HOMEPLUG ADAPTÖR (POWERLİNE ADAPTÖR)

Değişen yaşam standartlarımız, teknolojiye bağımlı hale gelmemiz her geçen gün Teknolojinin hayatımızın bir parçası haline gelmesine yol açmıştır. Durum böyleyken artık hayatın her anında online olma ihtiyacı doğmuştur.

Teknoloji ihtiyaçlarınız için evinizin tüm odalarında internet bağlantısı kullanmak istediğinizi düşünelim. Bunun için yapılması gereken ve ilk akla gelen kablosuz modem almak ya da evin odalarına kablo çekmek olacaktır. Bu sizin için hem maddi acıdan külfetli hem de zahmetli olacaktır. Birde eviniz kira ise duvarları delmek yeni kablo çekmek sizin için olumsuz durum oluşturacaktır. İş te gözünüzde büyüttüğünüz bu durum için Homeplug Powerline Adaptörleri tamda bu ihtiyacınızı karşılamak için tasarlanmıştır. İsteğiniz her yerde elektrik tesisatı üzerinden kendi networkünüzü oluşturabilir, internet hattınızı istediğiniz noktaya taşıyabilirsiniz.

Peki Homeplug Powerline Nedir? Gelin birlikte incelemeye çalışalım.

HOMEPLUG Evde ya da İş yerlerinde mevcut elektrik tesisatları üzerinden bağlantı kurulacak cihazların fiziksel olarak haberleşmelerini sağlayan network teknolojisidir. HomePlug sertifikalı ürünler Ethernet, USB, 802.11 WiFi teknolojilerini kullanan bilgisayarları ve diğer cihazları Köprü(Bridge) veya adaptör olarak birbirlerine bağlamaktadırlar.

POWERLİNE homeplug teknolojisini kullanarak daire içerisinde birbirinden uzakta olan cihazlarımızı ya da uzak odamızda bulunan cihazımı internete bağlamamız için tasarlanmış adaptörlerdir.

Bu sistemler Network teknolojisinde iki isim ile de kullanılabilmektedir. Kimi kullanıcılar homeplug derken kimi kullanıcılar powerline olarak kullanmaktadırlar.

Homeplug sayesinde ev içinde duvar delmeden, kablo çekmeden, pratik bir şekilde modem ve televizyon arasında bilgi aktarımı sağlanabilmektedir.

Powerline adaptörler nasıl bağlanır?

Bağlantı son derece kolaydır; Sitem verici ve alıcı olmak üzere 2 adaptörden oluşmaktadır.

  1. Adaptör modeminizin yanındaki prize takılır. Modemden aldığınız Ethernet sinyali bu adaptörün Ethernet girişine takılır. Artık dsl sinyaliniz evinizin tüm odalarına elektrik tesisatınız vasıtası ile  yayılmış durumdadır.
  2.  Daha sonra internetten faydalanmak istediğiniz odanın prizine 2. Adaptör takılır. Bu adaptöründe çıkışından dsl sinyali alınarak kullanılmak istenen cihaza bağlanır. Bu şekilde işlem son derece kolaydır. Bu iki küçük adaptörü kullanarak evinizde kırmadan dökmeden bir network ağına sahip oldunuz.

Evde, Ofiste, Okulda vs. Bilgisayar ve Cihazlarınızı Birbirine Bağlamada Var olan Elektrik Tesisatının Faydaları Neler?

Bütün binalar hemen her odasında elektrik tesisatı ile birbirine bağlanmış pek çok elektrik prizine sahiptir. HomePlug teknolojisi  bu elektrik prizlerini hem güç kaynağı olarak hemde bir bağlantı portu olarak “çift görev”le kullanır. Bu sayede bu teknoloji size en düşük maliyet ile iş görecektir. Ortalıkta kablo yığınları olmayacak, yeni kablo çekme ve maliyetine katlanma zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca her hangi bir diğer elektrikli cihazınızında aynı prize bağlanma kolaylığı heyecan vericidir ve eğlence, bilgilenme servisleri ve telefon gibi servisleri kapsayan yeni ürünlere imkân vermektedir.

Homeplug Teknolojisi Diğer  Network Teknolojileriyle ( LAN, Telefon Hattı, Kablosuz Bağlantı) Uyumlumudur? HomePlug teknolojisi diğer Network teknolojilerle çatışmaz. Çünkü elektrik prizleri bir binanın nerdeyse her duvarında vardır, onlar bir data bağlantı kullanımı için en mantıklı seçenek olmuşlardır. Her ne kadar günümüzde, bazı  yeni binalar  data kabloları hazır olarak inşa edilseler de,  bu tesisat her odada hazır değildir. HomePlug teknoloji ayrıca kablosuz bağlantı ile ilgili bazı problemleri ortadan kaldırmaktadır. Wireless bağlantıdaki gibi haberleşmeyi sağlayabilmek için binanın iyi sinyal alan yerlerine hareket etmenize gerek yoktur, ayrıca bu yüzden ihtiyacınız olan çoklayıcı ihtiyacıda ortadan kalkar.

Homeplug Teknolojisi Elektrik Tesisatını Ve Elektriği Etkiler Mi?

HomePlug teknolojisi network bağlantı noktaları için elektrik prizlerini kullanır ve bu prizlerin bağlı olduğu elektrik tesisatı yanlız bağlantı noktaları arasındaki iletişim içindir. Elektrik hattındaki data sinyalinin varlığı binadaki elektrik tesisatı ve elektrik servislerine etki etmez.

Bu Ürün Ne Yapar?

Yeni kablo çekmeye veya delik açmaya gerek olmaksızın var olan elektrik hattınızı yüksek hızlı bir ağa çevirir. Konfigürasyon gerekmez, adaptörünüzü basit bir şekilde elektrik prizinize takarsınız ve hemen bir ağ altyapısı elde edersiniz. Ayrıca, entegre elektrik prizi, hiçbir elektrik prizinin boşa gitmemesini sağlar. Evdeki elektrik kabloları üzerinde 300 metreye kadar ve 500Mbps’e kasar hızla multimedya eğlence ağını kolayca oluşturmak için önemli bir seçenektir.

500Mbps’e kadar hız, 300 metre mesafe

Gelişmiş HomePlug AV teknolojisi ile kullanıcılara evin elektrik şebekesi üzerinden 300 metreye kadar mesafede, 500Mbps’e kadar sabit yüksek bir hızda veri transmisyonu sağlar. Bütün ağa uyumlu cihazları (bilgisayarlar ve oyun konsollarından IPTV için set üstü kutularına, yazıcılara ve NAS sabit disklere kadar) bağlamak için komple bir ev çözümü olarak önemli bir seçenektir.

İlave Cihazlar İçin Ekstra Elektrik Prizi

Entegre elektrik prizi ile yeni ev ağınız için gerçek bir kazanç sağlar. Entegre elektrik prizi, ek bir cihazın veya priz çoklayıcısının, normal bir duvar prizi gibi düşünülerek adaptöre bağlanmasına izin verir. Bu da, adaptör takılı olsa bile, hiçbir elektrik prizinin boşa gitmemesini garantiler.

Kolay Ağ Güvenliği için Pair Düğmesi

Powerline elektrik hattı adaptörünü sadece takıp çalıştırarak, bir Elektrik Hattı ağını zahmetsizce kurabilirsiniz. Adaptörün ‘Çift’ düğmesi de, evinizdeki elektrik hattı ağında güvenlik veya birden fazla elektrik hattı adaptörünü yönetmek için kullanılabilir.

Ağ güvenliği ve şifrelemesi için pair düğmesine basılmaktadır.

Powerline adaptörler hakkında en sık sorulan sorular

Soru: Mevcut bir Powerline ağına yeni bir Powerline adaptörü nasıl eklerim?

Cevap: Ünitedeki pair düğmesine basarak veya Powerline Yardımcı Programı’nı kullanarak bir adaptör ekleyebilirsiniz.

S: Aynı güç hattında eş zamanlı olarak birbirinden farklı Powerline ağı olabilir mi?

C: Evet, Powerline ağları farklı ağ adları ile ayrılabilir. Ancak, genel verimlilik birden fazla ağ tarafından paylaşılır.

 S: Powerline bağlantım 200Mbps, 500Mbps, 600Mbps veya 1200Mbps hızlarını destekliyor, ancak neden bu hızlara ulaşılamıyor?

C: Powerline hız değerleri en yüksek teorik hızı temsil eder. Bununla birlikte, elektrik hattı devreleri çok karmaşıktır. Parazit, hat kalitesi, mesafe ve bir ağdaki aygıt sayısı, gerçek bant genişliği hızlarını etkileyebilir. Çamaşır makineleri ve klima gibi motorlu elektrikli ekipmanlar, elektrik hattı bağlantılarını tamamen kesebilecek parazitler üretebilir. Mümkün olduğunca, Powerline cihazlarını bu cihazların yakınında veya aynı devreye takmayınız.

S: Düşük bir Powerline hızını nasıl yükseltebilirim?

C: Powerline ürünleri, bir evin elektrik kabloları üzerinden veri iletir. Powerline hızı, öncelikle bu elektrik kablolarının kalitesine bağlıdır.

S: TP-Link Powerline adaptörleri üç fazlı devrenin farklı evrelerinde çalışabilir mi?

C: Evet. Ancak, genel oran evreleri geçerken etkilenir. Üç fazlı, dört hatlı bir devrede optimum performans için aşağıdaki topolojiyi kullanmanızı öneririz.

S: Aynı özel ağda birden fazla Powerline adaptör varsa, her bir adaptörün bant genişliği üzerindeki etkisi nedir?

C: Aynı özel Powerline ağında, tüm adaptörler ağın toplam bant genişliğini paylaşır.

S: TP-Link Elektrik Hattı adaptörleri kararsız devreler üzerinde çalışabilir mi?

C: Evet. Powerline adaptörleri 100-240V’luk bir voltaj aralığında çalışabilir ve genel voltaj dalgalanmaları dayanıklılığı etkilemeyecektir.

S: Powerline adaptörleri UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) ile ayrılmışsa çalışabilir mi?

C: Hayır. UPS’in genelde bir Powerline bağlantısını kesebilen bir filtre fonksiyonu vardır. Bazı hava anahtarları ve aşırı gerilim koruyucuları aynı işleve sahiptir. En iyi sonucu almak için Powerline adaptörlerini yalnızca prizlere takınız.

freeteknoloji

Geçmişten Günümüze Teknoloji Ve İnovasyon.

HOMEPLUG ADAPTÖR (POWERLİNE ADAPTÖR)” için bir yorum

MERHABALAR, SORUNUZA YORUMLAR BÖLÜMÜ ÜZERİNDEN DESTEK VEREMİYORUZ.KONU İLE İLGİLİ TÜM SORU,İSTEK VE TALEPLERİNİ SOSYAL MEDYA KANALLARIMIZ ÜZERİNDEN BİZE İLETEBİLİRSİNİZ. FACEBOOK, İNSTAGRAM,TWİTTER VE YOUTUBE GİBİ SOSYAL MEDYA HESAPKARIMIZA SAĞ ÜST KÖŞEDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

%d blogcu bunu beğendi: