Google Chrome Site Reklam Bildirimleri Nasıl Açılır, Google Chrome Site Reklam Bildirimleri Nasıl Kapatılır, Sağ Alt Köşede Açılan Bildirimleri Kapatma, Haber Bildirimleri Nasıl Kapatılır, Tüm sitelerden gelen bildirimlere izin verme, Bildirimleri açma veya kapatma, Bazı sitelerden gelen bildirimlere izin verme veya engelleme, Tarayıcı bildirimlerini tamamen kaldırma, Chrome’da bildirimleri engelleme, Google Chrome Gelen Bildirimler Nasıl Kapatılır, Google Bildirimleri Kapatma, Web tarayıcısı anlık bildirimlerini devre dışı bırakma, Reklam Engelleme, Bildirim Engelleme,

İnternet bağlantısı sağlamamızı, web sayfalarında gezinti yapmamızı sağlayan en temel uygulama hiç kuşkusuz web tarayıcılarıdır. İnternet ortamındaki tüm işlemlerimiz web tarayıcılar üzerinden yapılmaktadır.

Gün içerisinde girmiş olduğumuz haber, alışveriş vs gibi birçok web sitesi bulunmaktadır. Web sitelerine girdiğimiz anda genellikle hemen sol üst köşede bir bildirim uyarı mesajı görülür. Bu bildirimlerde anlık olarak son dakika haberleri ya da indirim kampanyalarından haberdar olmak ister misiniz gibi onay mesajları gelir. Bu mesajlara bilerek ya da bilmeyerek evet dediğimizde sürekli olarak sağ alt köşede reklam ya da son dakika bildirimlerinin geldiğini görürüz. Bu bildirimler bazen istemediğimiz anlarda örneğin bir film izlediğimizde, oyun oynadığımızda çıkarak can sıkıcı bir hal alır. Bugünkü yazımızda yaşamış olduğumuz bu soruna Google bildirimlerini kapatarak çözüm bulmaya çalışacağız.

Bilgisayarınızda Google Chrome web tarayıcınızı açınız. Sağ üstte köşede yer alan üç nokta simgesine tıklayınız.Aşağı doğru açılan menülerden Ayarlar bölümüne tıklayınız.

Açılan ekranda ekranın sol bölümünde yer alan “Gizlilik ve güvenlik”  bölümüne tıklayınız.

Açılan orta bölümde “SİTE AYARLARI” menüsüne tıklayınız.

Sayfayı aşağı doğru kaydırarak “BİLDİRİMLER” menüsüne tıklayınız.

Açılan sayfada engellenen ve izin verilen sayfalar görülecektir. İstediğiniz sayfanın hemen sağında bulunan üç nokta işaretini tıklayarak isterseniz sayfayı engelleyebilir, isterseniz de kaldırabilirsiniz. Eğer sayfa daha önce engellenmiş ise yine üç noktaya tıklayarak sayfaya izin verebilirsiniz.

Siteler bildirim göndermek isteyebilir seçeneğini aktif ederseniz tüm sitelerden bildirim önerisi alabilirsiniz. Pasif ederseniz hiçbir site size kampanya ya da son dakika gibi bildirimler için öneride bulunamayacaktır.

Bildirimleri aktif ettiniz ama sürekli önünüze çıkmasını istemiyorsunuz. Bu durumda hemen alt bölümde yer alan “Bilgiyi daha az rahatsız edici bir şekilde alın” seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Sistem şöyle çalışır. Bir siteden gelen birden çok bildirimi mesajını yok saydıktan sonra veya herhangi bir siteden gelen bildirimlere diğer kullanıcılar genellikle izin vermiyorsa bildirimler sonlanır ve yenisini alamazsınız.

Sizde yukarıda gösterdiğimiz ayarları yaparak anlamsızca gelen bildirim uyarılardan kurtulabilirsiniz.

İsteseniz google chrome bildirimler bölümüne aşağıdaki linkten direkt ulaşabilirsiniz.

chrome://settings/content/notifications

DAHA DETAYLI VE UYGULAMALI ANLATIM İÇİN AŞAĞIDAKİ YOUTUBE KANALIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.