TÜRK TELEKOM HAT DONDURMA SÜRECİ NASILDIR? HAT DONDURMADAN KİMLER YARARLANABİLİR? HAT DONDURMA KURALLARI NELERDİR? iNTERNET HAT DONDURMA NASILDIR? HAT DONDURMA EVRAKLARI NELERDİR?

İnternet ya da Telefon hattınızı kullanamadığımız dönemlerde iptal etmek yerine dondurabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hepimizin evinde ya da iş yerinde iletişim ihtiyaçları için kullandığı telefon ve internet bağlantısı bulunmaktadır. Hepimiz iş seyahatleri, tatil vs.. gibi nedenler ile bu bağlantılarımızı uzunca bir süre kullanamayabiliyoruz. İşte bu durumda hattınızı iptal etmemek ve gereksiz fatura ödememeniz için aynı kampanyanızda kalmaya devam ederek Hat dondurma hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Hat dondurma işlemi müşterinin telefon ya da internet hizmetine geçici bir süre ile ara vermek istediğinde yapılan bir işlemdir. Türktelekom’a ait hatlarınızı kullanmadığınız dönemlerde yılda 2 kez olmak üzere max 180 güne kadar dondurabilirsiniz.

Hat iptali yapmak yerine hattınızı dondurarak mevcut portunuzu sistemde saklı tutabilirsiniz. Siz hattınızı iptal etmediğiniz sürece size tahsis edilen port sistemde size tanımlı kalacaktır. Böylelikle de hattınızı yeniden açtırdığınız da port sorunu yaşamadan kullanım yapmaya devam ediyor olunacaktır. Aksi durumda hat iptali yapıldığında kullanım yaptığınız port boşa çıkacağı için başka bir müşteriye verilecektir. Yeniden başvuru yapmak istediğinizde de bölgede port yok ise mağdur olunabilir.

Hat dondurma süreci boyunca dondurma ücreti dışında herhangi bir tarife ücreti çıkmamaktadır; ancak hattınız üzerinde bulunan kampanyalara ait hat dondurma şartları gözden geçirilmelidir. Örneğin herhangi bir cihaz kampanyasından yararlandı iseniz cihaz taksiti hat dondurma süresince faturanıza yansımaya devam edecektir. Ya da bazı ses kampanyalarında, kampanyadan çıkış nedeni olarak hat dondurma alınabilmektedir ve ceza yansıyabilmektedir. Bu nedenle hattınızı dondurmak istediğinizde bu bilgileri de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bir örnekle açıklamak istersek;

Örneğin bugün hattınızı dondurmak istediniz. Bu durumda son 1 yıl içerisinde yaptığınız dondurma talebi var mı yok mu kontrol edilir. Dondurma işlemi 1 yıl içerisinde max 180 gün ve max 2 kez yapılabilmektedir. Eğer bu şartlara göre bir işleminiz yok ise hattınızı bugünden geçerli olarak 180 gün süre ile dondurabilirsiniz. Hattınız süre bitiminde otomatik açılacaktır.

Hat Dondurmadan Kimler Yararlanabilir?

 Hat Dondurma Uygulamasından aşağıdaki özelliklere sahip herkes yararlanabilmektedir.

 1. Hattını belirli bir süre için dondurmak isteyen herkes yararlanabilir.
 2. Tüm santral tipindeki aboneler.
 3. Yazlık hat veya Yazlık hat Mutlu Pazar tarifelerinde olmayan müşteriler.
 4. Türk Telekom abonesi olan veya A ve B tipi UMTH-STH’ lardan yararlanan,
 5. Ev telefonu ve iş telefonu abonesi olan,

Hat Dondurma Kuralları Nelerdir ? 

 • Kullanıcı 365 günde 2 kez 180 güne kadar hattını dondurabilmektedir. Parçalı olarak hat dondurma işlemi en fazla 2 kere olacak şekilde yapılabilmektedir.
 • Taahhütlü/taahhütsüz kampanyası devam eden kampanya taahhütlerinin ve faydalarının nasıl etkileneceği aşağıdaki maddelerde örneklerle açıklanmıştır:
 • Taahhütsüz kampanyalardan faydalanmakta olan kullanıcılar, katılmış oldukları kampanyadan çıkış yapmadan hat dondurma yapabilmektedir.
 • Taahhütlü kampanyalardan faydalanmakta olan kullanıcılar, hat dondurma yaptıkları durumda taahhüt sonlanma tarihleri hat dondurma süreleri kadar ötelenecektir. Yani kaç gün dondur du iseniz o kadar taahhüt süreniz uzayacaktır.
 • Taahhütlü indirim kampanyasından faydalanmakta olan kullanıcılar, tarife/ek paket ücreti indirim süresi boyunca kampanyadan çıkış yapmadan hat dondurma uygulamasına katılamazlar.
 • Taahhütlü dakika kampanyasından faydalanmakta olan kullanıcılar, kampanya faydası/taahhüdü süresince hat dondurma yapabilirler.
 • Taahhütlü cihaz kampanyasından faydalanmakta olan kullanıcılar kampanyadan çıkış yapmadan hat dondurma uygulamasına katılabilirler.
 • Teknik yapısından ötürü hat dondurma işlemi yapılamayacak kampanyalardan faydalanan kullanıcılar; kampanyadan çıkış yapmadan hat dondurma yapamazlar.
 • Hat dondurma ile kampanyadan çıkış yapıldığı durumlarda kampanya taahhütsüz ise kampanya faydası bitecektir. Kampanya taahhütlü ise kullanıcının son faturasına kampanya ceza tutarı yansıtılacaktır.

İNTERNET HAT DONDURMA

Geçiçi olarak internet, Alo Paket, Tivibu hizmetine ihtiyaç duymayan kullanıcıların faydalanacağı bir hizmettir.

Hat Dondurma işlemi, hattın ilk dondurulduğu tarihten itibaren 12 ay süre içerisinde (365 gün), toplamda 180 günü geçmemek kaydıyla tek seferde ya da 2 parça halinde yapılabilir..

Hat Dondurma Hangi Kanallardan Yapılmaktadır?

Hat dondurma işlemi Türktelekom bayi, Türktelekom ofis ve Türktelekom Çağrı Merkezi üzerinden yapılabilmektedir.

Şirketler için Hat Dondurma Evrakları

 • Şirket yetkilisinin imza sirküsü
 • Gerekli ise vekaletname
 • Başvuran kişinin kimlik fotokopisi
 • Hat dondurma formu

HAT DONDURMA İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

 1-ADSL abonesiyim, internet hizmetim Hat Dondurma süresince devam edecek mi?

Evet, ancak internet hizmetinizi Hat Dondurma süresi boyunca kullanamayacaksınız. Bu sürede internet hizmetinin faturalandırmaya devam edilmemesi için, hizmet aldığınız ISS ile görüşülmeniz gerekmektedir.

2-Hattımı dondurabileceğim en fazla süre nedir?

Yılda en az 1, en fazla 180 gün olacak şekilde, toplamda 2 kereye kadar Hat Dondurma yapılabilecekseniz.

3-İlerideki bir tarih için Hat Dondurma talebinde bulunulabilir miyim?

En fazla 180 güne kadar ilerideki bir tarih için hattının dondurma talebinde bulunabilirsiniz.

4-Hattımı dondurdum ancak hat çözülme tarihimi değiştirmek istiyorum, hattın çözülme tarihi gelmeden önce açmak mümkün müdür?

Uygulama için geçerli olan süre kısıtlarına uyulması koşuluyla, Ofis kanalından başvuruda bulunarak veya 4441444’ü arayarak hat dondurma ve çözme tarihlerinde değişiklik yapılabilir veya hattınızı istenildiği zaman açılabilirsiniz

5- Hat dondurma hizmetinden hangi internet paketleri yararlanabilir ?

Bu hizmetten ADSL, VDSL2,Yalın internet ve Fiber İnternet müşterileri yararlanabilir.Süreli İnternet , Hepnet ve Hazırnet paketleri dondurulamaz.

6-Birden fazla ADSL ya da Tivibu Ev hattım var, her biri için ayrı başvuruda mı bulunmalıyım?

Evet. Her biri için ayrı başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

7-Hat dondurma süresinde nakil/devir işlemi yapabilir miyim?

Hayır. Öncelikle hat dondurmayı açtırmanız gerekir.

8.Hat dondurma kampanya taahhüt dönemini etkiler mi?

Hat dondurma işlemini yapmış kullanıcıların taahhüt dolma zamanı, kullandığı hat dondurma süresi kadar ötelenir. Ekleme yapılan bu dönemde, paket ücreti indirimli tutardan değil, yürürlükteki tarifeden ücretlendirilir.

9.Hattımı dondursam aylık kotam nasıl etkilenecek?

Hat dondurma dönemindeki kota, hat dondurmadığı dönem ile sınırlıdır.

Örneğin; 4 GB kotalı paket kullanan bir abone ayın 15’inde hat dondurma hakkından yararlandığında aylık kullanım ücreti olarak kullandığı kısmı ödeyecek ve aylık kotası da 2 GB olacaktır. 2 GB’nın üzerinden bir kullanım varsa abonenin faturasına kota aşım ücreti yansıyacaktır.

10.Hattım borcumdan dolayı kapalı. Hattımı dondurabilir miyim?

Borcundan dolayı kapalı olan bir internet hattı için dondurma işlemi yapılamaz. Faturalar ödendikten ve hattın açılması sağlandıktan sonra hat dondurma işleminden faydalanılır.

HAT DONDURMA ÜCRETİ: 02.12.2022 itibarı ile 99 TL Olarak Ücretlendirilmektedir.

Doğal afet nedeni ile dondurma durumlarında Hat dondurma işlemi ücretsiz olarak sağlanacaktır.