ETHERNET KABLOSU RJ45 JAK ÇAKMA ADIMLARI NASILDIR? RJ45 KABLO UCU NASIL ÇAKILIR? İNTERNET KABLO UCU NASIL YAPILIR? NETWORK KABLOSUZ JACK BAĞLANTISI

Network sistemlerinde veri haberleşmesi ethernet kabloları ile yapılmaktadır.Evlerde kullanılan basit bilgisayar sistemlerinden iş yerlerinde kullanılan karşık network ağlarına kadar haberleşme ethernet kabloları ile yapılmaktadır. Network sistemlerinde kullanılan bu kablolar cat5 ya da cat6 olabilmektedir.

Modem kutularından 1 metre 2 metre gibi standart olarak gelen bu kabloların boyutları kullanım yaptığımız yere göre bazen yeterli olmamaktadır. Bu gibi durumlarda ethernet cat kablomuzun boyutlarını uzatmanız gerekebilir.

Ethernet kablosu uçları nasıl çakılır birlikte incelemeye çalışalım.

Öncelikle veriyi taşıyacağımız alanın ölcüsü kadar kablomuzu ayarlıyoruz. Kablomuzun uçlarından yaklaşık 3 cm kadar dış beyaz katmanı içteki renkli tellere zarar vermeden soyuyoruz.

Uçları soyma işlemimiz bittikten sonra aşağıda gördüğümüz gibi kablo sarmallarını birbirinden ayırarak düzleştiriyoruz.

Daha sonra düzleştirdiğimiz kablo uçlarını aşağıdaki renk sıralamasına göre düzenliyoruz. Ethernet kablomuzun çalışabilmesi için renk sıralamasının doğru yapılması gerekmektedir. Hatalı yapılan ethernet kablo ucu bağlantılarında modem ve bilgisayar arası veri alış verişi olmayacaktır.

ETHERNET KABLOSU RJ45 RENK SIRALAMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yukarıdaki linkten kontrol ettiğimiz rj45 renk sırasına göre düzenlediğimiz ve düzleştirdiğimiz kabloları R45 jakımıza renk sırasını bozmadan yavaşça yerleştiriyoruz. Yerleştirme işlemi bittikten sonra renk sıralarının kaymadığından emin olmak için yeniden kontrol ediyoruz.

Bu işlemler de bittikten sonra sıra geldi jak pensemizi elimize almaya. Uçlarını yerleştirdiğimiz kablomuzu jak pensemizde rj45 yuvasını yerleştiriyoruz.

Yavaşça jak üzerindeki mandalı kırmadan pensemizi bastırıyoruz. jak üzerindeki 8 pinin içeri kabloların üzerine bastığından emin olduktan sonra pensemizden çıkarıyoruz. Aynı işlemi kablomuzun diğer ucu içinde yapıyoruz.

Renk sırasının yan yana tuttuğumuzda aynı sıralamada olduğundan emin olunuz. Jak ucunu ters tutma ihtimali ya da hatalı yapma ihtimaline karşı son ana kadar kontrol ederek işlem yapılmalıdır. Test için pc modem arası kontrol ya da network kablo test cihazı ile kontrol yapabilirsiniz.

İnternet bağlantılarında rj11, rj12 ve rj45 gibi kablo jakları kullanılmaktadır.

CAT5 CAT6 RJ45 ETHERNET KABLOSU NASIL ÇAKILIR-HOW TO MAKE RJ45 NETWORK PATCH CABLES-CAT 5E AND CAT 6 AŞAĞIDAKİ YOUTUBE KANALIMIZDAN ULAŞABİLİRSİNİZ