TILGIN MODEMLERDE PORT AÇMA NASIL YAPILIR? TILGIN MODEMLERDE PORT YÖNLENDİRME NASIL YAPILIR? TILGIN MODEMLERDE GÜVENLİK KAMERASI AYALARI NASIL YAPILIR? TILGIN MODEMLERDE PORT AÇMA/YÖNLENDİRME İŞLEMİ

Fiber internetin yaygınlaşması ile birlikte buna bağlı olarak Tılgın modemlerde diğer modemler gibi kullanıcılar tarafından bilinir hale gelmiştir. Servis sağlayıcılar tarafından bina altlarına hatta dairelere kadar çekilen fiber sistemlerde Tılgın modemler kullanılmaktadır. Servis sağlayıcılar farklı olsa da kurulumlarında çok az değişken bulunmaktadır.

Daha önceki yazılarımızda Tılgın modem kurulumları hakkında bilgi paylaşımında bulunmuştuk.

TILGIN HG2331 MODEM KURULUM ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

TILGIN HG1332 MODEM KURULUM ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

TILGIN HG1522 MODEM KURULUM ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

TILGIN HG1311 MODEM KURULUM ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Bugün ki yazımızda Tılgın modem lerde port açma/port yönlendirme nasıl yapılır incelemeye çalışacağız.

Modem ayarlarına geçmeden önce modem bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz.

FİBER MODEM BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızdan 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne ulaşınız. Açılan sayfada servis sağlayıcılarına göre değişkenlik gösteren kullanıcı adı ve şifreleri giriniz. Kullanıcı adı olarak “admin” şifre olarak “admin”,”turktelekom”,”superonline”,”vodafone” yazarak oturum aç butonuna basınız.

Modem arayüzü açıldığında menüler içerisinde bulunan “GELİŞMİŞ” -“BAĞLANTI NOKTASI İLETME” seçeneklerine tıklayınız.

Açılan sayfada “YENİ KURAL” Bölümünde açtığımız porta bir isim veriyoruz. Biz örnek olarak Port Açma olarak belirledik. Siz istediğiniz ismi belirleyebilirsiniz. “BAĞLANI” bölümünde internet seçiyoruz ve ekle butonuna basıyoruz.

Ekle butona bastıktan aşağıdaki sayfaya geçiş yapacaktır. Burada yazdığımız isimi görebiliyoruz. Etkin seçeneğini işaretleyelim.

Bağlantı noktası eşleme kısmında yönlendirme yaptığımız cihazın ıp adresini yazıyoruz. Bu cihaz bir kamera, sunucu, oyun konsolu, dvr cihazı olabilir. TCP/UDP kısmında isteğinize göre ayrı ayrı yada aynı anda port numaralarını yazıyoruz ve uygula butonuna basıyoruz. ( Sadece ses yada sadece görüntü olarak yazabilirsiniz.)

En son ayarların aktif olabilmesi için sağ üst köşede yer alan Ayarları kaydet butona basarak yaptığımız değişikliklerin modemde aktif olmasına sağlıyoruz.

Tılgın modemlerde port açma/port yönlendirme işlemini tamamladınız. Artık cihazını kontrol edebilir deneme yapabilirsiniz.