NETMASTER CBW-383ZN MODEM AYARLARI

NETMASTER CBW-383ZN MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR? NETMASTER CBW-383ZN KABLOSUZ AYARLARI NASIL YAPILIR? NETMASTER CBW-383ZN PORT YÖNLENDİRME NASIL YAPILIR? NETMASTER CBW-383ZN BRİDGE MOD KONFiGRASYONU NASIL YAPILIR? NETMASTER CBW-383ZN İNTERNAL EXTERNAL (Harici) PORT YÖNLENDİRME NASIL YAPILIR?

CBW-383ZN, DOCSIS 3.0 8×4 kanal birleştirme (channel bonding) fonksiyonlarını sunan üstün bir üründür ve bunun yanında tüm mevcut DOCSIS 3.0/2.0/1.1/1.0 head-end araçları ve Çoklu Hizmet Operatör (Multiple Service Operator/MSO) ağları ile geriye dönük olarak uyumludur. 802.11n teknolojisi ile 300 Mbps’e kadar kablosuz veri iletişimini sağlar.

CBW-383ZN, dahili Packet Cable 1.5 ve DOCSIS 3.0 uyumlu spesifikasyonuyla VoIP telefon aramalarınızı doğrudan internet bağlantınız üzerinden yapabilmenizi sağlar. CBW-383ZN, 4 portlu ağ anahtarı ve IEEE 802.11n kablosuz fonksiyonu ile yerleşik ağ geçidi olarak da kullanılabilir. Verilerinizi genişbant ağa kolaylıkla yönlendirebilme yeteneği ile yerel ağınızı kablolu veya kablosuz olarak kolayca genişletebilirsiniz. CBW-383ZN MGCP/SIP uyumludur ve Türksat A.Ş. VoIP sistemi ile uyumlu çalışmaktadır. Donanım tabanlı Quality of Service (QoS), ses sıkıştırması (G.711, G.729A, G.723.1 vb. popüler ses CODEC’leri), eko iptali, dinamik geciktirme arabelleği (jitter), sessizliği bastırma ve CNG (rahat gürültü üreteci) gibi ses desteği özellikleri taşımaktadır.

Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem bağlantılarınızı yapabiliriz. Hatalı bağlantıda modem oturmayacağı için bağlantı kurulamayacaktır.

Adım 1 : Kablo şebekesinden gelen koaksiyel kabloyu ucundaki F konektör vasıtasıyla modeminize bağlayınız. Merkezi bağlantınızdan gelen 75 ohm koaksiyel kablonuzu, ucundaki F konektör vasıtasıyla modeminize bağlarken saat yönünde dikkatlice sıkınız. İşlemi yaparken dikkatli olunuz; aksi halde modeminizin RF girişini sıkıştırabilir ve modeminizi hasara uğratabilirsiniz. Adım 2 : Ambalajdan çıkan ethernet kablosu ile modeminizi bilgisayarınıza bağlayınız. Adım 3 : Telefon cihazınızı TEL1 ve TEL2 girişlerinden RJ-11 konektörlü telefon kablosu kullanarak bağlayabilirsiniz. Adım 4 : AC güç adaptörü modemin arkasındaki adaptör giriş bağlantısına takınız. Modeminizin kutu içeriğinden çıkan uygun voltajlı adaptörü kullanınız; aksi halde farklı güç üreten adaptör kullandığınızda modeminizi ciddi hasara uğratıp garanti dışı kalmasına neden olabilirsiniz. Enerji tasarrufu için, modeminizi kullanmadığınız sürece güç adaptörünün fişini prizden çekiniz.

Modem bağlantılarınızı yapmanızın ardından kurulum adımlarına devam edebiliriz. Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.0.1 yazarak enter butonuna basınız. Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranında Kullanıcı adı:admin Şifre:admin  yazarak giriş butonuna basınız.

Şifre adımlarını geçmenizin ardından modem arayüzüne giriş yaptığınızda karşınıza kablosuz bölüm otomatik olarak gelecektir. Bu ekranda isterseniz kablosuz adınızı ve şifrenizi değiştirebilirsiniz. Kablosuz Yayın Adı (SSID) bölümünde modeminiz için kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir kablosuz adı belirleyiniz.WPA2-PSK Şifresi bölümünde en az 8 haneli, içerisinde bir büyük birde küçük harflerden oluşan bir şifre giriniz ve tamam butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz. Diğer ayarlar için “Gelişmiş Ayarlar” butonuna tıklayarak arayüze giriş yapabilirsiniz.

Kurulum

Modemin IP adres tanımlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. 1. Kablosuz / Misafir Ağ sayfasından aşağıda gösterildiği şekilde IP adresini giriniz ve “Uygula” butonunu tıklayınız.

Temel / Kurulum sayfasında, Ağ Yapılandırması alanından istediğiniz değişiklikleri yaparak “Uygula” butonunu tıklayınız.

Port Yönlendirme

Modeminiz, LAN ve WAN arası iletişim için, WAN üzerinde bir PC ile bir IP bağlantısı yapmanıza izin verir. WAN tarafında bulunan bir PC’nin sizin PC’nize doğru bağlantı taleplerini reddedecektir. Bu özellikle dışarıdan saldırılara maruz kalmanız engellenmiş olmaktadır. Ancak bazı durumlarda dışarıdan bir PC’nin sizin yerel ağınızda bulunan bir PC’ye, sizin belirlediğiniz şekilde bağlanmasını isteyebilirsiniz. Yönlendirme sayfası üzerinden aşağıda tarif edildiği şekilde Port Yönlendirme işlemleri yapabilirsiniz.

Internal (Dahili) Port Yönlendirme

  1. Gelişmiş / Yönlendirme alanına tıklayınız.
  2. IPv4 Yarat butonuna tıklayınız.
  3. Lokal IP adresi kısmına modeme bağlı olan istemcinin (bilgisayarın) IP adresini yazınız.
  4. Lokal Başlangıç ve Bitiş Port adresleri kısmına yönlendirilmek istenen port adresini yazınız.
  5. Harici Başlangıç ve Bitiş Port adreslerine aynı şekilde yönlendirilmek istenen port adresi yazınız.
  6. Yönlendirmek istenen port adresinin Protokolü’nü seçiniz.
  7. Tanım kısmına herhangi bir açıklama yazınız.
  8. Etkin alanını “Açık” olarak seçiniz.
  9. “Uygula” butonuna tıklayınız.

External (Harici) Port Yönlendirme

1. Gelişmiş / Yönlendirme alanına tıklayınız.

2. IPv4 Yarat butonuna tıklayınız.

3. Lokal IP adresi kısmına modeme bağlı olan istemcinin (bilgisayarın) IP adresini yazınız.

4. Yönlendirilmiş IP adresine tek bir noktadan bağlanılmak isteniyor ise, o istemcinin dış (WAN) IP adresini yazınız. 21

5. Lokal Başlangıç ve Bitiş Port adresleri kısmına yönlendirilmek istenen port adresini yazınız. 6. Harici Başlangıç ve Bitiş Port adreslerine aynı şekilde yönlendirilmek istenen port adresi yazınız.

7. Yönlendirmek istenen port adresinin Protokolü’nü seçiniz.

8. Tanım kısmına herhangi bir açıklama yazınız.

9. Etkin alanını “Açık” olarak seçiniz ve “Uygula” butonuna tıklayınız.

Bridge Mod Konfigürasyonu

Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

1. Durum / Güvenlik sayfasından Mod seçimini yapınız.

2. “Uygula” butonuna tıklayınız.

freeteknoloji

Geçmişten Günümüze Teknoloji Ve İnovasyon.

%d blogcu bunu beğendi: