Everest SG-V400 Modem Kurulumu

Everest SG-V400, hem ADSL hem de VDSL bağlantıları destekleyen, kablosuz ağ özelliği bulunan bir modemdir. Bu makalede, Everest SG-V400 modem kurulumu nasıl yapılır, adım adım anlatacağız.

Everest SG-V400 MODEM ÖZELLİKLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem ve Bilgisayar Arası Bağlantı

Modem kurulumuna başlamadan önce, modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modem üzerinde yer alan DSL ışığınız yanmayacağı için bağlantı kurulamayacaktır.

Modem ve bilgisayar arası bağlantı şeması şu şekildedir:

 • Modemin güç adaptörünü prize takınız ve Power düğmesine basınız.
 • Modemin WAN portuna internet kablosunu (RJ-11) takınız. Bu kablo, telefon prizinden veya splitter cihazından gelmelidir.
 • Modemin LAN portlarından birine Ethernet kablosunu (RJ-45) takınız ve diğer ucunu bilgisayarınızın Ethernet portuna takınız. Bu şekilde kablolu bir bağlantı sağlamış olursunuz.
 • Kablosuz bir bağlantı için, bilgisayarınızın, tabletinizin veya cep telefonunuzun Wi-Fi ayarlarından modem ismine (SSID) tıklayınız ve kablosuz şifreyi (WPA Key) giriniz. Bu bilgiler, modem arkasında yer alan etikette bulunmaktadır.

MODEM BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem Arayüzüne Giriş

Modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızı doğru şekilde yaptıysanız, modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Modem arayüzü, modem ayarlarını yapabileceğiniz bir web sayfasıdır.

Modem arayüzüne giriş yapmak için şu adımları izleyiniz:

 • Bilgisayarınızda bir web tarayıcı açınız (Chrome, Firefox, Edge gibi).
 • Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazınız ve Enter tuşuna basınız.
 • Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranında, Everest SG-V500 kullanıcı adı bölümüne admin, şifre bölümüne de admin yazınız ve Giriş Yap butonuna tıklayınız.
 • Şifrenizi kabul etmiyorsa, modem arkasında yer alan Reset butonuna bir kürdan veya ataç yardımıyla 10 saniye kadar basılı tutarak modem ayarlarınızı sıfırlayınız. Bu işlem sonrasında modem arayüzüne tekrar giriş yapınız.
 • MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

DSL Teknolojisi Seçimi

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra, kullandığınız DSL teknolojisine göre ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir. DSL teknolojisi, internet bağlantınızın hızını ve kalitesini belirleyen bir faktördür.

DSL teknolojisi, ADSL ve VDSL olmak üzere iki çeşittir. ADSL, genellikle 1 Mbps ile 24 Mbps arasında hız sunan bir teknolojidir. VDSL ise, 24 Mbps ile 100 Mbps arasında hız sunan bir teknolojidir.

Kullandığınız DSL teknolojisini, servis sağlayıcınızdan (Türk Telekom, TurkNet, Superonline gibi) öğrenebilirsiniz.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Çağrı Merkezi Numarasına Buradan Ulaşabilirsiniz.

DSL teknolojinizi öğrendikten sonra, modem arayüzünde Sihirbaz menüsüne tıklayınız. Açılan arayüz ekranında Channel Type bölümünde kullandığınız DSL teknolojisine göre;

 • ADSL için ATM
 • VDSL için PTM

seçiniz ve Bir Sonraki butonuna tıklayınız.

Everest SG-V400 ADSL Ayarları

ADSL için ATM seçtiğinizde, aşağıdaki ayarları yapınız:

 • VPI: 8
 • VCI: 35
 • Encapsulation: LLC
 • Bağlantı Modu: PPPoE

PPPoE ayarları bölümünde, servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi giriniz. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyorsanız, servis sağlayıcınızın çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Kullanıcı adınızın sonunda yer alan ve servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Domain Adreslerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Giriş işlemlerinizin ardından Bir Sonraki butonuna tıklayınız.

Everest SG-V400 VDSL Ayarları

VDSL için PTM seçtiğinizde, aşağıdaki ayarları yapınız:

 • Bağlantı Modu: PPPoE
 • VLAN ID: 35

PPPoE ayarları bölümünde, servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi giriniz. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyorsanız, servis sağlayıcınızın çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Çağrı Merkezi Numarasına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adınızın sonunda yer alan ve servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Domain Adreslerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Everest SG-V400 KABLOSUZ AYARLARI

Açılan ekranda modeminizin kablosuz ayarlarını yapılandırıyor olacaksınız. Bu ekranda SSID bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz kablosuz ağ adınızı yazınız. Önceden paylaşılmış anahtar bölümünde en az 8 haneli içerisinde bir büyük birde küçük harf içeren kablosuz ağ şifresi belirleyiniz ve “Bir Sonraki” yazan seçeneğe tıklayınız.

Yeni açılan ekranda yapmış olduğunuz değişiklikleri içeren bir özet tablo gelecektir. Kontrol etmenizin ardından “Değişiklikleri Uygula”  butonuna basınız.

Tebrikler modeminizin kablolu ve kablosuz ayalarını tamamladınız. Sayfaları kapatarak internete bağlanabilirsiniz.

Everest SG-V400 MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? Everest SG-V400 VDSL AYARLARI NASIL YAPILIR?. Everest SG-V400 ADSL AYARLARI NASIL YAPILIR?. Everest SG-V400 KABLOSUZ AYARLARI NASIL YAPILIR? Everest SG-V400 MODEM ŞİFRESİ NEDİR? Everest SG-V400 KURULUM. Everest SG-V400 ARAYÜZ ŞİFRESİ NEDİR?. Everest SG-V400 YORUMLAR?. Everest SG-V400 İNCELEME