LiNKSYS CiSCO X3000 MODEM KURULUMU NASIL YAPLIR? LiNKSYS CiSCO X3000 MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? LiNKSYS CiSCO X3000 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Linksys X3000 300Mbps 4Port Kablosuz Modem Router. Hepsi bir arada aygıt – kablosuz ADSL2+ modem router veya kablosuz modem olarak işlev görür.300 Mbps’ye varan kablosuz veri aktarma hızlarına sahip kablosuz N router. MIMO anten teknolojisiyle güvenilir menzil. Dört adet Gigabit Ethernet bağlantı noktasıyla Ethernet’ten 10 kat daha yüksek hız. Dört adet Gigabit Ethernet bağlantı noktasını kullanarak bilgisayarlar, sabit sürücüler ve sunucular gibi diğer Gigabit özellikli aygıtlar arasında standart Ethernet’e göre 10 kat daha yüksek hızlarla dosya paylaşın. Storage Link USB bağlantı noktası, evinizin her köşesinden dosya paylaşmak için ağınıza depolama aygıtları eklemenize olanak tanır. Entegre UPnP AV ortam sunucusu sayesinde, Xbox 360, PS3 veya diğer UPnP uyumlu aygıtlarınızda ortam oynatabilirsiniz.

Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem kurulum adımlarına geçebiliriz. Modem kurulum adımlarına geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modeminiz üzerinde dsl hattınız oturmayacağı için bağlantı sağlanamayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebiliriz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan şifre ekranında daha önce bir değişiklik yapmadıysanız;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

yazarak enter butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmiyor ise modem arkasında yer alan reset butonuna basarak ayarlarınızı sıfırlayınız.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre adımlarına geçmenizin ardından açılan modem arayüz ekranında Ayarlar-Temel Ayarlar menülerine tıklayınız. Açılan Ekranda;

Protokol olarak pppoe seçiniz. Çogullama bölümümde “llc” seçilmelidir. Vpı:8 vcı:35 olarak yazınız. Kullanıcı adı ve şifre kısmına servis sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgisini yazınız. Kullanıcı adımızınız sonuna servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren  @domain adını yazmayı unutmayınız.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Domain Adreslerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Bu işlemlerden sonra en alt bölümde yer alan ayarları kaydet butonuna basarak kaydediniz.

LiNKSYS CiSCO X3000 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki aşamalarda modemimizin kablolu ayarlarını yapılandırdık. Şimdiki işlem sırasında modemin kablosuz ayarlarını yapılandıralım. Ayarlar bölümünün hemen yanında bulunan kablosuz bölümüne tıklayınız. Kablosuz temel ayarlar bölümünde el ile seçeneğini işaretliyoruz. Ağ adı ssıd bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir ağ adı oluşturunuz ve ayarları kaydet butonuna basınız.

Kablosuz güvenliği bölümünde Wpa/WPa2 seçiniz. Parola bölümüne en az 8 haneli içerisinde bir büyük birde küçük harften oluşan bir şifre belirleyiniz. Ayarları kaydet butonuna basınız.

Tebrikler modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Web arayüz ekranlarını kapatarak internete bağlanabilirsiniz.