EXPER EWM-01 MODEM KURULUMU, EXPER EWM-01 MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? EXPER EWM-01 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

EXPER EWM-01 Modemler adsl özellikli modemler olup sadece adsl tarifelerde kullanılabilmektedir. Modem üzerinden 24 mbite kadar adsl bağlantısı alınabilmektedir. EXPER EWM-01 modemler kablosuz modemlerdir. 802.11b/g uyumlu, Kablosuz 54 Mbps hız, ADSL2+ özelliği ile 24 Mbps Veri Alma / 1 Mbps Veri göndermeye kadar erişim hızlarını desteklemektedir. Dış mekanlarda 400m, iç mekanlarda 100m kablosuz iletişim, 1 port Ethernet portu ile kablolu iletişim sağlanabilmektedir. Modemler kurumsal birleşmeden önce TTNET markası ile Türk Telekom tarafından kullanıcılara kampanya kapsamında verilmiştir. Modem Özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem kurulum adımlarına geçebiliriz.

Modem kurulum adımlarına geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan modem bağlantılarında modeminiz üzerinde bulunan DSL ışığınız yanmayacaktır.

Modem ve Bilgisayar Arası Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebilirsiniz. Web tarayıcınızın adres bölümüne 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız.

Gelen şifre ekranımızda Kullanıcı adı:admin  Şifre:ttnet yazarak tamam butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

ZYXEL MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Gelen ekranda ekranın sol kısmında yer alan Gelişmiş Kurulum menüsüne tıklayınız. Gelişmiş kurulum bölümü altında yer alan Wan (İnternet) bölümüne tıklayınız. Açılan sayfanın en solunda bulunan “Ayarla” butona basarak modem ayarlarına başlayınız.

Açılan ekranda “Protokol olarak PPP over Ethernet” seçiniz. Encapsulation Modu olarak  LLC/SNAP-BRİDGİNG belirleyiniz ve ileri butonuna basınız.

Gelen ekranda kullanıcı adı ve şifre bölümüne servis sağlayıcımızın bize vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazınız. Kullanıcı adınızın sonunda @ttnet domain adı standart olarak geleceği için sizin yazmanızı gerek bulunmamaktadır.

EXPER EWM-01 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki işlemlerde modemin kablolu ayarlarını tamamladık. Modemin kablosuz ayarları için ekranın sol bölümünde yer alan Kablosuz-Temel menülerine tıklayınız. Açılan ekranda Kablosuz etkin işaretleyiniz. SSID bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir ağ adı belirleyiniz ve kaydet/uygula butonuna basınız.

Kablosuz şifre için ekranın sol bölümünde Güvenlik menüsüne tıklayınız. SSID seç alanından yukarıda yazdığınız SSID seçiniz. Ağ Kimlik Denetimi Alanından WPA-PSK seçiniz. WPA Paylaşımlı Şifre alanında en az 8 haneli bir kablosuz şifre belirleyiniz. Kaydet/Uygula butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

Tebrikler EXPER EWM-01 modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Web arayüz ekranlarını kapatarak internete bağlanabilirsiniz.