TP-LİNK VN020-G2u ACCESS POİNT AYARLARI

TP-LİNK VN020-G2u ACCESS POİNT AYARLARI NASIL YAPILIR? TP-LİNK VN020-G2u MODEMİ ACCESS POİNT OLARAK KULLANMA TÜRK TELEKOM MODEMİ ACCESS POİNT YAPMA AYARLARI

TP-LİNK VN020-G2u modemler son dönemde Türk Telekom servis sağlayıcısının kullanıcılarına kampanya kapsamında dağıttığı vdsl özellikli modemlerdir. Modem üzerinden 300 mbite kadar wifi bağlantısı sağlanabilmektedir. Modem ayarlarınızı yaparak modemi internet bağlantınız için kullanabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda TP-LİNK VN020-G2u modem kurulum adımlarını aktarmıştık.

TP-LİNK VN020-G2u MODEM KURULUMUNA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modeminizi internet bağlantınız için kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki ayarları yaparak Access Point olarak ta kullanabilirsiniz. Yapacağınız ayarlar ile ana modemden alacağınız internet bağlantı sinyalini evinizin uzak mesafelerine kadar taşıyarak geniş bir kablosuz ağ alanı oluşturabilirsiniz. Bu ayarlar için aşağıdaki adımları takip ediniz.

TP-LİNK VN020-G2u Access point olarak ayarlayacağımız modemimizi bir Ethernet kablosu yardımı ile bir bilgisayara bağlayalım. Modemin Ethernet portlarından her hangi bir tanesini kullanabilirsiniz. Modem ve bilgisayarınızı çalıştırınız.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranında Kullanıcı adı:admin Şifre: turktelekom yazarak oturum aç butonuna basınız.

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyebilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem arayüz ekranı açıldığında öncelikleAccess Point imizin kablosuz ağ adı ve şifresini belirlemek için Ekranın sol bölümünde yer alan “Kablosuz” -“Temel Ayarlar” sekmelerine tıklayınız. Açılan sayfada Kablosuz etkin işaretleyiniz. SSID kısmına kablosuz ağınızda görmek istediğiniz ismi yazabilirsiniz. SSID Şifre bölümünde kablosuz ağınıza koymak istediğiniz şifrenizi belirleyiniz. Şifreniz Ana modem şifreniz ile aynı olabilir. İşleminiz bittiğinde “Kaydet” butonuna basınız

Kanal bölümünde kablosuz ağ sinyalinizin uzak mesafelere ulaşması ya da kısa mesafede kaliteli wifi sinyali için bir kanal seçiniz.

KANAL MODLARI HAKKIDA DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Kablosuz ağınızı yapılandırmanızın ardından ekranın sol bölümünde yer alan “AĞ”-“WAN Ayarları” sekmesine tıklayınız .Açılan sayfadan “dsl_internet” seçeneğinin sol bölümünde yer alan “Düzenle” seçeneğine basınız.

Açılan sayfada “Bağlantı Türü” Bölümünde “Köprü Modu” seçeneğini seçiniz ve “Kaydet” butona basınız.

Yukarıdaki basit işlemlerin ardından ACCESS point ayarlarınızdaki can alıcı noktaya geldiniz.

TP-LİNK VN020-G2u Modemi artık köprü moduna aldığımız için Lokal ıp üretimini DHCP den kapatmamız gerekmektedir. Ekranın sol bölümünde yer alan “DHCP”-“LAN Ayarları” sekmelerine tıklayınız.

Ip adresi bölümünde TP-LİNK VN020-G2u modem ile internete çıktığınız ana modemin aynı blokta olması gerekmektedir. Bizim örneğimizde Ana modemimizin ıp blogu 192.168.1.1 di. Bizde Access pointimize 192.168.1.50 ıp sini vererek aynı bloğa almış olduk. Sizin modeminiz 192.168.2.1 ya da 10.0.0.2 gibi diğer bloklarda olabilir. Bu durumda yapmanız gereken ıp adres bölümünde Ana modeminizin ıp sini yazınız ve son rakamını örneğin 50 yapınız. örn:192.168.2.50 ya da 10.0.0.50 gibi.

Not: Ana modem ıp bloğunu öğrenmek için Bilgisayarım-Ağ ve Paylaşım Merkezi-Bağdaştırıcı Ayarını Değiştirin-Yerel Ağ bağlantısı üzerinde Sağ tuş-Durum-Ayrıntılar-Varsayılan Ağ Geçidi bölümünden ya da Ana modem arayüzüne giriş yapmayı deneyerek tespit edebilirsiniz.

Daha sonra DHCP sunucu bölümünü devre dışı bırak bölümünü işaretleyerek kaydet butonuna basınız.

Yukarıdaki işlemi yaptığınızda ekranınıza bir uyarı yazısı gelecektir. Tamam butonuna basınız. Sonrasında ekranınıza yaptığınız ayarlarının kaydedilmesi için sistem başlatılıyor yazısı gelecektir. İşlemin bitmesini bekleyiniz.

Tebrikler bu aşamaya kadar geldiyseniz işlemleri sorunsuz yaptığınız anlamına geliyor. Şimdi yapmanız gereken son hamle olarak Ana modeminizin herhangi bir Ethernet çıkışından alacağınız bağlantı kablosunu TP-LİNK VN020-G2u modemi üzerindeki Ethernet çıkışlarından birine takmak. Burada çıkış numaraları fark etmiyor. Herhangi birine takabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptığınızda artık TP-LİNK VN020-G2u modeminize çekeceğiniz bir ethernet kablosu yardımı ile evinizin en kör noktasında kablosuz ağ sinyalinizi arttırmış olacaksınız.

Ethernet kablosu çektiğinizde kablo uçları nasıl yapılır, Ethernet kablosu nasıl çakılır BURADAN ulaşabilirsiniz.

TPLİNK VN020-G2u HIZLI KURULUM ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

DAHA DETAYLI VE UYGULAMALI OLARAK AŞAĞIDAKİ YOUTUBE KANALIMIZDAN DESTEK ALABİLİRSİNİZ

freeteknoloji

Geçmişten Günümüze Teknoloji Ve İnovasyon.

TP-LİNK VN020-G2u ACCESS POİNT AYARLARI” için 2 yorum

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: