TILGIN HG1522 MODEM KURULUMU

TILGIN HG1522 MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? TILGIN HG1522 MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? TILGIN HG1522 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, kullanıcıların internette geçirdiği zamanda bununla paralel olarak artmaktadır. Hal böyle olunca da yüksek hızlarda, kaliteli bir internet bağlantısına ihtiyaç bulunmaktadır.

Kullanıcıların yüksek hızlarda internet bağlantısı talebine karşılık olarak bina altlarına hatta daire içerisine kadar fiber, gpon sistemler geliştirilmiştir. Bu sistemler aracılığı ile kullanıcılar 100 mbit’e kadar internet sinyalini kayıpsız olarak alabilmektedir.

Gpon sistemlerini diğer sistemlere göre kusursuz hale getiren bazı özellikleri vardır. Bunları da başlıklar halinde şu şekilde inceleyebiliriz;

Fiber cihazlar bina altlarında ya da daire içinde olduğu için yüksek hızlarda iletim sağlarlar

Yineleyici (Tekrarlayıcı) Aralığı Uzundur

Kanal başına maliyeti düşüktür

Bilgi güvenliği daha yüksektir

Eletromanyetik alandan etkilenmez

Karışma (Diyafoni) olmaz

Tesis işlemleri kolaydır

gibi bir çok özelliği sayabiliriz.

Gpon sistemler hakkında kısaca bilgi verdiğimize göre kurulum adımlarına geçebiliriz. Tılgın modemler teknolojisi itibarı ile uzaktan yönetilebilen yani kurulumu uzaktan yapılabilen modemlerdir. Modem kurulumu için çağrı merkezinden destek alabileceğiniz gibi kurulum işlemlerini kendinizde yapabilirsiniz.

Modem ayarlarına geçmeden önce modem bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan modem bağlantılarında modeminizin internet bağlantı ışığı sabitlenmeyecektir.

FİBER MODEM BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız.

Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

yazarak oturum aç butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Açılan modem arayüz ekranında ana menüde yer alan AYAR ve sol bölümde yer alan Bağlantılar sekmelerine tıklayınız. Açılan ekranda Ad bölümüne oluşturacağınız bağlantı için bir isim belirleyiniz. Bu isimin kurulumda bir önemi bulunmamaktadır. İstediğiniz ismi belirleyebilirsiniz.

Tip bölümünde PPPOE (Ethernet üzerinden PPP) seçiniz ve Ekle butonuna basınız.

Yukarıda ekle butonuna bastığınız da aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bir bağlantı ayarları bölümü açılacaktır. Bu ekranda kullanıcı adı ve şifre bölümlerinde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazınız. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezi numarasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılarına göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız. Tüm servis sağlayıcılara ait domain adlarına BURADAN ulaşabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazmanızın ardından uygula butonuna basınız.

Modeminizin kablolu ayarlarını yukarıda tamamladınız. Modeminizin kablosuz ayarlarına geçebilirsiniz.

TILGIN HG1522 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Ana menüde KABLOSUZ sekmesine tıklayınız. Açılan ekran iki şekilde kablosuz ayar yapabilirsiniz. Normal şartlarda modem ayarı yapmadığınızda modeminiz otomatik olarak kablosuz ayarı yapılmış şekilde gelmektedir. İsterseniz modeminizin altında yer alan WPA Key şifresini kullanabilir iserseniz de mevcut SSID ler alanda yer alan Tılgın….. SSID ismine tıklayarak şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Ya da ikinci seçenek olarak aşağıdaki gibi kendinize yeni bir SSID belirleyebilirsiniz.

Açılan Yeni SSID bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir kablosuz ağ adı belirleyiniz ve oluştur butonun basınız.

Yeni bir SSID oluşturmanızın ardından kablosuz güvenliğiniz kapalı olarak gelecektir. Aşağıdaki ekranda WPA(WİFİ Korumalı Erişim) seçeneğini işaretleyiniz.

Protokol olarak herhangi bir seçeneği seçiniz. Arttırılmış güvenlik olarak wpa2/wpa seçebilirsiniz.

Parola bölümünde en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi belirleyiniz ve uygula butonuna basınız.

KABLOSUZ AYARLAR KONUSUNDA DAHA DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

DAHA DETAYLI VE UYGULAMALI OLARAK YOUTUBE SAYFAMIZDAN DESTEK ALABİLİRSİNİZ.

TILGIN MODEMLERDE PORT AÇMA/YÖNLENDİRME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

freeteknoloji

Geçmişten Günümüze Teknoloji Ve İnovasyon.

TILGIN HG1522 MODEM KURULUMU” için 2 yorum

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: