Zyxel SBG3300N MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? Zyxel SBG3300N MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? Zyxel SBG3300N KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR? Zyxel SBG3300N MODEM ŞİFRESİ NEDİR?

Zyxel SBG3300N 4 Port 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ VDSL2 Multi WAN Modem Router. Zyxel SBG3300N Modemler güvenlik duvarı vpn özellikleri geliştirilmiştir kablosuz özellikli modemleridir. Modem üzerinden ADSL ve VDSL bağlantısı yapılabilmektedir. Modem üzerinde bulunan 4 adet LAN ve 1 adet WAN portu gigabit özelliklidir. Zyxel SBG3300-N Serisi modemler dışarıdan ağınıza giren kullanıcılar ve diğer zararlı tehditlere karşı birinci derece savunma için ACL kuralları, Durumlu Paket Denetimi (SPI), Hizmet Reddi (DoS) ve DDoS özelliklerini uygular.

Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem kurulum adımlarına geçebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırılması gerekmektedir. Hatalı yapılan bağlantılarda modeminiz buluşmayacağı için bağlantı kurulamayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem kurulumunu cep telefonundan yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

CEP TELEFONUNDAN KABLOSUZ MODEM KURULUMUNA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebiliriz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan Zyxel SBG3300N kullanıcı adı ve şifre ekranında Kullanıcı adı:admin Şifre:1234 olarak oturum aç butonuna basınız.

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

ZYXEL MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Giriş şifre adımını geçmenizin ardından yeni şifre oluşturmanızı isteyen yeni ekran gelecektir. İsterseniz bu ekranda şifre değişikliği yapabilirsiniz. İsterseniz de Atla butonuna basarak şifreyi değiştirmeden geçebilirsiniz.

Açılan modem arayüz ekranında bazı sürümlerde ekranın sol bölümünde, bazı sürümlerde ekranın alt bölümde yer alan AĞ AYARI-GENİŞBANT menülerine tıklayınız. Açılan ekranda hattınızın durumuna göre ADSL ya da VDSL olarak işlemlere devam etmeniz gerekmektedir. Hattınızın adsl mi vdsl mi olduğu bilgisini servis sağlayıcınızdan ya da durum menüsünden hızınıza göre öğrenebilirsiniz. Bizim hattımız adsl özellikli olduğu için ADSL seçeneği üzerinde değiştir butonuna basıyoruz. Vdsl hatlarda vdsl seçimi yapıldığında gelen ekranda vlan ıd aktif yapılmalıdır. vlan değeri 0-35 olmalıdır.

Açılan ekranda Kapsülleme PPPOE, Vpı:8, Vcı:35 olarak seçiniz. Kullanıcı adı ve şifre bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi giriniz. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adınızı doğru yazmanız gerekmektedir. Hatalı yazımlarda modeminiz ıp almayacaktır.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

İşlemlerin ardından Zyxel SBG3300N Modem Ayarlarınızın aktif olması için uygula butonuna basınız.

Zyxel SBG3300N KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Zyxel sbg3300n modeminizin kablosuz ayarları için ekranın sol bölümünde bulunan AĞ AYARI-KABLOSUZ menülerine tıklayınız. Açılan ekranda kablosuz etkin işaretleyiniz. Kanal bölümünde yapacağınız kanal modu seçimi ile kablosuz ağınızın kısa mesafede kaliteli sinyal vermesini ya da kablosuz ağınızın kapsama alanın genişlemesini sağlayabilirsiniz.

WİFİ KABLOSUZ KANAL MODU SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR? BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Kablosuz Ağ adı SSID bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir ağ adı belirleyiniz. Güvenlik modu bölümünde WPA2-PSK seçiniz. Modemin otomatik olarak oluşturmuş olduğu kablosuz şifresini değiştirmek için “Otomatik olarak şifre oluştur” seçeneği üzerindeki tik işaretini kaldırınız. Şifre bölümüne en az 8 haneli içerisinde bir büyük birde küçük harflerden oluşan şifre oluşturunuz. İşlemlerin tamamlanmasının ardından uygula yaparak tüm ayarlarınızı kaydediniz.

Tebrikler Zyxel SBG3300N modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Web arayüz ekranlarını kapatarak internete bağlanabilirsiniz.