AİRTİES RT-212 MODEM ACCESS POİNT AYARLARI NASIL YAPILIR? AİRTİES MODEM NASIL ACCESS POİNT YAPILIR? AİRTİES MODEMİ ACCESS POİNT OLARAK AYARLAMA ADIMLARI NELERDİR? AİRTİES ACCESS POİNT AYARLARI NASIL YAPILIR?

AİRTİES RT 212 modemler 24 mbite kadar ADSL2 özellikli kablosuz modemlerdir. Modem adsl uyumlu olup sadece adsl teknolojisinde kullanılmaktadır. Modem üzerinde bulunan 4 port ile çoklu bağlantı yapılabilmektedir. AİRTİES RT 212 modeminizi internet bağlantısı için kullanabileceğiniz gibi aşağıda göstereceğimiz ayarlar yardımı ile ACCESS POİNT olarak ta yararlanabilirsiniz.

AİRTİES RT 212 MODEM KURULUM ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre access point ayarlarına geçebiliriz. Modem ayarlarını bilgisayar üzerinden yapılandıracağımız için AİRTİES RT 212 modeminiz ile bilgisayarınız arasına ethernet bağlantı kablosunu takınız. Modem ve bilgisayarınızı çalıştırınız.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.2.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre: ttnet olarak giriş yapınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda reset butonuna basarak modeminizi resetleyiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

 Sonrasında şifrelerinizi yeniden girerek modem arayüz ekranına ulaşabilirsiniz.

Açılan modem arayüz ekranında öncelikle modemin kablosuz ayarlarının yapılandırılması gerekmektedir. Açılan ekranda ekranın sol bölümünde yer alan “Kablosuz-Kablosuz Ağ Ayarları” sekmelerine tıklayınız. Yeni açılan ekranda kanal bölümünde kablosuz ağınızın mesafesi ya da kısa mesafede wifi kalitesi için kanal seçimi yapabilirsiniz.

WİFİ KANAL MODU SEÇİMİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Kanal modu ayarlarınızı yukarıdaki bilgilendirmeye göre yaptıysanız diğer adımlara devam edebiliriz. Kablosuz ağ adı ssıd bölümünde access pointinizde görmek istediğiniz kablosuz ağ adınızı belirleyiniz. Güvenlik bölümünde wpa/wpa2 seçerek kaydet butonuna basınız.

Kablosuz ayarlarınızı yapılandırmanızın ardından ekranın sol bölümünde yer alan “İNTERNET-İNTERNET AYARLARI” sekmelerine tıklayınız. Açılan ayarlarda düzenle butonuna basınız.

Yeni açılan ekranda Protokol bölümünde “Bridge” mode seçeneğini seçerek modeminizi köprü moduna alınız. Bridge Ayarları bölümünde Encapsulation olarak LLC seçiniz. Bu arayüzü şu köprüye ekle bölümünde VLAN1 seçiniz. Vpı:8 Vcı:35 seçiniz. Ayarları yapılandırmanızın ardından kaydet butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

Yukarıda yapmış olduğunuz ayarların ardından modeminizin dhcp ayaları için ekranın sol bölümünden “LAN-“IP ve DHCP Ayarları” sekmelerine tıklayınız. Açılan ekranda Düzenle butonuna basınız.

Yeni açılan ekranda DHCP tipi bölümünde Kapalı seçeneğini seçiniz. Dhcp havuzunu kapatmanızın ardından modeminiz yerel ıp ayarlarını yapılandıracağız. Aşağıdaki resimde ok ile gösterdiğimiz işlemler birbirinden bağımsız olarak yapılacaktır. Kendi ana modeminize göre seçim yaparak işlem yapılması gerekmektedir.

Access point ayarlarında, tüm modemler için temel konu internete çıkılan ana modem ile access point olarak ayarlanan modemin aynı varsayılan ağ geçidi üzerinde olmasıdır.

Ana modem varsayılan ağ geçidi airties modemlerde 192.168.2.1 dir. Bizim ayarlarını yapılandırdığımız modemde airties olduğu için ıp adres bölümüne 192.168.2.1 yazılarak kaydet butonuna basılmalıdır.

Tplink, Zyxel, Huawei gibi modemlerde varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 dir. Bizim ayarlarını yapılandırdığımız airties rt 212 modemin varsayılan ağ geçidi 192.168.2.1 olduğu için iki modemi de aynı ıp bloguna almamız gerekmektedir. Bu durumda ikinci ok ile gösterdiğimiz şekilde ıp adres bölümünde 192.168.1.1 yazılarak kaydet butonuna basılmalıdır.

TÜM MARKALARA AİT ARAYÜZ IP LERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modeminizin access point ayarlarını tamamladınız. Access point ayarlarını yapılandırdığımız Airties RT212 modeminizi evinizde uygun bir yere yerleştiriniz. Ana modem ile access pointiniz arasına ethernet kablonuzu çekiniz. Bu bağlantıyı modem üzerindeki herhangi bir ethernet portundan yapabilirsiniz. Modemleri çalıştırınız ve kablosuz ağları taratınız. Access point olarak belirlediğiniz ismi bularak giriş yapınız.

DAHA DETAYLI VE UYGULAMALI OLARAK AŞAĞIDAKİ YOUTUBE SAYFAMIZDAN DESTEK ALABİLİRSİNİZ