D-Smart Net Hız Testi Nasıl Yapılır? D-Smart Internet Hız Testi Nasıl Yapılır? D-Smart İnternet Hız Testi Ölçümü Nasıl Yapılır? D-Smart Operatörü İnternet Hız Ölçme Nasıl Yapılır? D Smart İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? D-Smart Net Hız Testi Şikayetleri Nelerdir?

Teknolojik yeniliklerde olduğu gibi sosyal medya uygulamalarının hayatımızın bir parçası haline gelmesi ile birlikte, internet kullanıcılarının hızlı internet ihtiyaçları da paralelinde artış göstermiştir. Kullanıcılardan gelen hızlı internet talepleri servis sağlayıcıları yeni yatırımlar yapmaya alt yapı yatırımlarını hızlandırmaya itmiştir. Bölgelere, binalara hatta ve hatta dairelere göre değişkenlik gösteren çok sayıda internet bağlantı çeşidi bulunmaktadır.

İNTERNET BAĞLANTI ÇEŞİTLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Her internet bağlantısının kendi teknolojisine ve alt yapı kayıplarına göre alabileceği maksimum ve minimum hız değerleri bulunmaktadır. Bu değerleri kendi bilgisayarımızdan doğru şekilde ölçebilmemiz için yapmamız gereken bazı kontroller bulunmaktadır. Bunları sırası ile inceleyelim;

Hız testi yapılacak modem üzerinde sadece 1 adet bilgisayar bağlı bulunmalıdır.

Aynı ağ üzerinde internet kullanan tüm cihazlar devre dışı bırakılmalıdır.

Hız testi Wifi (Kablosuz bağlantı) üzerinden yapılmamalıdır. Hız testi Ethernet bağlantısı (Kablo) üzerinden yapılmalıdır.

HIZ SORUNUNA ETKİ EDEN SEBEPLER VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Hız testi yapılacak bilgisayar üzerinde arka planda internet üzerinden çalışan herhangi uygulama, indirme programı vs.. olmamalıdır.

Hız testi yapılan bilgisayar ve modem sistem gereksinimlerini karşılamalıdır.

Hız testi yapılan cep telefonu veya bilgisayar wifi protokollerinin aynı olması sağlanmalıdır.(wifi protokollerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz)

Hız testi wifi üzerinden yapılacak ise modeme yakın bir nokta seçilmelidir.

Santrallerden evlere gönderilen sinyal üzerinde şebeke, iç tesisat ve modem kaynaklı kayıplar yaşanabileceği için bu kayıplar göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan testlerde %20 lik hız kaybı normal olarak karşılanmaktadır.

Hız sorunlarında kullanıcıların en çok şikayet ettiği internet paketleri arasında 50, 75  ve 100 mbit paketleri gelmektedir.

Bu paketleri kullanan kullanıcılarından gelen şikayetler incelendiğinde kullanıcıların genellikle hız testlerini cep telefonları üzerinden yaptığı ya da bilgisayar wifi protokolünün eski tip standarda göre olduğu görülmektedir. 

WİFİ PROTOKOLERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Bu uyarı ve kontrollere dikkat edildiğinde aşağıda yapılacak hız testinden sağlıklı sonuç alınacaktır.

Web tarayıcınızın adres satırına  www.hiztesti.com.tr adresini yazarak enter butonun basınız. Açılan sayfada “TEST ET” butonuna basarak hız testinin başlamasını bekleyiniz.

Hız testiniz başladığında sırası ile öncelikle Download indirme hızınızı sonrasında ise Upload yükleme hızını test edecektir.

Son olarak yapılan iki testin sonuçları aşağıdaki tabloda gösterilecektir.

Test sonucunuza göre aldığınız değerleri ile almanız gereken değerleri karşılaştırabilirsiniz. Aldığınız hız testi değerlerinin, satın aldığınız tarife hızından %20 kayıplar düşüldükten sonraki durumunu karşılaştırarak çağrı merkeziniz ile iletişime geçebilirsiniz.

ÇAĞRI MERKEZİNİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ