LiNKSYS WAG160N MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? LiNKSYS WAG160N MODEM ÖZELİKLERİ NELERDİR? LiNKSYS WAG160N KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Evinizin her noktasında Linksys WAG160N modemin kapsama alanı deneyimine güvenebilirsiniz. Çoklu MIMO (çoklu girdi, çoklu çıktı anten demetleri ) teknolojisi ile ölü noktaları azaltır ve kapsama alanını artırır. Linksys WAG160N  4 adet 10/100 ethernet portu ile yazıcılarınızı, yedekleme aygıtlarınızı ve diğer Ethernet uyumlu cihazlarınızı ağınıza dahil etmenize olanak tanır ve böylece tek seferde bütün bilgisayarlarınızın kablosuz olarak ulaşımını ve paylaşımını sağlar.

Linksys WAG160N Ağınızı korumak için, internet tehditlerini ve izinsiz kullanıcıları WPA / WPA2 şifrelemesi ve SPI güvenlik duvarı ile ağınızdan uzak tutar. Adsl, Adsl 2, Adsl 2+ desteği ile 300 Mbps kadar güvenli kablosuz haberleşme sağlar. Linksys WAG160N  Ebeveyn kontrolü sayesinde saat ve haftanın günleri şeklinde internet kullanılabilirliğini belirleyebilmenize olanak sağlar. İstenmeyen web adreslerini doğrudan engelleyebilir veya anahtar kelimeler ile bu adreslere girişleri engelleyebilirsiniz. İnternet protokollerini engelleyebilme (FTP, POP3, IMAP veya SMTP) Wep, Wpa, Wpa2 şifreleme. Kablosuz – B ve – G teknolojisini kullanan cihazları destekler.

Modem özelliklerini tanıdığımıza göre modem kurlum adımlarına geçebilirsiniz.

Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda bağlantı sağlanamayacağı için modeminizin internet ışığı yanmayacaktır.

MODEM BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebiliriz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan kullanıcı adı şifre alanında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

yazarak “Oturum Açın” butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modem arkasında yer alan reset butonuna basarak modem ayarlarınızı sıfırlayınız.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre adımlarını geçtiğinizde karşınıza modem arayüz ekranı gelecektir. Açılan ekranda kurulum adımlarını İngilizce ve Türkçe olarak iki şekilde yapabilirsiniz. Açılan ilk ekran İngilizce olarak gelecektir.

LiNKSYS WAG160N İngilizce Kurulum Adımları:

Bu ekranda “Setup”-“Basic Setup” sekmelerine tıklayınız.

Encapsulation bölümünde RFC 2516 PPPOE seçiniz. Multiplexing bölümünde LLC seçiniz. Virtual Circuit alanında VPI:8, VCI:35 seçiniz.

User Name password bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazınız. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Çağrı Merkezi Numarasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız. Hatalı yazımda kullanıcı adı ve şifre hatası ile karşılaşılacağı için modeminiz ıp almayacaktır.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Bu işlemlerin ardından en alt bölümde yer alan “Save Settings” butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

LiNKSYS WAG160N Türkçe Kurulum Adımları:

Türkçe kuruluma geçmek için yukarıda açılan İngilizce ekranda en alt bölümde yer alan “Launguage” alanında Türkçe seçiniz. Seçim işleminizin ardından aşağıdaki şekilde Türkçe ekran gelecektir. Bu ekranda “Kurma-Temel Ayarlar” sekmelerine tıklayınız. Açılan alanda;

Enkapsülasyon:RFC2516 PPPOE seçiniz. Çoklama LLC seçiniz. Sanal devre olarak VPI:8 VCI:35  seçiniz. Kullanıcı adı ve parola bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve parola bilgileriniz giriniz. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Çağrı Merkezi Numarasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız. Hatalı yazımda kullanıcı adı ve şifre hatası ile karşılaşılacağı için modeminiz ıp almayacaktır.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Bu işlemlerin ardında en alt bölümde yer  alan “Ayarları Kaydet” butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

LiNKSYS WAG160N KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIŞ YAPILIR?

Yukarıdaki işlemlerde modeminizin kablolu ayarlarını İngilizce ve Türkçe olarak tamamladınız. Şimdiki işlem sırasında modeminizin kablosuz ayarlarını yapılandırabiliriz.

Ana Menüler arasında 2 seçenek olan “Kablosuz”-“Temel Kablosuz Ayarları” sekmelerine tıklayınız. Açılan alanda Kablosuz yapılandırması alanını El ile seçiniz. Ağ adı (SSID) bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir ağ adı belirleyiniz. Geniş kanal bölümünde kablosuz ağınızın kapsama alanı ya da kablosuz ağ kalitesine göre bir kanal modu belirleyiniz. Burada seçeceğiniz kanal frekansı wifi kalitesini belirleyecektir.

Wifi Frekansları Ve Kablosuz Kanal Modu Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

Ayarları kaydet butonuna basarak wifi ayarlarınızı kaydediniz.

Kablosuz ağ adınızı belirlediniz. Kablosuz Güvenliği bölümüne tıklayınız. Güvenlik modu olarak WPA2-Kişisel seçeneğini seçiniz. Aşağıda açılan bölümde şifreleme olarak TKIP veya AES seçiniz. Ön paylaşımlı anahtar bölümünde kablosuz ağınız için en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi belirleyiniz.

Şifre işlemlerinizin ardından ayarlarınızı kaydediniz.

Tebrikler LiNKSYS WAG160N kablolu modem kurulumu, LiNKSYS WAG160N kablosuz modem kurulumu ayarlarını tamamladınız. Web arayüz ekranlarını kapatarak internete bağlanabilirsiniz.