TILGIN HG1332 GPON MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? TILGIN HG1332 GPON MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? TILGIN HG1332 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

İnternet gereksiniminin artması ile birlikte son yıllarda artan müşteri talepleri doğrultusunda Türk Telekom ,Türkcell gibi büyük servis sağlayıcılar ciddi yatırımlar yaparak fiber internet teknolojisini müşterilerinin evlerine kadar götürmeye başladılar. Eve kadar gelen fiber internet kabloları ile birlikte 100 mbitlere kadar internet bağlantısı almak mümkün hale geldi. Sizde basit bir hız testi yaparak internet hızınızdan memnun değil iseniz servis sağlayıcınızdan bulunduğunuz bölgede fiber çalışması olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT ÇAĞRI MERKEZİ NUMARASINA BURADNA ULAŞABİLİRSİNİZ

Fiber internet teknolojileri (FTTX) Pasif(Pon) ve Aktif(AON) sitemler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Gpon sistemler:Yüksek hızda internet VOIP ,IPTV vb katma değerli hizmetleri verebilmek için kullanılan fiber optik kablo temelli bir erişim mimarileridir.

Tılgın modemler FİBER, FTTX ,GPON (Gigabit Passive Optical Network) sistemlerinde müşterilerin evlerinde aktif ve pasif sitemlerde  kullanılmaktadır.

Gpon sistemler hakkında kısa bilgi aldığımıza göre modem kurulumuna geçebiliriz.

Modem ayarlarına geçmeden önce modem bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan modem bağlantılarında modeminizin internet bağlantı ışığı sabitlenmeyecektir.

FİBER MODEM BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz.

Web tarayıcımızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem ara yüzüne giriş yapıyoruz. Modemimizin kullanıcı adı ve şifre bilgisi olarak “admin”, “admin” yazıyoruz. Oturum aç butonuna basarak modem ara yüzümüze ulaşıyoruz.

Açılan web arayüzünde  “Ayar”  sekmesine tıklayınız. Ekranın sol bölümünde yer alan ”Wan Ayarları”-“Bağlantılar” sekmesine tıklayınız.

Açılan sayfada modeminizde ilk kez kurulum yapılıyor ise yeni bağlantı bölümünde Adı:TTNET olarak belirliyoruz. Bağlantı noktası olarak PPPOE seçerek ekle butonuna basıyoruz.

Eğer mevcut bir bağlantı ayarımız var ve bunun üzerinde değişiklik yapacak isek mevcut bağlantılar bölümünde ad yazan sekmeye tıklıyoruz.

Açılan sayfamızda sayfayı aşağı doğru kaydırıyoruz.

Sayfamızın alt bölümünde bulunan PPP başlığı altında yer alan kullanıcı adı ve şifre kısmına servis sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgisini yazıyoruz. Kullanıcı adı ve şifre bilgisini yazdıktan sonra sayfanın altında bulunan “uygula” ve sayfanın en üst kısmında bulunan “Ayarları kaydet” butonuna basarak ayalarımızı tamamlıyoruz.

TILGIN HG1332 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Modeminizin kablosuz ayarları için ana menüde bulunan “Kablosuz” sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfada mevcut SSID ler içinde bulunan  isim sekmesine tıklıyoruz

Açılan SSID yapılandırma bölümünde ad kısmında kablosuz ağlarda görmek istediğiniz ismi yazabilirsiniz. Kablosuz ağ adını belirledikten sonra uygula butonuna basarak ayarlarımızı kaydediyoruz

Modeminizin kablosuz şifre ayarları için ekranın sol bölümünde bulunan “Güvenlik” sekmesine tıklıyoruz. Parola bölümüne en az 8 haneli kablosuz şifre bilgisini yazarak uygula butonuna son olarak da yine en üst kısımda yer alan “Ayarları kaydet” butonuna basarak modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamlıyoruz.

KABLOSUZ AYARLAR KONUSUNDA DAHA DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

TILGIN MODEMLERDE PORT AÇMA/YÖNLENDİRME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ