EBA Öğrenci Şifresi Oluşturma Adımları Nasıl Yapılır? EBA Nedir? EBA Hesabı Oluştur Butonu İle Şifre Oluşturma Adımları, Veli ya da Öğretmen Aracılığı ile Eba Şifresi Oluşturma Adımları

Eğitim Bilişim Ağı ya da kısaca EBA, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan sosyal nitelikli eğitsel elektronik içerik ağıdır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanmıştır bir sitemdir. Sistem üzerinden Öğretmen ve öğrencilerin FATİH Projesi kapsamında ihtiyaç duydukları ders materyalleri çevrimiçi olarak sunulmaktadır. Eğitime yardımcı olacak içerikler genel ağ üzerinden hizmet veren eba.gov.tr sitesinde kategorik şekilde yüklenmektedir. Yapılan eba sistem üyelikleri ile Milli Eğitime Bağlı tüm öğrenci ve öğretmenlerin elektronik ortamda ders içeriklerine ulaşması sağlanmaktadır.

Eba Sisteminin Amacı; ihtiyaç duyulan yerlerde bilgi teknolojisi kullanılarak teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. Bu kapsamda son olarak tüm Dünya’yı etkisi altına alan Yeni Corona virüsü nedeni ile eğitim ve öğretime uzaktan eğitim şeklinde devam edileceği duyuruldu. Bu kapsamda sınıf içi tüm eğitim etkinliklerinin online olarak Eba sistemi üzerinden verilmesi planlanmıştır. EBA sistemi, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için geliştirilmeye devam etmektedir. Bu sistem aracılığı ile tüm milli eğitim sisteminde uzaktan eğitimin yolu açılmış olacaktır. Eba sistemine giriş için İki farklı şekilde eba şifresi oluşturabilirsiniz.

1-EBA Hesabı Oluştur Butonu İle Şifre Oluşturma

Bir defaya mahsus olmak üzere “EBA Hesabı Oluştur” butonu ile veli ya da öğretmenlere başvurmadan EBA şifresi belirleyebilirsiniz. Bunun için:

“EBA Hesabı Oluştur” butonuna tıklayınız.

Açılan ekranda sırası ile e-Okul bilgilerini girerek “Giriş” butonuna basınız.

EBA hesabınız için yeni şifreni belirleyiniz. Kendinizin ya da velinizin e-posta adresini ve cep telefonu numarasını sisteme girerek “Şifre Oluştur” butonuna tıklayınız.

Girmiş olduğunuz cep telefonu numarasına gelen doğrulama kodunu sisteme girerek “Gönder” butonuna basınız.

Adımları eksiksiz tamamladığınızda EBA Giriş ekranına yönlendirileceksiniz. Bu ekranda TC Kimlik Numaranızı ve EBA hesabınız için belirlediğiniz yeni şifreniz girilmelidir.

Güvenlik kodunu girdikten sonra “Gönder” butonuna bastığımızda Eba Ana Sayfası Açılacaktır.

2) Veli ya da Öğretmen Aracılığı ile Eba Şifresi Oluşturma Adımları

Öğrenci Velisi e-Devlet bilgileri ile Eba sistemine giriş yapar öğrenci için giriş şifresi alır. Ya da öğretmen e-Devlet şifresi ya da Mebbis şifresi ile giriş yaparak öğrenci için şifre alır.

Öğrenci velisinden ya da öğretmeninden almış olduğu şifre ile Eba sistemine giriş yapar. Siteme girdiğinde kendisi için yeni bir şifre oluşturur. Bu ekranda şifrenin unutulması halinde Eba şifresini kurtarmak için e-posta adresi ve telefon bilgilerinin sisteme girilmesi önemlidir. Sisteme giriş yapıldığında profil ekranından bu bilgileri güncelleyebilirsiniz.

Sıralama olarak şu şekilde olacaktır;

EBA Giriş ekranında TC Kimlik Numarası ve velinden ya da öğretmeninden edindiğin tek kullanımlık şifre sisteme girilir. Daha sonra güvenlik kodunu girilir ve “Gönder” butonuna tıklanır.

Bir aktivasyon yöntemi seç:

“Veli Bilgileriyle Aktivasyon”u seçersen açılan ekranda velinin TC Kimlik Numarasını ve ekrandaki güvenlik kodunu girerek “Giriş Yap” butonuna tıklamalısın.

“e-Postayla Aktivasyon”u seçersen “Aktivasyon Kodu Gönder” butonuna basmalısın. Sisteme kayıtlı e-posta hesabına gönderilen aktivasyon kodunu “Aktivasyon Kodunu Gir” bölümüne yazıp ekrandaki güvenlik kodunu girerek “Giriş Yap” butonuna tıklamalısın.

“Cep Telefonuyla Aktivasyon”u seçersen “Aktivasyon Kodu Gönder” butonuna basmalısın. Sisteme kayıtlı cep telefonu numarana gönderilen aktivasyon kodunu “Aktivasyon Kodunu Gir” bölümüne yazıp ekrandaki güvenlik kodunu girerek “Giriş Yap” butonuna tıklamalısın.

Aktivasyon adımını geçtikten sonra açılan ekranda EBA hesabın için “Yeni Şifreni Belirle” ve “Kaydet”e tıkla.

Adımlar eksiksiz tamamlandığında EBA Giriş ekranına yönlendirilecektir. Bu ekranda TC Kimlik Numarası ve EBA hesabı için belirlediğiniz yeni şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

Güvenlik kodunu girip “Gönder” butonuna bastığında Eba Ana Sayfası açılacaktır.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI EBA KAYDI BROŞÜRÜ

Umarız;

EBA Öğrenci Şifresi Oluşturma Adımları Nasıl Yapılır, EBA Nedir, EBA Hesabı Oluştur Butonu İle Şifre Oluşturma Adımları, Veli ya da Öğretmen Aracılığı ile Eba Şifresi Oluşturma Adımları, Eba Cep Telefonuyla Aktivasyon, Eba e-Postayla Aktivasyon, Eba Veli Bilgileriyle Aktivasyon, EBA Hesabı Oluştur, Eba Giriş Ekranı, Eba Ana Sayfası, eba hesabı ile giriş, eba öğrenci bilgileri ile giriş, eba giriş nasıl yapılır, eba şifre alma, eba tek kullanımlık şifre nasıl alınır, e devlet eba tek kullanımlık şifre nasıl alınır, e devlet eba şifresi alma

gibi aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulunmuştur.

DAHA DETAYLI VE UYGULAMALI ONLİNE ANLATIM İÇİN AŞAĞIDAKİ YOUTUBE SAYFAMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ