ZyXEL VMG1312-T20B DSMART MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? ZyXEL VMG1312-T20B DSMART MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ZyXEL VMG1312-T20B DSMART KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Zyxel VMG1312-T20B, DSL kesintisi durumunda mobil geniş bant şebekelerine yük devretme (veya alternatif) bağlantısı olarak isteğe bağlı 3G bağlantısı sunar. İnternet trafikleri geçici olarak USB portuna takılı olan 3G donanım kilidi üzerinden yönlendirilecektir; Düzenli geniş bant servisi yeniden kullanılabilir hale gelir gelmez tüm trafik geri alınacaktır. Uzak ofislerde, ofis dışındaki faaliyetlerde veya DSL servisinin geçici olarak kullanılamadığı durumlarda anında iİnternet erişimine sahip olabilirsiniz.

TR-069 / TR-181 standart yönetim spesifikasyonları ile Zyxel VMG1312-T20B, servis sağlayıcıların diğer son kullanıcıları etkilemeden istemci cihazlarını uzaktan yönetmelerine ve yapılandırmalarına izin verir. Bu benzersiz özellik yalnızca gerçek “tak ve çalıştır” deneyimi sunmakla kalmaz, aynı zamanda dağıtım karmaşıklığını azaltır ve servis sağlayıcılar için bakım maliyetlerinin yanı sıra işletimden tasarruf sağlar. IEEE 802.11 b/g/n uyumluluk.Frekans: 2.4 GHz.Veri hızı: 300 Mbps. WPA/WPA2.WPA2-PSK.WPA/WPA2-PSK with AES/TKIP+AES.Wireless Protected Setup Kurulum(WPS)

Modem özelliklerini genel hatları ile tanıdığımıza göre modem kurulum adımlarına geçebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modem üzerinde yer DSL ışığınız yanmayacağı için bağlantı kurulamayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebiliriz. Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranında Kullanıcı adı:admin Şifre:dsmart yazarak giriş butonuna basınız.

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

ZYXEL MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre adımlarını geçmenizin ardından açılan modem arayüz ekranında ekranın en alt bölümünde yer alan AĞ AYARI-GENİŞBANT menülerine tıklayınız.

Açılan yeni ekranda internet hattınızın ADSL ya da VDSL olma durumuna göre seçim yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki ekranda;

ADSL: ATM   VDSL: PTM  seçeneklerinin en sağında yer alan düzenle butonlarına tıklayarak diğer ayarlar ekranına ulaşınız.

Açılan ekran adsl ya da vdsl sinyaline göre değişkendir fakat alt yapı değerleri otomatik olarak gelmektedir. Encapsulation olarak PPPOE seçiniz. PPP User Name ve PPP Password bölümüne servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazınız. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren  @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yukarıdaki işlemlerin ardından ok butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

ZyXEL VMG1312-T20B DSMART KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki işlemlerde modemin kablolu ayarlarını yapılandırdık. Bu aşamadan itibaren modem üzerinden dsl ve internet ışıklarınız sabitlenmeye başlayacaktır. Zyxel vmg1312-t20b modeminizin kablosuz ayarları için ekranın en alt bölümünde yer alan AĞ AYARI-KABLOSUZ menülerine tıklayınız.

Açılan ekranda KANAL bölümünde seçeceğiniz kanal numarasına göre kablosuz ağınızın kısa mesafede kaliteli sinyal alması ya da kablosuz ağınızın uzak mesafelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

KABLOSUZ KANAL FREKANSLARI VE TERCİH ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Kablosuz Ağ Adı alanında kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir wifi adı belirletiniz. Güvenlik modu bölümünde WPA2-PSK seçiniz. Şifre alanında en az 8 haneli, içerisinde rakam ve harflerden oluşan bir kablosuz ağ şifresi belirleyiniz ve kaydet/uygula butonuna basınız.

Tebrikler ZyXEL VMG1312-T20B dsmart modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Web arayüz ekranlarını kapatarak internete bağlanabilirsiniz.