ZTE ZXHN H168A PORT YÖNLENDİRME NASIL YAPILIR, ZTE ZXHN H168A PORT AÇMA NASIL YAPILIR? ZTE MODEMDE PORT AÇMA İŞLEMİ. ZTE ZXHN H168A TCP UDP AYARLARI, ZTE ZXHN H168A PORT AÇMA, ZTE ZXHN H168A PORT YÖNLENDİRMEK, ZTE ZXHN H168A KAMERA AYARLARI, ZTE ZXHN H168A UZAK MASAÜSTÜ AYARLARI, ZTE ZXHN H168A TCP AYARLARI, ZTE ZXHN H168A UDP AYARLARI, ZTE ZXHN H168A Port Açma, port açma nedir, port yönlendirme nedir?

Modemlerde ıp adreslerimizin dışında aynı anda birçok işlemi yapabilmemiz için sanal veri yolları portlar bulunmaktadır. Bu portlar aracılığı ile mail alış verişi, uzaktan bağlantı, internet bağlantısı gibi birçok işlem aynı anda yapılabilir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için modem üzerinde marka ve modellere göre değişen ama genel itibarı ile aynı olan bazı değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Modemimiz ve bilgisayarımız üzerinde yaptığımız bu değişikliklere Port Yönlendirmek ve Port Açmak denilmektedir. Port açma işlemi bilgisayarlarımız üzerinde yapılan değişikliklerdir ve aynı ağ içinde iletişim sağlanmasına olanak tanır. Port yönlendirme işlemi ise Modem üzerinden yapılan değişikliklerdir.

Aynı ağ ve dış ağlar ile iletişim kurulmasına olanak sağlamaktadır. Port açma ve yönlendirme hakkında kısa bir bilgilendirme yaptık.

Port Açma ve Yönlendirme Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz

Port yönlendirme hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuza göre ZTE ZXHN H168A modemimizde port nasıl yönlendirilir incelmeye çalışalım. Daha önceki yazımızda ZTE ZXHN H168A modem kurulumu hakkında detaylı bilgi vermiştik.

ZTE ZXHN H168A MODEM KURULUM ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan Kullanıcı adı ve şifre ekranında daha önce değişiklik yapmadı iseniz Kullanıcı Adı:admin Şifre: turktelekom olarak  giriş yapınıza ve Oturum Aç butonuna basınız.

Modeminizde ilk kez kurulum gerçekleştiriyor iseniz aşağıdaki şekilde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Ya da Geç butonuna basarak değiştirmeden geçebilirsiniz.

Değiştirmiş olduğunuz yeni şifre ile giriş yapınız

Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizin ardından modem arayüz ekranı gelecektir

Port yönlendirme işlemi için ana menüler arasından Kolay Menü butonuna tıklayınız. Sol bölümde açılan menüden Port Yönlendirme sekmesine tıklayınız. Açılan ekranda Port yönlendirme seçeneğini açık konuma getiriniz.

İsim bölümünde yönlendireceğiniz port için bir isim belirleyiniz.

Protokol bölümünde yönlendirme yapmak istediğiniz protokolü biliyorsanız udp, tcp ya da bilmiyor iseniz ikisini birlikte seçebilirsiniz. Uzaktan kamera izleme ya da oyun oynama gibi talepler için kullanılacak portların çalışacağı protokol farklı olabilir. Kullanacağınız portun hangi protokolda çalışacağını bilmiyor iseniz iki protokolü birlikte seçebilirsiniz.

Wan yönetici ıp adres bölümüne bir şey yazmıyoruz. Boş geçiyoruz.

Lan yönetici bölümünde yerel ağınızda yönlendireceğiniz cihazın ıp sini yazmanız gerekmektedir. Örneğin kamera izlemek istiyorsanız kamera sisteminize verdiğiniz yerel ıp numarasını yazabilirsiniz. Ya da bilgisayarınız üzerinde işlem yapıyorsanız komut satırına sırası ile;

1-Bilgisayarınızın sol alt köşesinde yer alan arama bölümüne cmd yazıp entere basınız.

2-Açılan siyah ekranda ipconfig yazıp enter butonuna basınız.

3-Karşınıza Wireless LAN adapter Kablosuz Ağ Bağlantısı ekranı gelecektir. Bu ekranda  IPv4 Address bölümünün karşısında yazan ıp adresini yazınız. örneğin;192.168.1.50 gibi Wan port ve Lan yönetici portu bölümünde kullanmak istediğiniz bir port aralığı yok ise tüm satırlara aynı portu yazınız ve uygula butonuna basınız.

Bu işlemler ile özet olarak modemize şu komutu vermiş olduk. Bu dış ıplerden 4201 nolu porta bir istek gelirse bu isteği al ve 192.168.1.50 portuna yönlendir.

Modem üzerinde port yönlendirme işlemi tamamlandı. Portunuzun açılıp açılmadığını  https://ping.eu/port-chk/ adresinden kontrol edebilirsiniz.