modemler adsl özellikli kablosuz modemlerdir. Modem üzerinden 24 mbite kadar adsl bağlantısı sağlanabilmektedir. ZTE ZXHN H108N modemler çoğunlukla Türk Telekom-TTNET müşterilerine internet servis sağlayıcısı tarafından hediye edilmiş modemlerdir. Kısaca modemimizi tanıdığımıza göre modem kurulumuna geçebiliriz.

Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modeminiz üzerinde yer alan DSL ışığınız sabitlenmeyeceği için bağlantı kurulamayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdıysanız kurulum aşamalarına devam edebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.2.1 yazarak modem arayüz sayfasına ulaşınız. Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranında kullanıcı adı “admin” şifre olarak “ttnet” yazarak giriş butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Giriş ekranını geçtikten sonra karşınıza mevcut şifreniz olan “ttnet” şifresini değiştirebileceğiniz ekran gelecektir. Bu ekranda İsterseniz şifreniz değiştirebilir isterseniz de “Atla” butonuna basarak değiştirmeden geçebilirsiniz.

Şifre ekranlarını geçtiniz. Artık kaşınızda modeminizin ayarlarını yapabileceğiniz modem arayüz ekranı bulunmaktadır. Bu ekranda ekranın sol bölümünde yer yer alan Ag-WAN-Wan Bağlantı sekmelerine tıklayınız.

Açılan bölümde Bağlantı Adı bölümünde “DSL_İNTERNET” seçeneğini seçiniz.

Vpı/Vcı sekmesinde 8/35, Encapsülasyon Türü bölümünde LLC seçiniz. Kullanıcı adı ve şifre bölümün de servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz yazınız. Kullanıcı adınızı bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. Servis sağlayıcınızın çağrı merkezi numarasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adını kendi servis sağlayıcınıza göre seçmeniz gerekmektedir. TÜRK TELEKOM kullanıcıları modemde gömülü olarak geldiği için @ttnet yazmasına gerek bulunmamaktadır.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADRESİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

TÜRK TELEKOM dışında servis sağlayıcı müşterisi iseniz aşağıdaki seçeneği tıklayınız

Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranına kendi servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz yazabilirsiniz. Son olarak Kaydet butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

ZTE ZXHN H108N KABLOSUZ MODEM AYARLARI

Modeminizin kablolu ayarlarınızı yukarıda belirttiğimiz şekilde yaptınız. Artık modeminizin kablosuz ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Modem kablosuz ayarları için ekranın sol bölümünde yer alan Ağ-WLAN-TEMEL sekmelerine tıklayınız. Burada kablosuz ağınızın aktif olması için “Kablosuz RF Modu” seçeneğini Etkin olarak seçiniz ve kaydediniz. Kanal bölümünde wifi sinyalinizin uzak mesafelere taşınması ya da kısa mesafede kaliteli sinyal alabilmek için bir kanal modu seçiniz.

WİFİ KANAL MODLARI VE KABLOSUZ AĞA ETKİSNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Daha sonra ekranın sol bölümünde yer alan SSID Ayarları sekmesine tıklayınız. SSID İsim bölümüne kablosuz ağlarda görmek istediğiniz adı yazınız. Biz kendi kablosuz ağ adımızı FREETEKNOLOJİ olarak belirledik. Kaydet butonuna basınız.

Kablosuz ağınıza şifre koymak için ekranın sol bölümünde yer alan Güvenlik sekmesine tıklayınız. Açılan bölümde doğrulama türü olarak WPA/WPA2-PSK seçiniz. WPA Şifre bölümüne en az 8 haneli kablosuz şifrenizi belirleyiniz ve ayarlarınızı kaydediniz.

Tebrikler ZTE ZXHN H108N modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Web tarayıcı ekranlarınızı kapatarak internete bağlanabilirsiniz.