ZYXEL VMG1312-B10D MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? ZYXEL VMG1312-B10D MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ZYXEL VMG1312-B10D KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Yüksek performansa sahip yeni VMG1312-B10D Kablosuz ADSL2+ /VDSL2 modem, sahip olduğu VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line-Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı) özelliği ile kullanıcılara üst düzey bir internet bağlantı keyfi sunuyor. Kullanıcılar VDSL2 sayesinde 100 Mbps’e kadar bağlantı hızına kavuşurken, 45 Mbps hızında dosya yükleme yapabiliyorlar. VMG1312-B10D aynı zamanda ADSL2 ve ADSL2+ bağlantı standartlarını da destekliyor. Bu yetenekleri sayesinde operatör ve kullanıcılara, günümüz standartlarında yüksek bağlantı imkânı sunarken, gelecekte yapılacak olan altyapı ve hız terfisi değişikliklerine de hazır, uygun maliyetli bir çözüm olarak konumlanıyor.

Modeminizin teknik özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem kurulumuna geçebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modem üzerinde yer alan dsl ışığınız sabitlenmeyeceği için bağlantı sağlanamayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarını yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz. web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız.

Açılan şifre ekranında kullanıcı adı olarak “admin” şifre olarak “1234” yazarak entere basınız.

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetlemeniz gerekmektedir.

ZYXEL MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Açılan hızlı kurulum ekranı aşağıdaki seçeneği işaretleyerek kapatabilirsiniz.

Açılan modem arayüzü ekranımızda “Ağ Ayarı”-“Genişbant” sekmelerine tıklıyoruz.

Açılan yeni sayfamızda kullandığınız dsl teknolojisine göre Adsl yada Vdsl bölümlerine tıklayınız.

Adsl için Tür olarak ATM

Vdsl için Tür olarak PTM

Seçilmelidir.

Açılan modem ayarları bölümünde Mod=Yönlendirme, Kapsülleme=PPPoE , seçiyoruz. PPP kullanıcı adı şifre bölümünde servis sağlayıcınızdan size verilmiş olan kullanıcı adı ve şifre bilgisini yazıyoruz ve uygula butonuna basıyoruz.

Kullanıcı adınızın sonunda @domain adını yazmayı unutmayınız. Domain adını bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızı göre domain adınızı BURADAN öğrenebilirsiniz

Modeminizin kablolu ayarlarını yapılandırdınız. Şimdi modeminizin kablosuz ayarlarınızı yapabiliriz.

ZYXEL VMG1312-B10D KABLOSUZ MODEM AYARLARI

Modem arayüzü ana sayfasında “Ağ Ayarı”-“Kablosuz” sekmelerine tıklayınız

Açılan kablosuz ayarları bölümünde öncelikle modeminiz kablosuz ağlarda görülecek olan kablosuz ağ adını belirliyorsunuz. Biz kendi ağımız için FREETEKNOLOJİ belirledik. Daha sonra modeminize  dışardan girişleri engellemek ve kablosuz ağ güvenliğiniz için bir şifre belirliyoruz.

Güvenlik modu olarak WPA2-PSK seçiyoruz. Otomatik şifre oluştur seçeneği üzerindeki tiki kaldırıyoruz. Hemen alt bölümünde açılan şifre alanında en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi belirliyoruz ve kaydet butonuna basıyoruz.

Tebrikler modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını yapılandırdınız. Web arayüz ekranlarınızı kapatarak internet bağlantısı kurabilirsiniz.

DAHA DETAYLI VE UYGULAMALI MODEM AYARLARI EKRANINA AŞAĞIDAKİ YOUTUBE SAYFAMIZDAN ULAŞABİLİRSİNİZ