Dünya genelinde 180’den fazla ülkede yaklaşık 1,5 milyar aktif kullanıcısı bulunan WhatsApp uygulamasında her geçen gün yeni özellikler gelmeye, mevcut özellikler geliştirilmeye devam ediyor. WhatsApp tan yapılan bilgilendirmeye göre bir kullanıcı akıllı telefonu üzerinden günde en az 23 kez WhatsApp uygulamasını kontrol ediyor. Yine yapılan bilgilendirmeye göre kullanıcıların % 58’i WhatsApp’a günde birkaç kez girişi yaparak aktif olarak kullanım sağlıyor. Bu veriler doğrultusunda akıllı telefon kullanan kullanıcıların iletişim kaynağı olarak yoğun şekilde WhatsApp uygulamasını,Whatsapp mevcut konum özelliğini kullandığını söylemek mümkün hale geliyor. Bu doğrultuda WhatsApp özelliklerini tam anlamıyla bilmek iletişim kalitesi açısından önemli hale geliyor.

Bugünkü incelememizde daha önce duyurulan fakat kullanıcılar tarafından hangi amaçlar için kullanıldığı pek bilinmeyen önemli bir özellik hakkında bilgilendirmede bulunacağız.

Hiç kuşkusuz  WhatsApp uygulaması üzerinde en çok kullandığımız özelliklerin başında mesajlaşmanın dışında konum bilgisi gönderme gelmektedir. Eşimizle, arkadaşlarımızla ya da çocuğumuzla olan iletişimimizde anlık konum bilgisi gönderme ihtiyacı duyabiliyoruz. WhatsApp üzerinden direk olarak gönderdiğimiz konum o anda bulunduğumuz konum bilgisini karşı tarafa göndererek anlık yer paylaşımı talebimizi yerine getirmektedir.

Pe ki biz bunu bir ileri safhaya taşımak istersek ne yapmalıyız. Mesela çocuğunuz sabah okula gitti ama siz onun nerede olduğundan endişelisiniz ve ara ara kontrol etmek istiyorsunuz. Sürekli olarak konumdan takip etmek istiyorsunuz.

Akşam iş çıkışı motosikletiniz ile yola çıkmanız gerekiyor. Tehlikeli bir yolculuğunuz olacağı için eşiniz sizin nerede olduğunuzu merak ediyor. Motosiklette olduğunuz içinde sürekli telefona bakamıyorsunuz. Ama sürekli olarak konum göndermeniz gerekiyor.

Ya da WhatsApp üzerinden oluşturduğunuz grup arkadaşlarınız ile bir organizasyon planladınız ve herkes birbirinin nerde olduğunu merak ediyor. Örnekler çoğaltılabilir. İşte tamda bu durumda WhatsApp üzerinde  yer alan “Mevcut Konumu Paylaş” özelliği devreye giriyor.

Bu özellik sayesinde mevcut konum bilgisi gönderdiğiniz tekil kişiler ya da gruplar ile mevcut konumunuzu yolculuk süreniz boyunca yani güzergahınız boyunca hareket halinde iken süreli olarak gönderebilirsiniz.

WhatsApp uygulamasının  “Mevcut Konum özelliği”, gerçek zamanlı konumunuzu belirli bir süre için bireysel ya da grup sohbeti katılımcılarıyla paylaşmanıza olanak tanıyan kullanıcı dostu bir özelliktir. Mevcut konumunuzu ne kadar sürede paylaşıp paylaşmayacağınızı kendiniz kontrol edebilirsiniz. Mevcut konumunuzu istediğiniz zaman paylaşmayı da durdurabilirsiniz.

Pe ki WhatsApp mevcut konumu paylaş özelliği nasıl kullanılır? WhatsApp sürekli konum nasıl paylaşılır? WhatsApp hareketli konum paylaşmak nedir? Hangi işlemleri yapmamız gerekir sırası ile inceleyelim.

Bu işlemler için öncelikle cep telefonunuzun konum bilgisi özelliği açık olmalıdır. Cep Telefonunuzdan mevcut konumunuzu açmak için telefonunuzun Ayarlar > Uygulama ve bildirimler > Gelişmiş > Uygulama izinleri > Konum > WhatsApp’ı açın adımlarını takip edebilirsiniz.

WHATSAPP BİREYSEL(TEKİL) İLETİŞİMDE MEVCUT KONUM BİLGİSİ GÖNDERME ADIMLARI

1-Konum bilgisi paylaşmak istediğiniz kişinin sohbet sayfasını açınız. Açılan sayfada mesaj yaz bölümünün sağında bulunan ataş simgesine tıklayınız.

2- Yeni açılan sayfada konum simgesine tıklayınız.

3-Mevcut Konumu Paylaş butonuna basınız.

4- Yeni açılan sayfada konum bilginizi ne kadar süre online olarak paylaşmak istiyor iseniz seçim yapınız. Örneğin 1 saat seçeneğini seçerseniz, siz hareket halinde iken konumunuz 1 saat boyunca konum attığınız kişi ile paylaşılacaktır.

5- Aşağıda görüldüğü gibi konum gönderdiğimiz sırada saatimiz 11:49’u gösteriyor. Yukarıda 1 saat seçtiğimiz için konumuz 12:49’a kadar karşı taraf ile paylaşılacaktır. Konum bilgisini daha erken sonlandırmak isterseniz “Paylaşmayı durdur “ butonuna basarak anlık konum bilginizi durdurabilirsiniz. Siz durduğunuzda ya da süre dolduğunda karşı taraf en son andaki anlık durumunuzu görecektir.

WHATSAPP GRUP(ÇOKLU) İLETİŞİMDE MEVCUT KONUM BİLGİSİ GÖNDERME ADIMLARI

Konuşma grubu içerisinde kimler konumlarını paylamak istiyor ise yukarıdaki işlemleri yaparak sırası ile konumlarını gruba atar. Gruba atılan her mevcut konum aşağıdaki gibi harita da görülür. Örneğin daha önceden bir buluşma yeri belirlenmiş ise aşağıdaki gibi herkesin güzergahı ve yakınlık durumu görülecektir. Herkes birbirini görecektir. Konumunu paylaşmış olan katılımcıların belirlediği süre boyunca grupta yer alan diğer kullanıcılar konumu görmeye devam edecektir. İsteyen katılımcı paylaşmayı durdur diyerek anlık durum bilgisini kapatabilmektedir.