ZYXEL VMG3312-B10B KIRMIZI POWER IŞIĞI SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR? VMG3312-B10B MODEL MODEMİMDE POWER IŞIĞI KIRMIZI YANIYOR? ZYXEL MODEMLERDE KIRIMIZI POWER IŞIĞI SORUNU VE ÇÖZÜM YOLLARI NELERDİR?

ZYXEL VMG3312-B10B Modemler hiper ve fiber uyumlu vdsl modemlerdir. Modem üzerinden 100 mbite kadar internet bağlantısı sağlanabilmektedir. ZYXEL VMG3312-B10B modemler kampanya kapsamında geçmiş yıllarda TTNET yeni dönemde Türk Telekom servis sağlayıcısı tarafından ücretli ya da ücretsiz olarak internet kullanıcılarına sunulmaktadır. VMG3312-B10B Modemin en güzel özelliklerinden biri olan tak çalıştır özelliği ile modeminizi otomatik olarak kolayca kurabilirsiniz. Kurulumun otomatik yapılmadığı durumlarda kendinizde manuel kurulum ile bağlantı sağlayabilirsiniz.

ZYXEL VMG3312-B10B MODEM KURULUM ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

ZYXEL VMG3312-B10B Modemler değişen ve yenilenen teknolojilere göre uyum içerisinde çalışmaktadır. Bazı durumlarda Modem yazılımının güncellenmediği anlar yaşanabilmektedir. Bu durumlarda modem özellikleri devre dışı kalmakta modem çalışmamaktadır. Modem yazılımının güncel olmadığı durumlarda yaşanan sorunlardan bir tanesi de zyxel modem power ışığının kırmızı olarak yanmasıdır. Ana ekran resminde de görüldüğü gibi modem prize takıldığında power ışığı öncelikle yeşil olarak yanıp sönmektedir. Bir süre sonra kırmızı olarak sabitlenmektedir. Bu durum modem yazılımının güncel olmadığı anlamına gelmektedir.

Bu sorunun çözümü için aşağıdaki işlemleri sırası ile yaparak yaşadığımız bu sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Öncelikle;
Zyxel tarafında linkler güncellenmiş durumdadır. Aşağıdaki linklerden modeminize ait yazılıma ulaşabilirsiniz.

ZYXEL MODEMLER İÇİN YAZILIMLAR


https://support.zyxel.eu/hc/tr/sections/360005541220

SERVİS SAĞLAYICILARDAN ALINAN MODEMLER İÇİN YAZILIMLAR


https://spdestek.zyxel.com.tr/hc/tr/sections/360002467392-Cihaz-G%C3%BCncel-Yaz%C4%B1l%C4%B1mlar%C4%B1

Adresinden  aşağıdaki adımları takip ederek güncel zyxel vmg3312-b10b yazılımını bilgisayarınıza indiriniz. 

V.100 (AAPP.7)D0 Firmware yazılımı, Türk Telekom Kampanyalarında dağıtılan ürünler için geçerlidir. Zyxel in diğer modelleri için yükleme yapılmamalıdır. Sonrasında aşağıdaki yazılım güncelleme adımlarını adım adım takip ederek işlemlere devam ediniz.

POWER IŞIĞI YEŞİL OLAN MODEMLERDE ZYXEL VMG3312-B10B YAZILIM GÜNCELLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Power ışığı kırımızı olarak yanan modemlerde güncelleme farklı bir işlem sırası takip edilerek yapılacaktır. Yukarıda bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz güncel yazılımı bilgisayarınızda bir bölüme kaydediniz.

Yazılım yükleme işlemlerini ethernet kablosu ile yapacağımız için bilgisayarınız ile modeminizin LAN4 portu arasına ethernet bağlantı kablosunu takınız. Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde yer alan ağ bağlantılarım bölümünde, yerel ağ bağlantınız üzerine geliniz. Sağ tıklayarak özellikler butonuna basınız. Yeni açılan ekranda TCP/IPV4 üzerine çift tıklayınız.

Sonrasında açılan ekranda ıp adres bölümünde manuel bir ıp adres yazınız. örnek olarak 192.168.1.50 gibi. Alt ağ maskesi bölümüne tıkladığımızda otomatik olarak ıp adresleri dolacaktır. Tamam butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan ekranda dosya seç bölümünden yukarıda indirmiş olduğunuz dosyayı bularak seçiniz. Seçtiğiniz dosya hemen yan tarafına gelecektir.  Sonrasında Update Software butonuna basarak indirmiş olduğunuz güncel yazılımı modeminize yüklemeye başlayınız.

Bu işlemden sonra yaklaşık 1 dk kadar yükleme işleminin tamamlanması beklenmelidir. Yükleme sırasında herhangi bir işlem yapılmamalıdır. Yükleme bittiğinde modem üzerindeki tüm ışıklar önce sönecektir. Sonrasında modem yeniden başlayacak power ışığı yeşil olarak yanıp sönecek sonrasında da sabitlenecektir.

DAHA DETAYLI VE UYGULAMALI YAZILIM GÜNCELLEME ADIMLARINA AŞAĞIDAKİ YOUTUBE KANALIMIZDAN ULAŞABİLİRSİNİZ