TÜRKSAT 4A ÇANAK ANTEN ÇAPLARI NELERDİR?,ÇANAK ANTEN BOYU NE OLMALIDIR?,Çanak Anten Çapları Nelerdir?,Çanak anten çapları,Anten Çapları,Çanak anten çapı ne olmalı?,En İyi Çanak Anten Modelleri,Türksat için kaç cm çanak? Uydu kablosu en fazla kaç metre olmalı? Çanak anten boyutu önemli mi? Çanak anten ne işe yarar?Kullanacağımız çanak antenin çapı ne kadar olmalı?,Mega Çanak Anten,Türksat çanak anten ebatları,En İyi Çanak Anten Tavsiyesi,Avrupandan Türksat çanak anten çapı,Almanya Türksat çanak anten çapı,Fransa Türksat çanak anten çapı,İtalya Türksat çanak anten çapı, Hollanda Türksat çanak anten çapı, Azerbaycan Türksat çanak anten çapı,Danimarka Türksat çanak anten çapı, İsviçre Türksat çanak anten çapı, Avusturya Türksat çanak anten çapı, İngiltere Türksat çanak anten çapı, EIRP anten çapı, LNB NF değerleri

Türkiye’nin radyo, televizyon ve haberleşme ihtiyaçlarını karşılayan Türksat uyduları, 42 derecede (3A,4A,4B,…) Asya, Avrupa ve Afrika gibi geniş bir coğrafyaya uydu ve haberleşme hizmetleri vermektedir. Çalışmaları tamamlanan ve fırlatılmak için gün sayan Türksat 5A uydusu ve çalışmaları devam eden Türksat 6A uyduları ile birlikte 31 derece doğu yörüngesinde çok daha geniş bir coğrafyada Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayacak şekilde TV yayıncılığı ve veri haberleşme hizmetleri sunulmaya başlanmış olacaktır.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve Türksat yayınlarını izlemek isteyen kullanıcılar, bu kapsama alanları içerisinde yapacağı ayarlarla birlikte yüzlerce tv ve radyo kanalını Türkiye’de olduğu gibi rahatlıkla izleyebilmektedir.

Türksat kapsama alanları içerisinde yer alıyorsanız belirtilen çanak anten çapına ve iniş gücüne uygun çanak anten ve LNB kullanmanız gerekmektedir. Aşağıdaki tabloya uygun şekilde çanak anten ve LNB cihazlarınız hazır olduğunda anten ayarlarını yaparak kolayca Türksat 4A yayınlarını alabilirsiniz.

TÜRKSAT ÇANAK ANTEN AYARLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Türksat 4A Yayınlarını Alabilmek için Anten Çapı Belirlenmesinde Önemli Faktörler;

Çanak anten çapı belirlenirken kullandığınız LNB cihazının noise figüre (Gürültü faktörü) değeri önemlidir. Bu değer ne kadar düşük olur ise sinyal kalitesi o kadar yüksek olacaktır. Aynı zamanda da çanak anten çapınıza etki edecektir.

Aşağıdaki tablomuzda LNB gürültü değerlerinin 0.6-0.7dB olduğu ve 0.8-1.0dB arasında olduğundan kullanılacak anten çapları yer almaktadır.

Çanak antenler genellikle binaların çatı bölümünde ya da dış balkon duvarlarında yer aldığından yağış ve rüzgar gibi birçok dış etkene maruz kalmaktadır. Yağışlı hava Türksat uydusundan gelen sinyallerin zayıflamasına sebebiyet verir. Bu nedenle çanak anten boyutlarının mümkün olduğunda büyük seçilmesi bu sinyal kayıplarının en aza inmesine katkıda bulunur.

TÜRKSAT MANUEL KANAL FREKANSLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Küçük çanak anten boyutlarında sinyal düşük olarak yakalanacağı için yağmurla beraber daha da düşerek ekranda mozaiklenme, siyah ekran, gibi sorunlar oluşacaktır. Bu nedenle yaşadığınız bölge çok sık yağış alıyor ise çanak anten boyutlarınızı buna göre seçebilirsiniz. Tabi bu durum büyük çanak antende aldığınızda hiçbir sinyal kaybı yaşamayacağınız anlamına gelmemektedir. Özellikle yağmurlu havalarda tüm çanak anten boyutlarında sorunlar gözlenebilmektedir.

Eski uydu kabloları, ek yapılmış uydu kabloları ya da 20-30 metreden uzun olarak kullanılmış uydu kabloları gelen sinyalde zayıflamaya yol açacaktır. Bu nedenle aşağıdaki tabloda belirtilen EIRP de seviyesine denk gelen çanak anten çapından 3 db daha düşük bir çanak anten çapı seçebilirsiniz.

TÜRKSAT 4A GÜNCEL FREKANSLARA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Örneğin Almanya’da oturuyorsunuz Türksat 4A uydusu üzerinde bulunan yayınları izlemek istiyorsunuz. Türksat 4A Avrupa kapsama alanı haritasına baktınız tabloda Almanya EIRP değeri 54 dbw değerine denk geliyor. Lnb nf değeri 06-07 arasında, bu durumda çanak anten boyutunuz tabloya göre 50 cm olacaktır. Fakat binanız 10 katlı, çanak anteniniz çatıda ve siz en alt katta oturuyorsunuz. Kablo boyutları yaklaşık 40-50 metre. Bu durumda 50 cm çanak anten size yetmeyecektir. Kablo mesafesinden dolayı sinyal kayıpları olacağı için EIRP değerini 3 db daha düşük olarak seçebilirsiniz. Bu durumda EIRP değerini 51 dbw göre seçebilirsiniz. Tabloya baktığınızda 51dbw ye 60 cm lik çanak anten kullanmanız sinyal kayıplarının daha az olmasına katkı sağlamış olacaktır.

Çanak anten çapları 55 cm, 60 cm, 65 cm, 80 cm, 85, cm 90 cm, 100 cm, 110 cm, 120, cm, 150 cm, 180 cm, 200 …

Türkiye, Asya, Avrupa ve Afrika için Türksat Kapsama Alanlarına (4A,4B,3A) Buradan Ulaşabilirsiniz