WhatsApp Üzerinden Toplu Mesaj Gönderme Nasıl Yapılır? WhatsApp Toplu Mesaj Listesi Nasıl Oluşturulur? WhatsApp Toplu Mesaj Yazma Ayarları Toplu Mesaj Listesi Oluşturma WhatsApp Toplu Mesaj Listelerini kullanmak WhatsApp’ta Toplu Mesaj Listesi nasıl oluşturulur

Tüm dünyada sosyal medya uygulamalarının başında hiç kuşkusuz WhatsApp uygulaması gelmektedir.Geçtiğimiz günlerde Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, 2017’nin dördüncü çeyrek rakamlarına göre Whatsapp kullanıcısının aktif 1,5 milyar kullanıcıya ve 60 milyar mesaj seviyelerine ulaştığını duyurmuştu. Ortaya konulan bu rakamlar değerlendirildiğinde tüm akıllı telefon kullanıcılarının ortak haberleşme aracı olarak Whatsapp uygulamasını kullandığı görülmektedir. Ülkemizde de WİROFONBİP gibi yerli mesajlaşma uygulamaları olmasına rağmen en çok Whatsapp uygulamasının tercih edildiği bilinmektedir.

Direkt mesaj, Grup mesaj ve Toplu mesaj gibi bir çok işlem Whatsapp uygulaması ile kolayca yapılabilmektedir.Örneği bir bayram mesajı yayınlamak istediğinizde oluşturacağınız bir grup mesaj ile tek seferde rehberinizde kayıtlı olan 256 kişiye tebrik mesajı gönderebilirsiniz. Üstelik gönderdiğiniz kişiler birbirlerini göremez ve kendi aralarında mesajlaşma yapamazlar. Whatsapp Toplu mesaj özelliğinde grup oluşturularak herkesin birbirini gördüğü ve mesajlaştığı sistemden bağımsız olarak mesaj gönderilmektedir.

Toplu mesaj özelliğini bir çok işlem için kullanmanız mümkündür. Örneğin küçük yerel bir işletmeniz var. Örnek olarak doğal ürünler satan bir mağazanız var. Mağazanıza sürekli olarak yeni ve taze ürünler geliyor. Sizde bu ürünler mağazanıza geldiğinde ya da servisiniz her gün hangi bölgeye dağıtıma çıktığını bilgilendirmek istediğinizde,oluşturacağınız bir grup mesaj ile her gün o bölgedeki müşterilerinizi bilgilendirebilir siniz.Üstelik bu işlemleri cep telefonunuzdan yapabileceğiniz gibi bilgisayarınız üzeriden WHATSAPP WEB ile de kolayca yapabilirsiniz.

Peki whatsapp grup mesaj işlemini nasıl yapıyoruz ekranlar üzerinden incelemeye çalışalım.

Öncelikle cep telefonunuzdan Whatsapp uygulamasını açınız. Açılan ekranda 1 numaralı “SOHBETLER” bölümünde 2 numaralı menü bölümüne tıklayınız.

Aşağı doğru açılan menü üzerinde “YENİ TOPLU MESAJ” sekmesine tıklayınız.

Açılan yeni ekranda rehberinizde kayıtlı olan 256 adet numarayı ok ile gösterdiğimiz şekilde seçebilirsiniz.

Seçtiğiniz her kişi yukarıdaki alana eklenecektir. İstemediğiniz kişileri kişileri sol alt bölümünde yer alan çarpı simgesine tıklayarak silebilirsiniz.Seçim işleminiz bittiğinde sol alt köşede yer alan “yeşil tik” simgesine tıklayarak onaylayınız.

Onaylama işleminizin ardından karşınıza seçtiğiniz kişi sayısına göre oluşturulmuş bir direkt mesaj ekranı gelecektir. Bu ekranda isterseniz aşağıdaki mesaj alanına mesajınızı yazarak gönderebileceğiniz gibi oluşturduğunuz bu gruba isim vererek de gönderim sağlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz gruba isim vermek için ok ile gösterdiğimiz menüye tıklayınız.

Açılan menü ekranında “Toplu Mesaj Liste Bilgisi”  sekmesine tıklayınız.

Bu ekranda 2 numaralı kalem simgesine tıklayarak oluşturduğunuz gruba bir isim verebilirsiniz. Ayrıca yine bu ekranda oluşturmuş olduğunuz gruba kişi ekleme ya da silme işlemi yapabilirsiniz.

Örneğin biz toplu mesaj grubumuzun ismini Bilgilendirme yaptık. Sizde dilediğiniz ismi ayarlayabilirsiniz. Seçim işleminizin ardından tamam butonuna basınız.

Tebrikler artık direk mesaj grubunuz hazır. Bu özelliği kullanarak özel günlerde tüm dostlarınıza tek seferde sms gönderebilir, bir işletmeniz var ise tek seferde tüm müşterilerinize ulaşabilirsiniz.