İNTERNET HIZINI ARTTIRMA YÖNTEMLERİ NELERDİR? HIZ NASIL ARTTIRILIR? HIZLI BİR İNTERNET BAĞLANTISI İÇİN YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER NERLERDİR?

Son günlerde internet hızlarında yaşanan ciddi yavaşlıklar kullanıcıları farklı yöntemler aramaya itmiştir. Servis sağlayıcılarından kaynaklanan sebepler dışında aşağıdaki kontroller yapılarak internet hızı kontrol altına alınabilir.

1- Bilgisayarınızda internet üzerinden veri alış verişi yapan arka planda çalışan tüm programlar kapatılmalıdır. Özellikle Torrent gibi programlar yüksek veri trafiği oluşturdukları için kontrol edilmelidir. Programlar kapatıldıktan sonra yeniden kontrol yapılabilir. Sistem üzerinde çalışan program kontrollerini CTRL+ALT+DELETE tuşlarına birlikte basarak Görev Yöneticisi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

2-Kablosuz Ağ sinyali yüksek seviyede, yine de yavaşlama devam ediyor.” Bu durumda, modeminiz güvenlik ayarlarını yapmadıysanız başka kullanıcılar internet ağınızı kullanıyor olabilirler. Kablosuz ağınıza mutlaka bir şifre tanımlayın. Modem ayarları sırasında kablosuz ağınız için koyacağınız en az 8 haneli bir şifre dışarıdan erişimleri engelleyecek ve sadece sizin belirlediğiniz kullanıcılar modeminize erişebilecektir. Diğer kullanıcıların erişimini keserek deneme yapabilirsiniz.

3- Modem ile bilgisayar arasındaki bağlantı kontrol edilmelidir. Modeminizin ışıkları sabit yanıyor, fakat internete giremiyorsanız doğru IP alıp almadığınızı, DNS ayarlarınızın doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Özellikle bazı kullanıcıların dns olarak kendi servis sağlayıcısının dns lerini kullanmadığı farklı dns sunucu adreslerini kullandığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bilgisayara ya da modeme girilen farklı dns sunucularında oluşan sorunlar nedeni internet hızınızda ciddi yavaşlıklar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda dns sunucu ayarları kontrol edilmeli ve servis sağlayıcının verdiği dnsler girilmeli ya da Dns ayarları otomatik olarak belirlenmelidir.

4- Tüm donanım kontrollerinizi yaptınız yine de sorun devam ediyor ise bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Kapsamlı bir virüs programı ile bilgisayarınızı tarayabilir varsa virüslerden temizleyebilirsiniz

5- Eğer kablosuz olarak bağlantı kuruyor iseniz kablosuz sinyalinizin seviyesini kontrol etmelisiniz. Sinyal seviyeniz düşük ise modeme yakınlaşmalı, Ethernet bağlantı kablosu ile bağlantı kurmalı ya da bulunduğunuz ortama koyacağınız bir ACCESS POİNT ile sinyal seviyesini yükseltebilirsiniz.

6- Bu işlemlerden sonra problem hala devam ediyorsa, internet hizmeti aldığınız firmanın Çağrı Merkezi Numarası nı arayarak teknik destek isteyebilirsiniz.