EVEREST SG-1600 MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? EVEREST SG-1600 MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? EVEREST SG-1600 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Everest SG-1600, 4 Ethernet Portlu 300Mbps Bridge mod Uyumlu Kablosuz 5 dbn 2Antli ADSL Modemdir. Modem üzerinde bulunan wps butonu ile şifresiz olarak kablosuz ağ bağlantısı yapılmasına olanak sağlamaktadır. 
Everest SG-1600 modemlerin yukarıdaki ana görselde olduğu gibi 2 ayrı versiyonu bulunmaktadır. İki modem versiyonunda da kurulum adımları birbirine yakındır. Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem kurulum adımlarına geçebiliriz. Modem kurulum adımlarına geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modeminiz üzerinde dsl hattınız oturmayacağı için bağlantı sağlanamayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız.Karşınıza “oturum açma şifresi” yazan bir ekran geliyor ise bu ekranda şifre olarak 1234 yazarak oturum aç butonuna basınız. Karşınıza kullanıcı adı ve şifre yazan bir ekran geliyor ise Kullanıcı adı:admin Şifre:admin yazarak giriş yapınız.

Bu şifreleri kabul etmemesi durumunda modem arkasında yer alan reset butonuna 10 sn kadar basılı tutarak modeminizi fabrika ayarlarına alınız.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre adımlarını geçmenizin ardından karşınıza modem arayüz ekranı gelecektir. Bu ekranda, ekranın sağ üst köşesinde yer alan ana sayfa butonuna basarak ayarlara geçebilirsiniz.

Ana sayfa ekranında link tipi bölümünde “adsl” seçeneğini seçiniz. Ülke olarak Türkey seçiniz. Isp bölümünde 8/35 seçiniz. Vpı:8 Vcı:35 seçiniz. Bağlantı tipi tüm servis sağlayıcılar için ortak alt yapı değeri olarak PPPOE seçiniz. Kullanıcı adı ve şifre bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazınız. Kullanıcı adınızı bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezi ile görüşerek kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Çağrı Merkezi Numarasına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız. Hatalı yazımlarda modeminiz ıp alamayacaktır.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Domain Adreslerine Buradan Ulaşabilirsiniz

EVEREST SG-1600 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki işlemlerin ardından kablosuz ayarlarınız için sayfayı aşağı doğru kaydırınız. Kablosuz SSID bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir isim belirleyiniz. Güvenlik anahtar bölümünde en az 8 haneli içerisinde bir büyük birde küçük harf olacak şekilde bir kablosuz ağ şifresi belirleyiniz ve tamam butonuna basınız.

Genel itibarı Everest SG-1600 modemlerde kurulum adımları yukarıdaki gibidir. Bazı versiyonlarda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelebilir. Bu durumda ülke kısmında Türkiye seçiniz. Geniş bant internet hesabı bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazınız. Kablosuz ağ adı ve kablosuz şifre bölümünde bir ağ adı belirleyerek en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi oluşturunuz. Kaydet butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

Tebrikler modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Web arayüz ekranlarınızı kapatarak internete çıkabilirsiniz.