Zyxel VMG1312-T20B MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR?. Zyxel VMG1312-T20B VDSL AYARLARI NASIL YAPILIR?. Zyxel VMG1312-T20B ADSL AYARLARI NASIL YAPILIR?. Zyxel VMG1312-T20B MODEM ŞİFRESİ NEDİR? Zyxel VMG1312-T20B KURULUM.Zyxel VMG1312-T20B ARAYÜZ ŞİFRESİ NEDİR?. Zyxel VMG1312-T20B YORUMLAR?.Zyxel VMG1312-T20B İNCELEME.

Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modem üzerinde yer DSL ışığınız yanmayacağı için bağlantı kurulamayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebiliriz. Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranında Zyxel VMG1312-T20B kullanıcı adı admin yazınız. Şifre bölümüne modemin arkasında yer alan barkod bölümündeki password şifresini yazınız ve giriş yap butonuna basınız.

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

ZYXEL MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Karşınıza yeni şifre ekranı gelecektir. Bu ekranda isterseniz modem arkasında yer aşan modem şifresini değiştirebilirsiniz. İsterseniz de Atla butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

Zyxel VMG1312-T20B modem şifresi adımlarının ardından karşınıza Zyxel VMG1312-T20B hızlı kurulum ekranı gelecektir. Bu ekranda Atla butonun basınız.

Yeni açılan ekranda Zyxel VMG1312-T20B modem arayüz sayfası gelecektir. Ekranın sol üst köşesindeki üç çizgi üzerine tıklayınız. Sola doğru açılan seçeneklerden Ağ Ayarı-Geniş bant seçeneklerine tıklayınız. Eğer bu sayfalar ingilizce olarak geliyor ise en sağda işaretlediğimiz dil bölümünden Türkçe seçebilirsiniz.

Yeni ekranda karşınıza ADSL ve VDSL ayarlarını yapabileceğiniz geniş bant ayarlar ekranı gelecektir. Bu ekranda kullandığınız dsl tarifesine göre ADSL ya da VDSL olarak ayarları yapmanız gerekmektedir.

ADSL:ATM

VDSL:PTM

Bu ayarları sırası ile inceleyelim;

Zyxel VMG1312-T20B VDSL AYARLARI NASIL YAPILIR?

Kullandığınız tarife vdsl ise yukarıdaki ekranda 2 numaralı bölümün en sağında bulunan değiştir seçeneğine tıklayınız.Karşınıza gelen Zyxel VMG1312-T20B vdsl ayarları ekranında sırası ile kırmızı ile işaretlediğimiz alanları dolduralım. Kapsülleme PPPOE seçiniz. Vlan durumunu aktif ediniz. 802.1p:0 802.1q :35 seçiniz. MTU değerini:1492 olarak değiştiriniz. PPP bilgisi bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazınız. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlaycılara göre değişkenlik gösteren @domain adını yazmayı unutmayınız.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Diğer tüm ayarların aynı olduğundan emin olmanızın ardından uygula butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

Zyxel VMG1312-T20B ADSL AYARLARI NASIL YAPILIR?

Kullandığınız tarife adsl ise yukarıdaki ekranda 1 numaralı bölümün en sağında bulunan değiştir seçeneğine tıklayınız.Karşınıza gelen Zyxel VMG1312-T20B adsl ayarları ekranında sırası ile kırmızı ile işaretlediğimiz alanları dolduralım.

Genel bölümümünde Kapsülleme PPPOE seçiniz. Atm PVC Konfigrasyonu bölümünde Vpı:8 Vcı:35 Kapsülleme:LLC/Snap-Bridging seçiniz.MTU:1492 seçiniz. PPP bilgisi bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazınız. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlaycılara göre değişkenlik gösteren @domain adını yazmayı unutmayınız.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Diğer tüm ayarların aynı olduğundan emin olmanızın ardından uygula butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

Zyxel VMG1312-T20B adsl ayarları ve Zyxel VMG1312-T20B vdsl ayarlarını tamamladınız. Şimdide modemin Zyxel VMG1312-T20B kablosuz ayarları nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Zyxel VMG1312-T20B Kablosuz Modem Ayarları Nasıl Yapılır?

Ekranın sol üst köşesinde yer alan üç çizgi menüsüne tıklayınız. Sola doğru açılan ekranda Ağ Ayarı-Kablosuz menülerine tıklayınız.

Açılan kablosuz ayarlar ekranında kablosuz seçeneğini aktif ediniz. Kanal bölümünde kablosuz ağ durumunuza göre bir kanal frekansı belirleyebilirsiniz. Burada seçeceğiniz kanal frekansı ile kablosuz ağınızın kapsama alanını genişletebilirsiniz.

KABLOSUZ KANAL FREKANSLARI VE TERCİH ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Sayfayı aşağı doğru kaydırınız. Kablosuz ağ adı bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir isim giriniz ve sayfayı aşağı doğru kaydırınız.

Güvenlik modu bölümünde Wpa2-PSK seçiniz. Kendiniz bir kablosuz ağ şifresi belirlemek istiyor iseniz “Otomatikman şifre oluştur” seçeneği üzerindeki tik işaretiniz kaldırınız. Şifre bölümünde en az 8 haneli içerisinde bir büyük birde küçük harflerden oluşan bir şifre belirleyiniz.Son olarak ayarların kaydedilmesin için uygula butonuna basınız.

DAHA DETAYLI VE UYGULAMALI MODEM AYARLARINA AŞAĞIDAKİ YOUTUBE KANALIMIZDAN ULAŞABİLİRSİNİZ