ZTE ZXHN-H168N MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? ZTE ZXHN-H168N MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ZTE ZXHN-H168N KABLOSUZ MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR?
ZTE ZXHN-H168N modem bir dönem TTNET-TÜRK TELEKOM müşterilerine ücretsiz dağıtılan modemler arasında yer alıyordu. Ücretsiz dağıtıldığı için birçok Türk Telekom müşterisinin evinde bu modemi görmek mümkündür.


ZXHN H168N modemler VDSL2 uyumlu modemler olup 100 mbite kadar bağlantı sağlanabilmektedir. ITU-T G.993.2 VDSL2 standardı ve ITU-T G.992.5DSL2+ standardı bulunmaktadır. LAN protokolünü destekler. IEEE802.11 b/g/n, 2.4 GHZ uyumlu cihazlar ile uyumlu 300 Mbps yüksek hızlı veri aktarım hızına kadar WLAN destekler. Çocukların kullanımını kısıtlamak için ebeveyn kontrolü destekler. Sanal sunucu, IP filtresi ve DMZ sunucusunu destekler.


Modem özelliklerini tanıdığımıza göre modem kurulum adımlarına geçebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arasındaki bağlantıların doğru yapılandırıldığından emin olmalısınız. Yapılacak hatalı bağlantı modeminizin buluşmamasına ıp alamamasına neden olabilir.


MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yaptıysanız kurulum adımlarına geçebiliriz.
Web tarayıcımızın adres satırına 192.168.2.1 yazarak modem ara yüzüne ulaşıyoruz. Açılan ekranda

Kullanıcı adı: admin
Şifre:   admin yada  ttnet
yazarak oturum aç butonuna tıklıyoruz.Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetlemeniz gerek ektedir.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Açılan ekranımızda modemimizin geçerli olan bu şifresini değiştirebilirsiniz. Değiştirmek için “tamam” butonuna değiştirmeden geçmek için “iptal” butonuna basıyoruz

Değiştirmek isterseniz aşağıdaki gibi şifre değişikliklerini yaparak kaydete basabilirsiniz

Modem giriş şifre işlemleri bittikten sonra aşağıda görüldüğü gibi modem ara yüzümüze ulaşıyoruz. Modemimizin kablolu ayarları için açılan sayfada “Ağ” başlığı içinde “Wan”-“Dsl Wan Bağlantısı” sekmesine tıklıyoruz.

Bağlantı adı olarak “DSL İNTERNET” seçiyoruz.Açılan ayarlar bölümüzde vpı:8 vcı:35 seçerek sayfayı aşağı kaydırıyoruz.

Kullanıcı adı ve şifre kısmına servis sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgisini yazıyorsunuz.Kullanıcı adınızı bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz. İnternet servis sağlayıcısı çağrı merkezi numarasına BURADAN ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı adının sonuna @domain adı bilgisini eklemeyi unutmayınız.
Tüm servis sağlayıcılarına ait domain adına BURADAN ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazdıktan sonra en alt kısımda bulunan kaydet butonuna basarak modeminizin kablolu ayarlarını tamamlıyoruz.

Modemimizin kablosuz ayarları için yine “Ağ”-“Wlan”-“SSID Ayarları” sekmesine tıklıyoruz.

Açılan SSID ayarları bölümüden SSID adı bölümüne kablosuz ağlarda görmek istediğimiz ağ adını belirliyoruz ve kaydete basıyoruz.

Kablosuz şifre için “Ağ”-“WLan”-“Güvenlik” sekmelerine tıklıyoruz.

Açılan şifre ekranınada en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi belirleyerek kaydet butonuna basıyoruz.

Daha detaylı ve kapsamlı modem kurulum adımlarına aşağıdaki youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.