NETMASTER CBW-383Z4 MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR? NETMASTER CBW-383Z4 MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? NETMASTER CBW-383Z4 KABLONET AYARLARI NASIL YAPILIR? NETMASTER CBW-383Z4 WİFİ AYARLARI NASIL YAPILIR? NETMASTER CBW-383Z4 BRİDGE MOD AYARLARI NASIL YAPILIR? NETMASTER CBW-383Z4 ŞİFRE SIFIRLAMA NASIL YAPILIR?

CBW-383Z4, DOCSIS 3.0 8×4 kanal birleştirme (channel bonding) fonksiyonlarını sunan üstün bir üründür ve bunun yanında tüm mevcut DOCSIS 3.0/2.0/1.1/1.0 head-end araçları ve Çoklu Hizmet Operatör (Multiple Service Operator/MSO) ağları ile geriye dönük olarak uyumludur. 802.11n teknolojisi ile 300 Mbps’e kadar kablosuz veri iletişimini sağlar. CBW-383Z4, dahili Packet Cable 1.5 ve DOCSIS 3.0 uyumlu spesifikasyonuyla VoIP telefon aramalarınızı doğrudan internet bağlantınız üzerinden yapabilmenizi sağlar.

CBW-383Z4,4 portlu ağ anahtarı ve IEEE 802.11n kablosuz fonksiyonu ile yerleşik ağ geçidi olarak da kullanılabilir. Verilerinizi genişbant ağa kolaylıkla yönlendirebilme yeteneği ile yerel ağınızı kablolu veya kablosuz olarak kolayca genişletebilirsiniz. CBW-383Z4 MGCP/SIP uyumludur ve Türksat A.Ş. VoIP sistemi ile uyumlu çalışmaktadır. Donanım tabanlı Quality of Service (QoS), ses sıkıştırması (G.711, G.729A, G.723.1 vb. popüler ses CODEC’leri), eko iptali, dinamik geciktirme arabelleği (jitter), sessizliği bastırma ve CNG (rahat gürültü üreteci) gibi ses desteği özellikleri taşımaktadır.

Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem bağlantılarınızı yapabiliriz. Hatalı bağlantıda modem oturmayacağı için bağlantı kurulamayacaktır. Adım 1: Kablo şebekesinden gelen koaksiyel kabloyu ucundaki F konektör vasıtasıyla modeminize bağlayınız. Merkezi bağlantınızdan gelen 75 ohm koaksiyel kablonuzu, ucundaki F konektör vasıtasıyla modeminize bağlarken saat yönünde dikkatlice sıkınız. İşlemi yaparken dikkatli olunuz; aksi halde modeminizin RF girişini sıkıştırabilir ve modeminizi hasara uğratabilirsiniz. Adım 2 : Ambalajdan çıkan ethernet kablosu ile modeminizi bilgisayarınıza bağlayınız. Adım 3 : Telefon cihazınızı TEL1 ve TEL2 girişlerinden RJ-11 konektörlü telefon kablosu kullanarak bağlayabilirsiniz. Adım 4 : AC güç adaptörü modemin arkasındaki adaptör giriş bağlantısına takınız.

Modeminizin kutu içeriğinden çıkan uygun voltajlı adaptörü kullanınız; aksi halde farklı güç üreten adaptör kullandığınızda modeminizi ciddi hasara uğratıp garanti dışı kalmasına neden olabilirsiniz. Enerji tasarrufu için, modeminizi kullanmadığınız sürece güç adaptörünün fişini prizden çekiniz. Modem bağlantılarınızı yapmanızın ardından kurulum adımlarına devam edebiliriz. Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.0.1 yazarak enter butonuna basınız. Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranında Kullanıcı adı:admin Şifre:password yazarak giriş butonuna basınız

Şifre adımlarını geçmenizin ardından modem arayüzüne giriş yaptığınızda karşınıza kablosuz bölüm otomatik olarak gelecektir. Bu ekranda isterseniz kablosuz adınızı ve şifrenizi değiştirebilirsiniz. Kablosuz Yayın Adı (SSID) bölümünde modeminiz için kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir kablosuz adı belirleyiniz. WPA2-PSK Şifresi bölümünde en az 8 haneli, içerisinde bir büyük birde küçük harflerden oluşan bir şifre giriniz ve tamam butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz. Diğer ayarlar için “Gelişmiş Ayarlar” butonuna tıklayarak arayüze giriş yapabilirsiniz.

Modemin IP adres tanımlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1. Kablosuz / Misafir Ağ sayfasından aşağıda gösterildiği şekilde IP adresini giriniz ve

Uygula butonunu tıklayınız.

2. Temel / Kurulum sayfasında, Ağ Yapılandırması alanından istediğiniz değişiklikleri yaparak Uygula butonunu tıklayın.

CBW-383Z4 Şifre Sıfırlama Adımları;

Modeminizin parolasını değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1. Durum / Güvenlik sayfasını tıklayınız.

2. Kullanıcı adınızı ve yeni parolanızı yazınız.

3. Eski parolanızı yazınız.

4. “Uygula” butonunu tıklayınız. Aynı sayfadan modeminizin fabrika ayarlarına dönmesini de sağlayabilirsiniz.

CBW-383Z4  Bridge Mod Konfigürasyonu

Modeminizi Bridge veya Router modda çalıştırabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Durum / Güvenlik sayfasından Mod seçimini yapınız

2. Modemin Bridge modda çalışmaya başladığından emin olmak için, 192.168.100.1 adresinden arayüze giriniz. Durum/Yazılım sayfasında modemin gerçek IP (Real IP) aldığı görülecektir.