TP LİNK VC220-G3U WİFİ KOPMA PROBLEMİ NASIL GİDERİLİR? TP LİNK VC220-G3U WİFİ PROBLEMİ NASIL GİDERİLİR? TP LİNK VC220-G3U WİFİ KANAL SEÇİMİ NASIL YAPILIR? TP LİNK VC220-G3U WPS AYARLARI NASIL YAPILIR? TP LİNK VC220-G3U BAĞLANTI SORUNU, TP LİNK VC220-G3U KOPMA SORUNU

TP LİNK VC220-G3U Modemler Türk Telekom servis sağlayıcısı tarafından kampanya kapsamında verilen 2.4Ghz ve 5Ghz destekli VDSL özellikli kablosuz modemlerdir. Modem yeni teknolojilere uygun olup ev ve ofis kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde özelliklere sahiptir.

TP LİNK VC220-G3U MODEM ÖZELLİKLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

TP LİNK VC220-G3U Modem üzerinde bulunan 2.4Ghz ve 5Ghz wifi bandını isterseniz ayrı ayrı isterseniz de eş zamanlı olarak kullanmanız mümkündür. Modem üzerinde yapacağınız 2.4Ghz ve 5Ghz wifi ayarları ile iki wifi bandını da aktif edebilirsiniz.

TP LİNK VC220-G3U KABLOSUZ AYARLARI BÖLÜMÜNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

TP LİNK VC220-G3U Modeminizden yüksek performans alabilmek ve wifi ağınızda kopma problemi yaşamamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Kablosuz kopma problemleri fiziksel ve yazılımsal olarak iki ana başlıkta incelenebilir. Kablosuz modemlerde yaşanan fiziksel sorunlar aynı olduğu için bu adımlara daha önceki yazımızda inceledik. İsterseniz aşağıdaki linkten

KABLOSUZ KOPMA SORUNUNA NEDEN OLAN FİZİKSEL FAKTÖRLERE ULAŞABİLİRSİNİZ

1-KABLOSUZ KOPMA SORUNUNA NEDEN OLAN FİZİKSEL FAKTÖRLER

  1. İYİ BİR KABLOSUZ BAĞLANTI İÇİN MODEMİN KONUMU DOĞRU YERE KONUMLANMALIDIR.
  2. KABLOSUZ AĞI ETKİLEYEN ÇEVRESEL FAKTÖRLERE DİKKAT EDİLMELİDİR.
  3. MODEMİN ETRAFINDA BULUNAN CİHAZLAR VE ENTERFERANSA DİKKAT EDİLMELİDİR.
  4. MODEME BAĞLI OLAN CİHAZ ÖZELLİKLERİ KONTROL EDİLMELDİR.

Bu yazımızda TP LİNK VC220-G3U modemin wifi kanal seçimi nasıl yapılır, TP LİNK VC220-G3U wps nasıl kapatılır incelemeye çalışacağız.

2-KABLOSUZ KOPMA SORUNUNA NEDEN OLAN YAZILIMSAL FAKTÖRLER

  1. WİFİ KANAL SEÇİMİ DOĞRU YAPILMALIDIR.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında kullanıcı adı:admin  şifre:turktelekom yazarak Oturum Aç butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda ilk kurulum sırasında değiştirmiş olabilirsiniz. Bu durumda modem arayüz şifrenizi hatırlamanız gerekmektedir. Hatırlanmaması durumunda modem resetlenerek fabrika ayarlarına alınabilir. Modem resetlendiğinde tüm ayarlar sıfırlanacağı için elinizde servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifrenin olduğundan emin olunuz.

TP LİNK VC220-G3U MODEM KURULUM ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Karşınıza gelen yeni şifre, şifre doğrula ekranında isterseniz yukarıdaki turktelekom şifresini değiştirebilirsiniz. İsterseniz de Geç butonuna basarak değiştirmeden geçebilirsiniz.

Şifre adımlarını geçmenizin ardından açılan modem ara yüz ekranında ekranın sol bölümünde yer alan KABLOSUZ AYARLARI-TEMEL AYARLAR bölümüne tıklayınız. Açılan temel ayarlar ekranında 2.4Ghz ve 5Ghz için ayrı ayarı kanal seçimi yapılmalıdır. Kanal seçiminde seçeceğiniz kanallar wifi kalitenizi doğrudan etkileyecek etrafınızdaki wifi frekansları ile yaşanabilecek çakışmaları engelleyecektir.

WİFİ KANAL SEÇİMİ NEYE GÖRE YAPILIR? HANGİ KANAL EN İYİSİDİR? BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

2.4GHZ KANAL DEĞİŞİM EKRANI:

5GHZ KANAL DEĞİŞİM EKRANI:

  1. WPS BAĞLANTISI KULLANILMIYOR İSE KAPATILMALIDIR.

Wps butonu, modemlerde kablosuz şifre girmeden modeme bağlantı yapmamızı sağlayan önemli bir özelliktir. Bazı durumlarda modemin şifresini hatırlamayabiliriz fakat internete bağlamamız gereken cihazlar vardır. Bu durumlarda Wps butonu aracılığı ile cihazlarınız ve modeminizi kolayca eşleştirebilirsiniz. Wps özelliği aktif olduğunda modemin wifi frekansına olumsuz yönde etki eder. Eğer wps özelliğini aktif olarak kullanmıyor iseniz pasif hale getirebilirsiniz. Bu durumda modeminizin kablosuz performansı önemli ölçüde artacaktır.

WPS NEDİR? WPS BAĞLANTISI NASIL YAPILIR? BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

WPS BAĞLANTISI NASIL KAPATILIR?

Yine yukarıdaki şifre giriş işlemlerini yapmanızın ardından modem arayüz ekranında ekranın sol bölümünde KABLOSUZ AYARLARI-WPS AYARLARI menülerine tıklayınız. Açılan ekranda 2.4GHZ ve 5GHZ için wps bağlantılarını Devre Dışı butonuna basarak pasif hale getiriniz.

TP LİNK VC220-G3U 2.4GHZ WPS AYARLARI

TP LİNK VC220-G3U 5GHZ WPS AYARLARI

Yaptığımız bu işlemleri hazırladığımız video içeriğimizde adım adım detaylı şekilde inceledik. İsterseniz aşağıdaki youtube sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı inceleme şansına sahip olabilirsiniz.