TPLİNK ARCHER C5V FİBER MODEM KURULUMU

TPLİNK ARCHER C5V FİBER MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? TPLİNK ARCHER C5V FİBER MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? TPLİNK ARCHER C5V FİBER KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

TPLİNK ARCHER C5V  Türk Telekom’un gpon alt yapısı olan müşterilerine kampanya kapsamında ücretsiz yada kira karşılığı sunduğu fiber modemlerdir. TPLİNK ARCHER C5V modemler Vdsl fiber uyumlu olup modemler olup, üzerinden ıptv, voip, usb bağlantısının yanı sıra 2,4GHz ve 5GHz olmak üzere 2 ayrı seçenekte wifi bağlantısı yapılabilmektedir.

TPLİNK ARCHER C5V ürünü, kablosuz N hızından 3 kat daha hızlı olan ve kablosuz veri aktarımın hızını 1.2Gbps seviyesine kadar çıkaran yeni nesil Wi-Fi standartı 802.11ac ile birlikte gelmektedir.
2.4Ghz bandı üzerinden 300Mbps kablosuz hızı ve kristal netliğindeki 5Ghz bandı üzerinden 867Mbps kablosuz hızı ile ARCHER C5V, HD yayınlar,online oyunlar ve diğer bant genişliği yoğun işlemler için kusursuz olarak tasarlanmıştır.

Modem üzerinde 2 adet çevir sesi alabileceğiniz Phone1 ve Phone2 portu, 4 ayrı internet çıkışı alabileceğiniz Lan portu ve 1 adet Wan portu bulunmaktadır.

Cihaz özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem kurulumuna geçebiliriz.

TPLİNK  ARCHER C5V modemler fiber modem olup wan portu üzerinden alınacak sinyal ile kurulum yapılmaktadır. Eve kadar gelen fiber uçlar öncelikle evinizde bulunan farklı marka ve tiplerdeki Fiber sonlandırıcı ONT cihazlarına bağlanır. Fiber sonlandırma cihazı üzerinden alınan data sinyali TPLİNK ARCHER C5V modemin WAN PORTUNA takılarak kurulum adımlarına geçebilir. TPLİNK ARCHER C5V cihazların kurulumu otomatik olarak Türk Telekom tarafından uzaktan yapılmaktadır. Fakat isteyen kullanıcılar kendi kurulum ayarlarını da yapabilmektedir.

Modem ayarlarına geçmeden önce modem bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz.Hatalı yapılan modem bağlantılarında modeminizin internet bağlantı ışığı sabitlenmeyecektir.

Fiber Modem Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz.

Modem kurulumu için öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modem arkasında yer alan reset butonuna basarak modem ayarlarınızı sıfırlayınız.

Şifre ekranını geçmenizin ardından standart olarak gelen modem fabrikasyon şifresi “admin” şifrenizi aşağıdaki ekranda değiştirebilirsiniz. İsterseniz de herhangi bir değiliklik yapmadan Geç butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

Şifre ekranlarını geçeminizin ardından modem arayüz ekranınız gelecektir. Bu ekranda ekranın sol bölümünde yer alan Kolay Menü-Hızlı Kurulum seçeneklerine tıklayınız. Açılan ekranda İleri butonuna basınız.

Yeni açılan sayfada servis sağlayıcınız Türk Telekom’dan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazınız. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezine ulaşarak kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

Servis sağlayıcınızın çağrı merkezi numarasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Modemi isterseniz de Türk Telekom dışında bir servis sağlayıcısında da kullanabilirsiniz. Bu işlem için kullanıcı adı bölümünün hemen altında yer alan “TTNET dışında bir servis sağlayıcısı ile kullanmak için Tıklayınız”seçeneğine tıklayınız. (Ok ile gösterilen bölüm)

Açılan ekranda servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi giriniz.Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılarına göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

Tüm servis sağlayıcılara ait domain adreslerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

İşlemlerin ardından ileri butonuna basınız.

Açılan ekranda modeminizin kablosuz ayalarını yapılandırıyor olacağız. Daha önce modem özelliklerinde bahsettiğimiz gibi modeminizin 2 ayrı wifi frekansı bulunmaktadır.wifi frekansları kullanılan cihaz ve bulunulan yere göre kapsama alanı ve kalite yönünden performans almanızı sağlaycaktır.

wifi frekansları hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlk wifi ayarımızı 2,4GHz için yapacağız.Kablosuz ağ bölümünde 2,4 ghz için bir kablosuz ağ belirleyiniz.Ağ isminizin sonunda frekans bilgisini belirten bir işaret yada isim yazmanız bağlantı sırasında işlem kolaylığı sağlayacaktır. Kanal bölümünde yine kanal modu ayarı yaparak wifi kalitenizi belirleyebilirsiniz.

Kanal modları hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Güvenlik bölümünde en az 8 haneli wifi şifrenizi belirleyerek ileri butonuna basınız.

Açılan ekranda 5 ghz için wifi ayarı yapıyor olacağız. Yine bu ekranda da yukarıda yaptığınız ayarları tekrarlayabilirsiniz. İşlemlerin ardından ileri butonuna basınız.

Açılan ekranda yaptığınız değişikleri içeren bir özet tablo gelecektir.  Yaptığınız değişiklikleri kontrol ederek kaydet butonuna basınız.

Yaptığınız ayarlarda hata olmaması halinde aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Kontrol ederek Bitir butonuna basınız.

Daha detaylı fiber bağlantı şeması ve kurulum adımları için aşağıdaki youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

İSTERSENİZ MODEMİNİZİ ACCESS POİNT OLARAK AYARLAYABİLİR VE KABLOSUZ AĞINIZIN GENİŞLEMESİNİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ

TPLİNK ARCHER C5V ACCESS POİNT AYARLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

freeteknoloji

Geçmişten Günümüze Teknoloji Ve İnovasyon.

TPLİNK ARCHER C5V FİBER MODEM KURULUMU” için bir yorum

MERHABALAR, SORUNUZA YORUMLAR BÖLÜMÜ ÜZERİNDEN DESTEK VEREMİYORUZ.KONU İLE İLGİLİ TÜM SORU,İSTEK VE TALEPLERİNİ SOSYAL MEDYA KANALLARIMIZ ÜZERİNDEN BİZE İLETEBİLİRSİNİZ. FACEBOOK, İNSTAGRAM,TWİTTER VE YOUTUBE GİBİ SOSYAL MEDYA HESAPKARIMIZA SAĞ ÜST KÖŞEDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

%d blogcu bunu beğendi: