AİRTİES RT-210 MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? AİRTİES RT-210 MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR? AİRTİES RT-210 KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR? AİRTİES RT-210 MODEM KOLAY KURULUM NASIL YAPILIR?

AirTies RT-210, bir ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) hattı üzerinden Internet erişimi sağlayan; ve kablolu ve kablosuz yerel bilgisayar ağınızı kurmaya yarayan bir “kablosuz ağ geçidi”dir (wireless gateway). Cihaz ADSL2+ modem, 4 Ethernet portlu switch, router, firewall ve kablosuz erişim noktası (access point) fonksiyonlarını tek başına yerine getirir. 4 Ethernet portu ile kablolu bağlantı da mümkündür.

ADSL2+ teknolojisi 24 Mbps veri alma (download) ve 4 Mbps veri gönderme (upload) hızı kapasitelidir. Ethernet arayüzü 100 Mbps full duplex özelliğine sahiptir. Kablosuz bağlantısı, 802.11g standardında 54 Mbps’lik hızlara ulaşabilirken, 802.11b kablosuz iletişim kartlarıyla da “geriye dönük uyumlu” çalışmaktadır.

Cihaz özelliklerini genel hatları ile tanıdığımıza göre modem ayarlarına geçebiliriz. Modem ayarlarına geçmeden önce modem bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olmalısınız. Hatalı yapılan modem bağlantılarında modeminizin adsl ışığı yanmayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.2.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan şifre ekranında airties fabrikasyon şifresi olmadığı için herhangi bir şey yazamadan boş geçiniz. Şifreyi boş geçmenize rağmen sayfa ilerlemiyor ise modem arkasında yer alan reset butonuna basarak modeminizi resetleyiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre ekranını geçmenizin ardından açılan ekranın sol üst köşesinde yer alan Kolay Kurulum butonuna basınız. Açılan ekranda modem bağlantılarınızı kontrol etmenizi isteyen ekran gelecektir. Kuruluma başlarken yukarıdaki şemaya uygun olarak bağlantınızı yaptığınız için sonraki sayfa diyerek ilerleyebilirsiniz.

Açılan ekranda modeminizin kablosuz ayarlarını yapacağınız ekran gelecektir. ESSID bölümünde kablosuz ağınız için bir isim belirleyiniz. Kanal bölümünde kablosuz ağınızın sinyal kalitesi ve kapsama alanının durumuna göre bir kanal modu seçebilirsiniz.

Wifi Kanal Modları Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz 

Seçim işlemlerinizin ardından sonraki sayfa diyerek ilerleyiniz.

Yeni açılan parametre ayarları sayfasında internet servis sağlayıcı bölümünde PPPOE , VPI:8 ,  VCI:35 , Enkapsulasyon:LLC seçiniz. Kullanıcı adı ve şifre bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgisini giriniz. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Çağrı Merkezi Numaralarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılarına göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Domain Adlarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Seçim işlemlerinizin ardından sonraki sayfa butonuna basarak ilerleyiniz.

Yukarıdaki işlemleri sırası ile yaptığınızda modeminiz ıp alacaktır. Şimdi modeminizin kablosuz ağ şifresini belirleyelim. Sırası ile ekranın sol bölümünde yer alan alan Kablosuz-Güvenlik-Wpa menülerine tıklayınız. Paylaşılan Şifre (PSK) bölümünde en az 8 haneli, içerisinde en az bir büyük bir de küçük harf yer alan kablosuz ağ şifresi belirleyiniz. Şifrenizi belirlemenizin ardından Ayarları Kaydet butonuna basınız.

Airties Rt-210 modeminizde wep ve wpa olmak üzere iki ayrı şifreleme tipi bulunmaktadır. Biz Wpa şifreleme tipini seçtiğimiz için ekranın sol bölümünde yer alan Kablosuz-Güvenlik menülerine tıklayınız. Açılan ekranda sadece Wpa seçerek ayarları kaydet butonuna basınız.

Tebrikler modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Web arayüz ekranlarını kapatarak internete bağlanabilirsiniz

DAHA DETAYLI VE UYGULAMALI ANLATIM İÇİN AŞAĞIDAKİ YOUTUBE SAYFAMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ