D LİNK 2600U MODEM KURULUMU NASIL YAPILIR? D LİNK 2600U MODEM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? D LİNK 2600U KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Dlink 2600u modelin 2 farklı versiyonu bulunmaktadır. Bu nedenle iki farklı şekilde satışı yapılmıştır. Modem kablolu ve kablosuz olarak kullanılabilmektedir. Modem adsl özelliklidir. 802.11 b/g 54Mbps kablosuz bağlantı hızı.1 adet 10/100BaseTX RJ-45 Ethernet Portu.1 adet RJ-11 ADSL portu.24Mbps download, 1Mbps upload desteği.2dbi sabit anten.64/128-bit WEP güven şifrelemesi. WPA/WPA2 güvenlik şifrelemesi.MAC-tabanlı Erişim Kontrol Listesi.Statik yönlendirme. Dinamik yönlendirme (RIP, RIPv2). NAT( Network Address Transition) desteği. Port yönlendirme özelliği (Port Forwarding). DHCP İstemci / Sunucu. Sistem logu alma özelliği. Trafik önceliklendirme desteği. Band genişliği kontrolü bulunmaktadır. Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem özelliklerine geçebiliriz.

Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modeminiz buluşmayacaktır.

MODEM VE BİLGİSAYAR ARASI BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz. Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem arayüz şifre ekranına ulaşınız. Karşınıza gelen Kullanıcı adı:admin Şifre:admin yazarak modem ara yüzüne ulaşınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına ulaşabilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Açılan modem arayüz ekranından öncelikle modemin kablolu ayarlarınız yapılandıralım. Ekranın sol bölümünde yer alan “Advanced Setup” -“Wan” sekmesine tıklıyoruz. Açılan yeni bölümden Edit butonuna tıklıyoruz.

Yeni sayfamızda vpı:8 vcı:35 yazarak next butonuna tıklıyoruz. Yeni sayfada PPP over Ethernet (PPPOE) seçiyoruz. Encapsulation mode olarak LLC/SNAP-Bridging seçerek next butonuna basınız.

Yeni sayfamızda modeminizin kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazacağınız ekran gelecektir. Username ve Password alanlarına servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazınız. Kullanıcı adınızın sonuna servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adını yazmayı unutmayınız.

TÜM SERVİS SAĞLAYICILARA AİT DOMAİN ADINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yeni sayfada değişiklik yapmadan next butonuna basınız.

Yeni sayfada modeminiz üzerinde yapmış olduğunuz özet bilgilerinize yer alacaktır. Kontrol ettikten sonra Save butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

Yaptığınız tüm ayarlarının modem arayüzünde kalıcı olarak kaydedilmesi için Save/Reboot butonuna basınız.

D-LİNK 2600U KABLOSUZ MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR?

Modeminizin kablolu ayarlarını yapılandırdınız. Kablosuz ayarları için ekranın sol bölümünde yer alan Wireless sekmesine tıklayınız. Açılan ekran da kablosuz ağınızın aktif olması için “Enable Wireless” kutucuğunu işaretleyiniz. SSID bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz kablosuz ağ adınızı yazınız ve ayarlarınızı kaydetmek için Save/Apply butonuna basınız.

Modeminizin kablolu adını belirlediğiniz. Modeminizin kablosuz güvenliği için ekranın sol bölümünde yer alan “Wireless”-“Security” sekmelerine tıklayınız. Açılan bölümde aşağıdaki şekilde ayarlarınızı yapılandırınız. Kablosuz şifre olarak en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi belirleyiniz ve Save/Apply butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.