ALCATEL-LUCENT I-240G-D ONT NEDİR? ALCATEL ONT NE İŞE YARAR? ALCATEL-LUCENT I-240G-D CİHAZ ÖZELLİKLERİ NELERİDİR? FİBER SONLANDIRMA CİHAZI NE İŞE YARAR? TÜRK TELEKOM FİBER SONLANDIRMA CİHAZI NEDİR?

Alcatel lucent I-240G-D ONT birimi 4 adet rj45 10/100/1000 Base-T Ethernet arayüz, 2 adet Rj11 Pots telefon arayüzü 1 adet GPON SC/APC fiber arayüzüne sahiptir. Alcatel lucent I-240G-D ONT cihazları eve kadar fiber bağlantı olan yerleşim yerlerinde fiber sonlandırma cihazı olarak kullanılmaktadır. Cihaz üzerinde sonlanan fiber bağlantı sinyali lan portları vasıtası ile ilgili FİBER MODEME aktarılarak internet bağlantısı sağlanılmaktadır.

FİBER BAĞLANTI ÇEŞİTLERİ VE FİBER BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Alcatel lucent I-240G-D PSTN telefon portlarında DTMF ve Rotary Dial Pulse destekli iki adet port ile donatılmıştır. Şebeke tarafından PON arayüzü ile kullanıcı cihazları arasında doğrudan bağlantı olanağı sunulmaktadır.

Alcatel lucent I-240G-D ont cihazı aşağıdaki fonksiyonları tam olarak desteklemektedir.

G984 serisi GPON standartlarına tam uyumludur.

IGMP snooping özelliği bulunmaktadır.

Multicast GEM port desteği bulunmaktadır.

ONT yönetim ve kontrolü için G984.4 ve G983.2 standart uyumlu (ONT Manegement Control İnterface OMCI ) arayüz bulunmaktadır.

OMCI üzerinden Yönetim Bilgi Tabanı (Managment İnformation Base MIB ) Create, Delete, Set Get ve Get next komutları ile tam uyumludur.

Alınan optik sinyalin seviyesini gösterme özelliği bulunmaktadır.

Multicast veya Unicast formunda gelen Video verilerinin dağımı.

Her türlü alarmların bildirilmesi.

ALCATEL-LUCENT I-240G-D ONT ÜZERİNDEKİ IŞIKLAR VE ANLAMLARI

PWR IŞIĞI: Power enerji ışığıdır. Çalıştığında yeşil olarak yanmaktadır.

OPTİCAL IŞIĞI: Işık kırmızı olarak yanıyor ise optik gücü veya işaret kesik anlamına gelmektedir.Işık yeşil olarak yanıyor ise optik normal olarak çalışıyor ve senkron olmuş anlamına gelir. Işık flaşlayan yeşil olarak yanıyor ise PON optik portta senkron olmaya çalışıyor anlamına gelmektedir. Işık sönük olarak yanıyor ise PON optik port senkron olmamış anlamına gelmektedir.

LAN IŞIĞI: Bu ışık yeşil olarak yanıyor ise ONT RJ45 Ethernet arayüzüne bağlantı yapılmış anlamına gelir. Flaşlayan yeşil ışık Ethernet üzerinden data alış verişi var anlamına gelir. Lan ışığı sönük yanıyor ise Ethernet bağlantısı yok anlamına gelmektedir.

UPDATE IŞIĞI: Sabit kırmızı olarak yanıyor ise güncelleme başarısız anlamına gelir. Flaşlayan yeşil ışık güncelleme yapılıyor, Sönük durumda ise herhangi bir işlem yapılmadığı her şeyin normal olduğu anlamına gelir.

ALM IŞIĞI: Kırmızı donanım hatası, yeşil lokal erişim, sönük durumda ise herşeyin normal olduğu anlamına gelir.

POTS IŞIĞI: Sabit yeşil ışık telefon ahizesi açık, Flaşlayan yeşil ışık Telefon 1 saatten fazla süredir açık kalmış, Sönük durumda ise telefon kapalı anlamına gelir.

ONT CİHAZININ ÇALIŞMADIĞI DURUMLARDA

ONT çalışmıyor ise öncelikle, güç lambasının durumu incelenmelidir. Güç lambası yanmıyor ise;

Cihaz adaptörünün takılı olduğu prizde enerji olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Adaptör çıkışında 12 VDC enerji olup olmadığı kontrol edilmeli gerekiyor ise adaptör değiştirilmelidir.

Güç anahtarını açın. ONT güç lambası hala yanmıyor ise ONT değişimi gerekebilir. Servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayarak arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

TÜM SERVİS SAĞLAYICI ÇAĞRI MERKEZİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ