AİRTİES AİR5650V2 ACCESS POİNT AYARLARI NASIL YAPILIR? AİRTİES AİR5650TT MODEM ACCESS POİNT OLARAK NASIL KULLANILIR? AİRTİES AP AYARLARI, AİRTİES 5650 ACCESS POİNT AYARLARI

AİRTİES AİR5650V2 Modemler ADSL2+ ve VDSL2 destekli modemlerdir. Hiper ve Fiber tarifelerde kullanılabilmektedir. 802.11n kablosuz erişim noktası ile 300 mbite kadar wifi sinyali alınabilmektedir. Modem üzerinde 4 adet 10/100Mbps Ethernet portu, 1 Adet Gigabit Ethernet WAN portu 1 Adet USB portu bulunmaktadır. Modemi internet bağlantısı için kullanabileceğiniz gibi aşağıda göstereceğimiz ayarlar ile ACCESS POİNT olarak ta kullanabilirsiniz.

AİRTİES AİR5650V2 MODEM KURULUMUNA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Access Point ayarlarını bilgisayar üzerinden yapacağımız için AİRTİES AİR5650V2 modeminiz ile bilgisayarınız arasına bir ethernet bağlantı kablosu takınız. Bağlantı işlemlerini tamamladı iseniz kurulum adımlarına geçebilirsiniz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.2.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında kullanıcı adı:admin şifre:ttnet olacak şekilde giriş yaparak tamam butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modem arkasında yer alan reset butonuna basarak modeminizi resetleyebilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre adımlarını geçmenizin ardından modem arayüz ekranı açılacaktır. Açılan ekranda öncelikle kablosuz ayarlarımızı yapılandıracağız. Ekranın sol bölümünde yer alan “Kablosuz-Kablosuz Ağ Ayarları” menülerine tıklayınız. Açılan ekranda sayfayı aşağı doğru kaydırdığınızda Kablosuz ağ adı ve şifre girebileceğiniz alanlar açılacaktır. Kablosuz ağ adı SSID bölümünde Access pointiniz için bir ağ adı belirleyiniz. Bu isim internete çıktığınız isim ile aynı olabilir ya da farklı bir isim yazarak çakışmaları önleyebilirsiniz. Güvenlik bölümünde WPA-WPA2 seçiniz. Şifre alanında en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi belirleyerek kaydet butonuna basınız.

Kablosuz ağ adınızı belirlemenizin ardından ekranın sol bölümünde yer alan “İNTERNET-İnternet Ayarları” menülerine tıklayınız. Açılan ekranda Bağlantı adı internet yazan bölümde “Düzenle” butonuna basınız.

Açılan bağlantı ayarları sayfasında Protokol bölümünde “BRİDGE” bölümünü seçerek modeminizi köprü moduna alınız. İşlemlerin ardından kaydet butonuna basarak ayarlarını kaydediniz.

Kayıt işleminiz başladığında cihazınız yeniden başlayacaktır. Bu ekranda kaydın tamamlanması için kısa bir süre bekleyiniz.

Modem arayüz ekranınız yeniden geldiğinde ekranın sol bölümünde yer alan “LAN-IP VE DHCP Ayarları” menülerine tıklayınız. Açılan ekranda Düzenle butonuna basınız.

Yeni açılan ekranda DHCP Tipi bölümünü kapalı olarak işaretleyiniz. Buradaki amaç yukarıda köprü moduna aldığımız modemin dhcp ıp havuzunu kapatarak ethernet portlarına ıp vermesini engellemektir.

Ip adres bölümü access pointinizin çalışması için en önemli alanlardan birisidir. Buradaki ıp blogu ile internete çıktığımız ana modemin ıp blogunun aynı olması gerekmektedir. Airties modemlerde ıp bloğu 192.168.2.1 iken diğer tplink, zyxel, huawei gibi modemlerde ıp blogu 192.168.1.1 dir.

Yani ;Ana modem varsayılan ağ geçidi 192.168.2.1 ise bu alanda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek bulunmuyor. Ip çakışması yaşanması için 192.168.1.50 yazıp kaydet butonuna basabilirsiniz.

Ana modem varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 ise bu alanda değişiklik yapılması gerekmektedir. Ip adres alanına 192.168.1.50 yazarak ana modem ile access point olarak ayarladığımız AİRTİES AİR5650V2 modem aynı ıp bloguna alınmış olacaktır. İşlemleri yapmanızın ardından kaydet butonuna basınız.

AİRTİES AİR5650V2 Modeminiz artık bir access point. Access pointinizi evinizde uygun bir yere yerleştiriniz. Yukarıda ana sayfa resminde gösterdiğimiz gibi Ana modem ile access point arasına bir ethernet kablosu bağlayınız. Modemleri çalıştırınız. Bilgisayarınızdan ya da cep telefonunuzdan kablosuz ağları taratınız. Az önce oluşturmuş olduğunuz access point adını bulunuz. Şifrenizi girerek bağlantı sağlayınız.

AKLINIZA TAKILAN TÜM SORULARA VE DAHA DETAYLI İÇERİĞE AŞAĞIDAKİ YOUTUBE KANALIMIZ ÜZERİNDEN UYGULAMALI OLARAK ULAŞABİLİRSİNİZ